Reklama

Niedziela Lubelska

Żyć po chrześcijańsku

Parafia powinna być otwartym i gościnnym domem – powiedział ks. Wiesław Kamiński.

Niedziela lubelska 19/2025, str. VI

[ TEMATY ]

archidiecezja lubelska

Ks. Krzysztof Czajka

Tegoroczne wykłady poprowadzili ks. Wiesław Przygoda i ks. Wiesław Kamiński

Tegoroczne wykłady poprowadzili ks. Wiesław Przygoda i ks. Wiesław Kamiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duszpasterskie Wykłady Akademickie dla duchowieństwa archidiecezji lubelskiej mają już 90-letnią tradycję. Zawsze są przestrzenią żywej dyskusji nad aktualnymi problemami, które nurtują społeczeństwo i Kościół w Polsce. Tym razem poświęcone zostały nawróceniu duszpasterskiemu wspólnoty parafialnej. Temat podjęli ks. prof. Wiesław Przygoda, dyrektor Instytutu Teologii Pastoralnej KUL i ks. Wiesław Kamiński, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi.

Nieustannie w drodze

Podczas spotkania z kapłanami ks. prof. Wiesław Przygoda podkreślił, że Kościół musi się nieustannie nawracać. To proces, a właściwie droga, jaka rozpoczęła się przed dwoma tysiącami lat i potrwa aż do końca czasów. – Bardzo potrzeba nam świadomych i konsekwentnych świeckich katolików, którzy podejmą odpowiedzialność za ewangelizację świata. Sami księża tego nie dokonają – podkreślił w rozmowie z Niedzielą. Kapłan zachęcił do budowania w parafiach atmosfery katechumenatu, w której wierni na nowo usłyszą o otrzymanej na chrzcie świętym łasce dziecięctwa Bożego i związanych z nią darach i zobowiązaniach. – W dobie cyfryzacji i natłoku informacji musimy najpierw odkłamywać rzeczywistość, a następnie wprowadzać ludzi w tajemnicę Boga, który się stał człowiekiem i dokonał wielkiego dzieła odkupienia. W Kościele mamy ku temu wszystkie niezbędne środki – powiedział ksiądz profesor. Jak wyjaśnił, najpierw trzeba usłyszeć słowo Boże, następnie odpowiedzieć na nie wejściem w życie sakramentalne, a dopiero kolejnym krokiem jest „pójście w świat” i ewangelizacja, czyli głoszenie Chrystusa świadectwem życia. – Nie tylko proboszcz ma być świadkiem Chrystusa dla wiernych, ale przede wszystkim rodzice dla dzieci i małżonkowie dla siebie nawzajem. Szczególnym zadaniem Kościoła jest wspieranie chrześcijańskich małżeństw i rodzin, które promieniują na inne rodziny – podkreślił. Odnosząc się do tematu, ks. Przygoda zwrócił uwagę, że parafia jest na dobrej drodze duszpasterskiego nawrócenia; gdy jej członkowie rozpoznają Chrystusa w słowie Bożym, żyją sakramentami oraz świadczą życiem o ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Chrystusie. – Dla świata ważne jest świadectwo czynów, dlatego ludzie oczekują od kapłanów i świeckich katolików, że będą po prostu żyli po chrześcijańsku, 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę – powiedział ks. prof. Przygoda.

Przestrzenie ewangelizacji

Mówiąc o nawróceniu parafii z perspektywy proboszcza, ks. Wiesław Kamiński wskazał na liczne przykłady ewangelizacyjnej działalności w swojej wspólnocie. – W czasie synodu, jaki odbył się w archidiecezji łódzkiej, stwierdziliśmy, że bardzo osłabł lub wręcz zanikł przekaz wiary w rodzinach. Dlatego wspólnie zastanawialiśmy się, co zrobić, aby dzieci, w większości ochrzczone, mogły być wychowywane w wierze. Dostrzegliśmy również pilną potrzebę wychodzenia z Ewangelią na zewnątrz, bo przecież Kościół nie jest sam dla siebie, ale dla wszystkich; z dobrą nowiną o zbawieniu mamy docierać do każdego, także do tych, którzy są daleko, a nawet poza strukturami Kościoła – dzielił się kapłan. Jak wyjaśnił, w podjęcie takiej misji muszą zaangażować się wszyscy, nie tylko duszpasterze. Kapłan w swojej parafii wykorzystuje liczne przestrzenie preewangelizacyjne. – Parafia powinna być miejscem spotkania, otwartym i gościnnym domem, do którego każdy może przyjść, nie tylko zadeklarowani i uformowani parafianie, ale też ci poszukujący i zagubieni – podkreślił. Tworząc przestrzeń spotkania dla wszystkich ludzi, łódzka parafia organizuje m.in. spotkania pszczelarskie i festyny dla dzieci, a także prowadzi „lodówkę społeczną”, z której każdy może skorzystać, a w zaopatrzenie której angażują się parafianie, ale też pobliskie sklepy i restauracje. – Takich przestrzeni preewangelizacyjnych jest dużo; ważne, by ich organizacja była motywowana wiarą, by prowadziły do ewangelizacji, czyli do tego, by osoby uczestniczące w różnych spotkaniach ostatecznie spotkały Chrystusa – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-05-06 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybudzenie organów

Niedziela lubelska 47/2025, str. II

[ TEMATY ]

archidiecezja lubelska

Paweł Wysoki

Odnowiony instrument poświęcił abp Stanisław Budzik

Odnowiony instrument poświęcił abp Stanisław Budzik

Zabytkowe organy czeskiego mistrza Jana Tučka z 1909 roku odzyskały dawny blask.

Parafia św. Michała Archanioła w Wysokiem we współpracy z władzami samorządowymi wyremontowała ponad stuletnie organy. Instrument milczał aż 30 lat, ale dzięki środkom z rządowego programu odbudowy zabytków udało się go odzyskać. – Ten szlachetny instrument pozwoli nam wznosić serca do Boga – nie krył radości proboszcz ks. Mirosław Kawczyński. Jak podkreślił, dzieło rewitalizacji zabytkowych organów zjednoczyło parafian i wielu ludzi dobrej woli.
CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

[ TEMATY ]

nowenna

ikona

Maryja

redemptoryści

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Wielu uważa go nawet za jeden z najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.
CZYTAJ DALEJ

Tragiczne skutki trzęsienia ziemi w Wenezueli. Nie żyje 1430 osób, a zaginionych może być nawet 50 tysięcy

2026-06-28 08:26

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

tragiczne skutki

PAP

Skutki trzęsienia ziemi w Wenezueli

Skutki trzęsienia ziemi w Wenezueli

Wenezuelskie i zagraniczne ekipy ratunkowe oraz rzesze miejscowych ochotników kontynuowały w nocy z soboty na niedzielę dramatyczne próby wydostania ocalałych spod gruzów setek budynków zawalonych w wyniku środowych trzęsień ziemi.

Wiele z takich akcji kończyło się powodzeniem, ale eksperci przyznawali w rozmowach z mediami, że wraz z upływem czasu szanse na przeżycie uwięzionych osób maleją, zwłaszcza, że od kataklizmu minęły już ponad 72 godziny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję