Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 25/2025, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Archiwum Biura Prasowego Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kapłańskie dziękczynne pielgrzymowanie

Wdzięczni Bogu za dar powołania przybywają na Jasną Górę nowo wyświęceni kapłani z różnych diecezji w Polsce. Pielgrzymują tuż po przyjęciu święceń kapłańskich. Przed Cudownym Obrazem sprawują pierwsze Msze św. i zawierzają swoje kapłaństwo Matce Bożej Jasnogórskiej. Przyjeżdżają równie licznie kapłani, którzy w Domu Matki pragną dziękować za kolejne już jubileusze.

Do tej pory w częstochowskim sanktuarium modlili się m.in. neoprezbiterzy z diecezji: radomskiej, toruńskiej, rzeszowskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, bydgoskiej, kaliskiej, warszawsko-praskiej oraz archidiecezji: gdańskiej, poznańskiej, przemyskiej i gnieźnieńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przed Cudownym Obrazem nie zabrakło na modlitwie neoprezbiterów z Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W tym roku seminarium ukończyło czterech diakonów, w tym jeden z diec. sosnowieckiej. Ksiądz rektor Ryszard Selejdak podkreślił, że obecność w takim momencie w sanktuarium to bardzo ważny moment w życiu całej wspólnoty seminaryjnej.

Kapłaństwo to wielki dar Boży, ale i wielka odpowiedzialność – mówili neoprezbiterzy. – Można powiedzieć, że trochę z bojaźnią staję przed tym darem. Wierzę, że z Bożą pomocą będę świętym kapłanem, wiernym Panu Bogu i odpowiadającym na Jego wezwanie tam, gdzie mnie pośle. Oddaję to wszystko przez ręce Maryi – stwierdził ks. Dawid Borciuch.

Reklama

– Rok Jubileuszowy przypomina nam, że w kapłaństwie mamy być pielgrzymami nadziei, aby w tym powołaniu, podczas tej ziemskiej wędrówki osiągnąć świętość i innych ku niej prowadzić – zaznaczył ks. Tomasz Gierczak z archidiecezji przemyskiej.

– „Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali” – takie słowa umieściłem na swoim obrazku prymicyjnym, chcę więc żyć z tą świadomością, że nie moja moc ma być pierwsza, tylko Pana Boga – zaznaczył ks. Mariusz Sierawski z diecezji warszawsko-praskiej. – Właśnie z tą nadzieją wkraczam w kapłaństwo w tym Roku Jubileuszowym, mam być kapłanem na mocy Chrystusowego Kapłaństwa i do tego chcę dążyć każdego dnia.

Wielu nowo wyświęconych kapłanów w częstochowskim sanktuarium odczytywało swoje powołanie. – Razem z paulinami rozpoczynałem moją przygodę z pieszym pielgrzymowaniem na Jasną Górę, tutaj także zrodziło się moje powołanie. To ważne dla mnie, by zawierzyć Matce Bożej moje życie kapłańskie i wszystkich ludzi, których będę spotykał na swojej drodze. – To tutaj, u stóp Jasnej Góry, odkrywałem powołanie podczas rekolekcji. Przyjeżdżam do Matki Bożej z poczuciem wdzięczności za dar powołania i życia – wyznali neoprezbiterzy z diecezji warszawsko-praskiej ks. Mariusz Sierawski i ks. Marek Hawryluk.

Ważne, aby neoprezbiterzy kochali swoje kapłaństwo, mieli odwagę podjąć powołanie, byli świętymi głosicielami Ewangelii, a nade wszystko żeby wiedzieli, że WARTO! – przekazali jubilaci świętujący kolejne rocznice święceń prezbiteratu.

Reklama

– Trwając przy Chrystusie, umacniajcie swoich braci w wierze, umacniajcie każdego napotkanego człowieka, bądźcie dla każdego świadkami wiary – zachęcał generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski ojców, którzy 10 czerwca świętowali 25-lecie kapłaństwa. Dziękowali oni za swoje powołanie, prosili o wytrwałość, wierność Bogu, Maryi i człowiekowi. Najpiękniejsze jest sprawowanie każdego dnia Mszy św. z wiernymi, udzielanie sakramentów, bo święcenia kapłańskie są przyjmowane nie dla siebie, ale właśnie dla ludzi – podkreślali jubilaci.

– Misjonarze są głosicielami Ewangelii i świadkami miłości Chrystusa – przypomniał ks. Piotr Pochopień, który na Jasnej Górze dziękował za 25 lat kapłaństwa i posługi innym. Ksiądz Piotr od 13 lat posługuje w diecezji Guarapuava w Brazylii. Do Matki Bożej przyjeżdża co roku, by prosić o dalszą opiekę.

Wdzięczność, radość i wzruszenie towarzyszyły paulinom, którzy 25 maja przeżywali 40. rocznicę święceń kapłańskich na Jasnej Górze. Ośmiu jubilatów dziękowało Bogu przez ręce Maryi za dar powołania, ludzi spotkanych na drodze i bliskich, którzy zaszczepili w nich wiarę.

Ojciec Józef Płatek, który 11 czerwca obchodził jubileusz 65-lecia kapłaństwa, wspomniał, że Matka Boża dodawała mu sił na drodze jego życia i powołania. Zapewniał: – Pani Jasnogórska jest moją niezawodną pomocą. Podczas wielu trudnych chwil prosiłem: Maryjo, dopomóż. Z uśmiechem dodał, że choć mówi się, iż starość się Bogu nie udała, to jest wręcz przeciwnie – „jest to piękny wiek na refleksję nad swoim życiem i przygotowanie do wieczności”.

Kapłańskie dziękczynienie potrwa do końca sierpnia.

2025-06-17 15:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sto lat temu na Jasnej Górze rozpoczęła się nowenna błagalno–pokutna przed Bitwą Warszawską

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bitwa Warszawska

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Sto lat temu, 7 sierpnia 1920 r., na Jasnej Górze rozpoczęła się wielka nowenna przed świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która stała się błagalno-pokutnym wołaniem o ocalenie Ojczyzny w przededniu Bitwy Warszawskiej.

Jasna Góra jako najważniejsze dla Polaków miejsce kultu religijnego i konsolidacji narodowo-społecznej odegrała szczególną rolę latem 1920 r., kiedy Armia Czerwona zbliżała się pod Lwów, Warszawę, Włocławek. Z duchowej stolicy Polski popłynęła do narodu odezwa biskupów o stworzenie „bractwa narodowego zjednoczenia pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej”.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

„W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?”. Kardynał Ryś z medytacją na konsystorzu w Watykanie

2026-06-23 06:58

[ TEMATY ]

kard. Ryś

Piotr Drzewiecki

Rozważanie wprowadzające do tego tematu podczas planowanego w piątek 26 i sobotę 27 czerwca nadzwyczajnego konsystorza Kolegium Kardynalskiego wygłosi metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

26 czerwca o godz. 7.30 papież będzie przewodniczył Mszy świętej w Bazylice św. Piotra; a o godz. 9.30 w Auli Pawła VI rozpocznie obrady przemówieniem wprowadzającym, po powitaniu wygłoszonym przez kard. Giovanniego Battistę Re, dziekana Kolegium Kardynalskiego. Pierwsza sesja, poświęcona tematowi „W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?” przewiduje medytację biblijną kard. Grzegorza Rysia oraz prace w grupach. Po południu druga sesja będzie poświęcona tematowi „Kultura władzy a cywilizacja miłości”, do której wprowadzi kard. Víctor Manuel Fernández, opierając się na rozdziale V encykliki „Magnifica humanitas”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję