Reklama

Niedziela Legnicka

Karta z historii

9 kwietnia 1241 r. książę Henryk Pobożny wraz z rycerzami wyruszył na Legnickie Pola, by stoczyć walkę z mongolskimi najeźdźcami. Bitwę przegrał, oddając swoje życie, jednak marsz najeźdźców na zachód został powstrzymany.

Niedziela legnicka 20/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Marsz jest hołdem dla tych, którzy walczyli w obronie wartości, ziemi, domów

Marsz jest hołdem dla tych, którzy walczyli w obronie wartości, ziemi, domów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na pamiątkę tamtych wydarzeń kolejny raz odbył się Marsz Henryka II Pobożnego z Legnicy do Legnickiego Pola. Jak podkreśla wójt gminy Rafał Plezia, to nie tylko kartka z historii, ale zachęta do obrony swoich wartości także dzisiaj. – Marsz symbolizuje zjednoczony świat zachodni, który pod wodzą księcia Henryka bronił swoich wartości, ziemi, domów. Symbolicznie oddajemy hołd wszystkim, którzy walczyli i walczą o swoje małe ojczyzny – powiedział. Rzeczywiście, do obrony tych ziem stawili się rycerze, zakony rycerskie, górnicy. Książę Henryk umiał zjednoczyć różne stany w jednej ważnej sprawie – w obronie swojej ziemi. – Dzisiaj też musimy pamiętać, że wolności nie mamy po wsze czasy, o wolność nieustannie trzeba walczyć i trzeba ją pielęgnować – podkreśla Rafał Plezia.

W marszu wzięli udział harcerze, skauci, drużyna Strzelecka z Chojnowa oraz drużyny organizacji harcerskiej „Cichociemni”, które otrzymały ufundowane przez darczyńców proporce. – Mam nadzieję, że Legnickie Pole i to wydarzenie będzie miejscem integracji środowisk harcerskich. To dobre miejsce na wspólne spotkanie, dialog, w końcu „harcerz harcerzowi ma być bratem” – dodał wójt. W marszu wzięli udział także strażacy, którzy przybyli do Legnickiego Pola wozami ratowniczymi oraz motocykliści, którzy w ten sposób rozpoczęli sezon motocyklowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kolejny raz w postać Henryka II Pobożnego wcielił się Marek Mojecki, rekonstruktor, który szedł na czele marszu. – Pamiętamy o przeszłości, by mieć przed sobą przyszłość. Książę Henryk stanął nie tylko w obronie swojej ziemi, ale też swojego ludu, wiary i wartości chrześcijańskich. Oddajemy im cześć i uświadamiamy sobie, że dzisiaj też mamy troszczyć się o te wartości, jeśli chcemy myśleć o przyszłości – podkreślił.

Po przybyciu na plac przed bazyliką miała miejsce uroczystość z udziałem licznych pocztów sztandarowych, zaproszonych gości, wśród których byli przedstawiciele służb mundurowych, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji społecznych, kombatanci i władze lokalne.

Obecny był także bp Andrzej Siemieniewski, który poświęcił proporce, które przekazano drużynom Harcerskiej Organizacji Wychowawczo-Patriotycznej „Cichociemni”. Wydarzenie to wpisało się w obchody 80-lecia harcerstwa na ziemiach legnickich.

Na zakończenie w bazylice Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego.

2025-05-13 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra: Ks. Andrzej Ziombra o Cudzie Eucharystycznym w Legnicy

[ TEMATY ]

Legnica

cud Eucharystyczny

Karolina Krasowska

Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię oraz swoje refleksje nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy

Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię oraz swoje refleksje nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy

Ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii pw. św. Jacka w Legnicy 22 października wygłosił prelekcję nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

Spotkanie z kustoszem sanktuarium św. Jacka w Legnicy, gdzie przed 6 laty wydarzył się cud eucharystyczny, poprzedziły Różaniec i Msza św. Po nich odbyła się prelekcja ks. Andrzeja wzbogacona projekcją zdjęć nt. cudu, do którego doszło nad Kaczawą. - Cud miał swój początek 25 grudnia 2013. Ponieważ niechcący wypadła Hostia księdzu wikariuszowi, później po badaniach okazało się, że naukowcy znaleźli w niej fragmenty mięśnia sercowego oraz rodzaj tkanek przez DNA podobny do ludzkiego, co było wielkim odkryciem - mówił proboszcz z Legnicy. - Ksiądz biskup zawiózł te informacje do Stolicy Apostolskiej, a Watykan wydał pozytywną aprobatę dla tego wydarzenia, dlatego nasz biskup Zbigniew Kiernikowski 10 kwietnia 2016 roku wydał komunikat "o wydarzeniu eucharystycznym o znamionach cudu", do którego doszło w kościele św. Jacka w Legnicy. Od tego czasu rozpoczęła się nowa era w naszej parafii, która odtąd funkcjonuje również jako miejsce pielgrzymek. Jeździmy nie tylko po Polsce, ale także po Europie. Zapraszają nas na różne konferencje, odczyty, bo chcą się dowiedzieć, co wydarzyło się w naszym kościele. Przede wszystkim mamy jednak teraz takie poczucie misji, żeby mówić o tym, co się stało, bo widzimy w tym wyraźny znak. Pan Bóg wzywa nas do tego, żebyśmy zainteresowali się Eucharystią  oraz żebyśmy odkryli jej tajemnicę i piękno.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję