Udowadniają to pasjonaci carvingu, czyli sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach. To zachwycające hobby do Polski dotarło na początku XXI wieku, jego korzenie jednak sięgają starożytności i rejonów Dalekiego Wschodu. Przy pomocy specjalnego tajskiego nożyka można stworzyć dekorację jednego dania, a nawet ozdobić cały stół. Co ważne – dekoracje te nadają się do zjedzenia, nie marnujemy więc produktów.
Ze zdobieniem potraw związane jest też garnirowanie. Czym się ono różni od carvingu? Choć oba te pojęcia odnoszą się do dekorowania potraw, garnirowanie jest prostsze, gdyż ogranicza się do przyozdobienia posiłku niewielką dodatkową porcją żywności, artystycznie ułożoną bądź pociętą. Carving natomiast kryje w sobie konkretne techniki, jest dużo bardziej pracochłonny, a powstałe ozdoby mistrzowsko naśladują naturę (kształty kwiatów, liści, zwierząt itp.). Lekkość, delikatność, elegancja – to cechy charakterystyczne dla tej sztuki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jeśli chodzi o owoce, to wyboru musimy dokonać pod kątem konsystencji miąższu. Najpopularniejsze są arbuzy, ananasy i melony, ale sprawdzają się też jabłka, gruszki czy kiwi. Ważne, żeby owoc nie był zbyt dojrzały. Rzeźbienie w warzywach jest trudniejsze ze względu na ich twardość, która nie sprzyja precyzyjnym cięciom. Znawcy polecają marchew, rzodkiewkę, buraki, dynię, a także kabaczki, seler oraz kalarepę. Niektóre owoce czy warzywa nie lubią dotyku ciepłych dłoni, więc w trakcie pracy trzeba często je schładzać. To hobby, które zdecydowanie wymaga wielu systematycznych ćwiczeń i cierpliwości. Naukę najlepiej rozpocząć od dużych owoców, takich jak arbuz. Filmiki instruktażowe można znaleźć w internecie, jeśli jednak poczujesz, że carving zaczyna być twoją pasją, warto się zapisać na profesjonalny kurs i poznać różne techniki pod okiem fachowca.
Carving wymaga nie tylko umiejętności, ale i specjalistycznych narzędzi. Podstawą jest klasyczny tajski nóż (ma poręczny uchwyt i ostrze do precyzyjnego wycinania najdrobniejszych elementów). Jeśli chcesz, możesz zaopatrzyć się w gotowy zestaw akcesoriów carvingowych, które z pewnością ułatwią ci pracę. W ich skład wchodzą: kilka rodzajów noży (m.in. do wycinania spirali, skrawania, obierania), a także wydrążacze do owoców, temperówki do warzyw, tarki, dwustronne łyżeczki, nożyczki do przycinania itp.