Reklama

Niedziela Przemyska

Na podkarpackim szlaku

Kosina, to wieś położona w powiecie łańcuckim, w gminie Łańcut, na terenie której znajduje się niezwykle cenny zabytek sakralny – drewniany kościółek św. Sebastiana – świadek historii tej miejscowości.

2025-04-01 17:21

Niedziela przemyska 14/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Archidiecezja przemyska

Rafał Czepiński

Wśród zabytkowych obrazów znajduje się tutejszy rodak – bł. Achilles Puchała, beatyfikowany w grupie 108 męczenników II wojny światowej przez św. Jana Pawła II (13 czerwca 1999 r.)

Wśród zabytkowych obrazów znajduje się tutejszy rodak – bł. Achilles Puchała, beatyfikowany w grupie 108 męczenników II wojny światowej przez św. Jana Pawła II (13 czerwca 1999 r.)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku XV wieku (choć nie mamy dokładnej daty jego powstania) w parafii Kosina istniał już kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Został postawiony w centrum ówczesnej osady lokacyjnej, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się kościółek filialny św. Sebastiana. Dokładnie nie wiadomo, jak tamten kościół wyglądał. Zapewne był on orientowany (prezbiterium skierowane na wschód), wykonany z drewna i stylowo nie odbiegał od ówczesnych drewnianych, wiejskich kościołów gotyckich.

Fascynuje nie tylko miłośników historii

Prawdopodobnie w XVI wieku zbudowano nowy drewniany kościół. Co stało się z wcześniejszą świątynią? – wciąż nie wiadomo. Kościół ten przetrwał do 1624 r. W tym samym roku, 11 czerwca, w oktawie Bożego Ciała hordy tatarskie pod wodzą Kantymira zniszczyły całą wieś, spaliły kościół wraz z chroniącymi się w jego wnętrzu parafianami i miejscowym proboszczem ks. Wojciechem Jaklewiczem. Pozostałych, którzy nie zdążyli się ukryć w kościele, wzięli w jasyr.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dla upamiętnienia tego wydarzenia w 1630 r. wzniesiono nowy kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w zupełnie nowym miejscu, na pagórku górującym nad wioską. Kościół ten, 7 czerwca 1708 r. w uroczystość Bożego Ciała, spłonął. W tamtym czasie cała liturgia parafialna sprawowana była w kościele filialnym św. Stanisława Biskupa i Męczennika zbudowanym na tym samym miejscu, gdzie obecnie znajduje się kościółek św. Sebastiana, który zastępował ten spalony w 1708 r.

W 1722 roku na miejscu spalonego w pożarze, dzięki ofiarności pobożnych parafian, został wybudowany nowy, obszerny kościół parafialny. Nowy kościół, wzniesiony z drewna, zbudowany był na planie krzyża z dwoma kaplicami, z zakrystią od północy i skarbcem od południa. Z biegiem czasu był on wielokrotnie remontowany, ponieważ chylił się upadkowi. Ponadto, wraz ze wzrostem liczby parafian, stawał się za mały, by pomieścić wszystkich wiernych na czas odprawianych nabożeństw.

W związku z tym proboszcz kosiński ks. Józef Prajsnar (1931-76), w 1936 r. podjął się zadania wybudowania nowej murowanej świątyni. Ten kościół parafialny św. Stanisława Biskupa i Męczennika służy parafianom aż do dziś.

Niezwykłe odkrycia

Obecny drewniany kościółek św. Sebastiana postawiony został prawdopodobnie w 1737 r., chociaż w trakcie jego renowacji w 2020 r. odkryto XVIII-wieczną inskrypcję. Niezwykłego odkrycia dokonano przypadkowo – podczas remontu ścian i belek przy zakrystii i dawnych drzwiach. Na jednej z poziomych drewnianych belek odsłoniła się inskrypcja: „AD 1735 D 26 JUNIJ”. Konserwatorzy wiążą tę datę z budową kościółka lub też z konsekracją świątyni.

Reklama

Teren przykościelny ogrodzony jest drewnianym parkanem, na który wchodzimy przez drewnianą bramę wjazdową lub bramką z dzwonnicą wybudowaną w 1872 r. W obejściu świątyni znajdują się kapliczki wykonane z drewna z ekspozycją drewnianych świątków przeniesionych z nieistniejących dzisiaj miejscowych kapliczek.

Aktualny filialny kościółek św. Sebastiana był wielokrotnie remontowany. Został wymieniony gont na zewnątrz, renowacji poddawane były zabytkowe obrazy i inne elementy wyposażenia znajdujące się wewnątrz świątyni oraz drewniany ołtarz główny z II ćw. XII wieku w formie tryptyku, z bogatą snycerską dekoracją ornamentalną i duży obraz św. Sebastiana, namalowany na płótnie w 1864 r., przedstawiający męczeństwo św. Sebastiana – patrona świątyni.

Kościółek św. Sebastiana znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Podkarpackiego. Ujęty jest na VII trasie rzeszowsko-jarosławskiej o łącznej długości 133 km. Obok niego przebiega również droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku: Camino de Santiago – szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii.

Ten cenny zabytek jest świadkiem historii naszej miejscowości. Zapraszamy i zachęcamy do dotknięcia historii i piękna przez osobiste odwiedzenie naszej zabytkowej świątyni.

Zaproszenie do parafii Kosina

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kosinie zaprasza wszystkich chętnych do zwiedzania drewnianego kościółka św. Sebastiana w Kosinie pochodzącego z 1737 r. Zapraszamy grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne.

Reklama

Zwiedzający będą mogli nabyć pamiątki w postaci książki, jako przewodnika ilustrowanego pt. Kościółek pw. św. Sebastiana w Kosinie, magnesy, foldery o parafii Kosina i jej błogosławionym, a także obrazki z nowenną za przyczyną bł. Achillesa Puchały z grona 108 męczenników.

Kościółek św. Sebastiana w Kosinie będzie można zwiedzać poza godzinami nabożeństw oraz po wcześniejszym umówieniu się przez telefon lub e-mail, w następujących terminach i godzinach:

kwiecień – sierpień

poniedziałek – piątek 11.00 – 16.00

sobota – niedziela 14.00 – 18.00

wrzesień – październik

poniedziałek – piątek 11.00 – 15.00

sobota – niedziela 12.00 – 15.00

Informacje i kontakt do oprowadzania:

1. Dom Błogosławionego Achillesa w Kosinie (siostry zakonne)

tel. 17 224 62 91 (pon.-pt. w godz. 8.00-17.00),

e-mail: domachillesa@gmail.com

2. Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kosinie

tel. 17 225 05 00

e-mail: parafia.kosina@gmail.com

3. Janusz Kluz 37-112 Kosina 630

tel. 604 645 643

e-mail: januszkluz7@gmail.com

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie jesteśmy sami

Niedziela przemyska 53/2023, str. I

[ TEMATY ]

Archidiecezja przemyska

Archiwum parafii Bożego Ciała w Jarosławiu

Pierwszą parafią przyjmującą oblicze Jezusa była parafia Bożego Ciała w Jarosławiu

Pierwszą parafią przyjmującą oblicze Jezusa była parafia Bożego Ciała w Jarosławiu

Na dzisiejsze czasy Pan Bóg daje nam drogowskaz, czyli wskazuje na rodzinę – podkreślił abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Ks. Zbigniew Suchy: Już ponad sto dni trwa peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa po parafiach naszej archidiecezji – jakie inspiracje kierowały Księdzem Arcybiskupem do podjęcia takiej formy działania duszpasterskiego, jakim jest peregrynacja? Abp Adam Szal: Takie działania miały już miejsce w naszej diecezji. Sto lat temu, kiedy to w diecezji przemyskiej posługiwał dzisiaj już św. Józef Sebastian Pelczar, wtedy pod koniec jego rządów w całej Polsce trwała inicjatywa powierzenia siebie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Wiele tysięcy polskich rodzin katolickich powierzało się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W związku z tym św. Józef Sebastian Pelczar napisał piękny list o poświęceniu się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Ten list był inspiracją do zwrócenia się w kierunku tajemnicy Bożej Miłości. Peregrynacja obrazu, jest według mojego spojrzenia, przypomnieniem obecności Pana Jezusa wśród nas. W Piśmie Świętym bardzo często występuje pojęcie serca jako wnętrza, jako istoty człowieka. W Starym Testamencie są choćby takie słowa psalmu: „Stwórz Boże we mnie serce czyste i odnów we nie moc Ducha” są one inspiracją do tego, żeby nastąpiła w nas odnowa naszego serca, naszego wnętrza na wzór Serca Jezusowego – taka była głównie inspiracja.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat KEP w sprawie zasad liturgicznych obowiązujących po śmierci Papieża

2025-04-22 07:34

[ TEMATY ]

śmierć

Franciszek

śmierć Franciszka

Karol Porwich/Niedziela

W związku ze śmiercią papieża Franciszka, Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała komunikat w sprawie zasad liturgicznych.

W związku ze śmiercią Papieża Franciszka, Komisja ds. kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski przypomina zasady, którymi należy kierować się w czasie towarzyszenia modlitwą zmarłemu Papieżowi aż do czasu zakończenia konklawe. Stolica Apostolska może wydać wskazania dotyczące modlitw za zmarłego Papieża i przygotowań do wyboru Następcy. Wówczas należy dostosować się do wytycznych rzymskich.
CZYTAJ DALEJ

Analiza rynku mieszkaniowego w Polsce – ile musimy zapłacić na m² mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego?

2025-04-23 12:31

[ TEMATY ]

Polska

analiza

rynek mieszkaniowy

metr kwadratowy

rynek wtórny

Envato

Analiza rynku mieszkaniowego w Polsce

Analiza rynku mieszkaniowego w Polsce

Polski rynek mieszkaniowy charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem cenowym, uzależnionym od wielu czynników, w tym geograficznych. Wartość nieruchomości z rynku wtórnego stanowi przy tym istotny wyznacznik kondycji całego sektora mieszkaniowego oraz odzwierciedla realne możliwości finansowe Polaków. Świadomy nabywca powinien dokładnie analizować dostępne oferty, biorąc pod uwagę nie tylko cenę, ale również potencjał inwestycyjny danej lokalizacji. Systematyczny monitoring rynku może pomóc w podjęciu optymalnej decyzji zakupowej. Sprawdźmy, jak obecnie przedstawia się sytuacja w branży i na jakie wydatki trzeba się przygotować, planując zakup mieszkania.

Polska to kraj o wyraźnie zróżnicowanych cenach nieruchomości w zależności od regionu. Największe dysproporcje – co nie powinno dziwić – widoczne są pomiędzy dużymi aglomeracjami a mniejszymi miejscowościami. Różnice w cenach mieszkań mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Zjawisko to związane jest głównie z poziomem rozwoju gospodarczego danego obszaru, dostępnością miejsc pracy oraz jakością infrastruktury miejskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję