...wielkanocni chorągwiarze na łowickich polach?
Tradycja obchodzenia pól i wsi z chorągwiami i wodą święconą w Poniedziałek Wielkanocny we wsiach w okolicy Łowicza jest bardzo mocno zakorzeniona i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Chorągwiarze, bo tak nazywają się mężczyźni, zbierają się przed świtem w umówionym miejscu i idą przez wsie na pola uprawne. Podczas przemarszu pokonują wiele kilometrów, śpiewając przy tym pieśni wielkanocne, np. Wesoły nam dzień dziś nastał, i uderzając w kocioł, który wydaje szczególny dźwięk. Głównym znakiem rozpoznawczym tych męskich grup jest chorągiew Jezusa Zmartwychwstałego. Każda wieś ma swoją, misternie haftowaną i przystrojoną. Zwyczaj nakazuje, by niosący sztandary przed każdym napotkanym krzyżem, kapliczką lub przed inną spotkaną chorągwią oddawali pokłon, trzykrotnie pochylając drzewce. Młodsza chorągiew kłania się starszej, a jeżeli chorągwiarze spotykają się przy jednym granicznym kopcu, wówczas młodsza chorągiew przepuszcza starszą. Przy kopcach granicznych odmawiają modlitwę z prośbą o urodzaj. Chorągwiarze błogosławią też nowo wybudowane domy, aby uchronić je przed żywiołami i aby gospodarze żyli w zdrowiu, szczęściu i dobrobycie. W zamian otrzymują poczęstunek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Wśród chorągwiarzy wyróżniają się mężczyźni z: Błędowa, Parmy, Placencji, Sierżnik czy Łaguszewa. W Boczkach zgodnie z tradycją chorągwiarze spotykają się na wspólnej Eucharystii. Każda z pięciu chorągwi przed wejściem do świątyni okrąża ją, a wejście odbywa się przy głośnym śpiewie wielkanocnych pieśni.
W Bobrownikach trasa przemarszu chorągwi liczy ok. 25 km i rozpoczyna się w połowie wsi, skąd grupa rusza kolejno do trzech kopców granicznych po wspólnym śniadaniu w lesie, do którego dołącza proboszcz parafii Matki Bożej Jasnogórskiej. Wszyscy kierują się na cmentarz, gdzie odmawiają Litanię do Wszystkich Świętych. Następnie udają się na obchód parafialnego kościoła i tzw. Osiedla oraz Traktu Bobrownik. Czwarty, ostatni kopiec zamyka granicę obchodzonych pól, chorągwiarze wyruszają w pochodzie przez wieś i kropią wodą święconą: witających ich mieszkańców.
W procesji uczestniczy od trzydziestu do sześćdziesięciu chorągwiarzy w różnym wieku. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w kościele w Bobrownikach odprawiana jest Msza św. w intencji chorągwiarzy, poświęconych pól i mieszkańców. /i.c.