W Niedzielę Palmową biskup przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym w Ciechanowcu. Zgodnie w wieloletnią tradycją celebracja ta ubogacona była obecnością laureatów konkursu palm. Barwnie udekorowane palmy sprawiły, że uczestnicy mogli poczuć się jak mieszkańcy Jerozolimy witający Jezusa wjeżdżającego do miasta. W homilii biskup podkreślił, że celebracje liturgiczne Wielkiego Tygodnia uobecniają najważniejsze tajemnice chrześcijańskiej wiary. Zwrócił uwagę, że okrzyki towarzyszące Jezusowi podczas wjazdu do Jerozolimy: „Hosanna królowi, który przychodzi w imię Pańskie”, w swojej treści nawiązują do śpiewu chórów anielskich, które wybrzmiały przy narodzeniu Jezusa. – Ziemskie życie Jezusa spinają więc jakby klamrami te pochwalne hymny na cześć Boga, który ma swój plan, powoli go odkrywa i pokazuje jego sens – powiedział.
Msza Krzyżma
Reklama
W Wielki Czwartek w drohiczyńskiej katedrze celebrowana była Msza św. Krzyżma. Podczas niej miało miejsce kilka istotnych elementów takich jak poświęcenie oleju chorych, konsekracja Krzyżma oraz odnowienie przyrzeczeń kapłańskich. W auli seminaryjnej słowa życzeń biskupom złożył ks. Mariusz Woltański, proboszcz parafii w Tokarach. Przy tej okazji biskup obdarzył godnością kanonicką 14 kapłanów. W Drohiczyńskiej Kapitule Katedralnej kanonikami honorowymi zostali: ks. Marcin Gołębiewski oraz ks. Krzysztof Napiórkowski. W Kolegiackiej Kapitule Węgrowskiej kanonikami gremialnymi zostali: ks. Tadeusz Czyżak, ks. Jarosław Górski, ks. Roman Kowerdziej, ks. Antoni Kunicki, ks. Jarosław Kuźmicki, ks. Artur Płachno oraz ks. Roman Szmurło; kanonikami honorowymi zaś: ks. Zbigniew Bolewski, ks. Tomasz Duszkiewicz, ks. Antoni Klukowski, ks. Maciej Łukaszewicz, ks. Piotr Wójcik oraz ks. Tomasz Żukowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Msza Wieczerzy Pańskiej
Eucharystia ta, celebrowana w drohiczyńskiej katedrze rozpoczęła obchody Triduum Paschalnego. Biskup przypomniał, że Eucharystia uobecnia zarówno wieczernik, jak i Paschę Chrystusa, czyli Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Po wydarzeniach z Wieczernika Jezus pozostał jako żywy Bóg pod postaciami chleba i wina. Po Eucharystii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ołtarza wystawienia.
Liturgia Męki Pańskiej
Celebrację w katedrze, rozpoczął gest leżenia krzyżem na posadzce kościoła. W homilii biskup nawiązał do praktykowania kary śmierci przez ukrzyżowanie. Przez Rzymian była ona zarezerwowana dla osób popełniających najgorsze przestępstwa. – Nie chcemy patrzeć na krzyż oczami prawnika, nie chcemy skupiać się na adwokackich gierkach i sądowych manipulacjach. Wiemy, że można mieć usta pełne frazesów o praworządności, a w rzeczywistości dokonywać zemsty na przeciwnikach. My chcemy patrzeć na krzyż oczami Jezusa – powiedział.
Wigilia Paschalna
Tę najważniejszą liturgię biskup celebrował w sokołowskiej konkatedrze. W homilii w kontekście obrzędu poświęcenia wody chrzcielnej i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych podkreślił wagę i znaczenie chrztu świętego. Cytując św. Augustyna porównał chrzest do zaślubin człowieka z Chrystusem. – Niech nasze uczestnictwo w Wigilii Paschalnej pomoże nam na nowo odkryć, że żyjemy w czasie łaski, łatwo dostępnej szczególnie w Roku Jubileuszowym. Niech zachęci nas do okazania ufności wobec naszego Pana, który okazuje moc i władzę, ale nikomu nie zagraża – powiedział.
Rezurekcja
Procesji oraz Mszy św. rezurekcyjnej bp Piotr Sawczuk przewodniczył w katedrze. Uroczystego charakteru dodała obecność pocztów sztandarowych, strażaków oraz Rycerzy Drohickich. Homilię wygłosił bp Tadeusz Pikus. Proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Wiesław Niemyjski złożył obecnym biskupom świąteczne życzenia.