Pan Jakub studiuje mikroelektronikę w technice i medycynie na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ale urodził się i wychował w Bobowej, gdzie mieszkają jego rodzice i dwaj młodsi bracia. A w tutejszej parafii Wszystkich Świętych (z diecezji tarnowskiej) Jakub Szwarga był ministrantem i lektorem. – Dla młodego człowieka to jest ważne, co wynosi z domu, czego się w nim uczy – zauważa laureat turnieju. Podkreśla, że jest wdzięczny rodzicom za przekazane mu wartości, za wskazanie Pisma Świętego, ale też docenia rolę parafii, w której służąc przy ołtarzu, miał możliwość poznawać słowo Boże.
Decyzja
Teraz, gdy studiuje w Krakowie, nie zawsze wraca na niedzielę w rodzinne strony, ale pamięta, że należy być w tym dniu na Mszy św. Zazwyczaj wybiera kościół św. Szczepana. I to właśnie tu dowiedział się o organizowanej z dużym rozmachem pierwszej edycji Turnieju Wiedzy Biblijnej. W rozmowie z Niedzielą wspomina: – Byłem w kościele św. Szczepana, jak co niedziela, na Mszy św. razem z moją dziewczyną, która mieszka niedaleko tej świątyni. Podczas ogłoszeń parafialnych usłyszeliśmy o konkursie. Weronika zachęcała mnie do udziału. Pomyślałem, że mógłbym spróbować.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Laureat wspomina, że gdy już podjął decyzję, poznał regulamin turnieju, zgłosił chęć udziału, zajął się czytaniem wskazanych fragmentów Pisma Świętego. – Przez kilka dni przed startem codziennie uważnie czytałem wskazane fragmenty Biblii – opowiada p. Jakub i dodaje, że akurat był to luźniejszy okres na uczelni, więc mógł poświęcić więcej czasu na przygotowanie do konkursu.
Turniej
Mój rozmówca przyznaje, że poziom Turnieju Wiedzy Biblijnej był wysoki, a w komisji zasiadali dr Danuta Piekarz – italianistka i biblistka, wykładowca na UJ oraz o. Paweł Trzopek, dominikanin – prefekt biblioteki Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu Angelicum w Rzymie. Informuje: – Turniej składał się z dwóch części. W pierwszej uczestnicy odpowiadali na pytania, które nazwałbym łatwiejszymi. A w drugiej pytania były już zdecydowanie trudniejsze i bardziej szczegółowe. Co ciekawe, zawodnicy losowali pytania dla swych przeciwników. Jakub Szwarga podkreśla, że walka o I miejsce była zacięta – po drugiej turze zwycięzca nie został wyłoniony. Dwaj najlepsi zawodnicy uczestniczyli w dogrywce. – I w niej był pan lepszy – zauważam, na co mój rozmówca, uśmiechając się, stwierdza: – No, może nie lepszy, ale akurat znałem odpowiedź na pytania, które dostałem.
Zdobywca I miejsca w Turnieju Wiedzy Biblijnej pojechał, wspólnie z wiernymi z parafii św. Szczepana, na pielgrzymkę do Rzymu. – Jestem szczęśliwy i zadowolony – zapewnia w rozmowie z Niedzielą przed wyjazdem do Wiecznego Miasta. Przyznaje, że był już w Rzymie parę lat temu, ale bardzo się cieszy na tę pielgrzymkę. – Radość jest ogromna – mówi. – Tym bardziej gdy patrzę na program, na miejsca, które w Roku Jubileuszowym nawiedzimy.
Uniwersalna księga
Gdy dopytuję, co obok wygranej daje studentowi czytanie Pisma Świętego, po chwili zastanowienia Jakub Szwarga przekonuje: – Myślę, że Biblia to jest księga uniwersalna, ponadczasowa. Każdy, kto ją czyta, z jednej strony poznaje przeszłość, ale równocześnie może sobie uświadomić, że jest to księga, która podpowiada, jak żyć także dzisiaj. Zawarte w niej historie, przykłady uczą nas postaw i zachowań właściwych dla wyznawców Chrystusa.