Słowo powitania skierował miejscowy proboszcz ks. kan. Antoni Klukowski. Wyraził radość z obecności biskupa w tak ważnym dniu dla całej wspólnoty parafialnej. Podkreślił obecność kapłanów, sióstr zakonnych, służb mundurowych, dzieci pierwszokomunijnych, również tych, które obchodziły rocznicę Pierwszej Komunii Świętej oraz parafian i przybyłych gości.
W homilii biskup wyjaśnił m.in. znaczenie procesji eucharystycznej charakteryzującej uroczystość Bożego Ciała. – Wyruszymy dzisiaj z najcenniejszym skarbem naszej wiary – Najświętszym Sakramentem, w procesji drogami knychowskiej parafii, by publicznie oddać hołd naszemu Panu, ale też po to, by On przeciął drogi, którymi chodzimy na co dzień, by dotknął naszego życia i pomógł zrozumieć i uwierzyć, że On przecież towarzyszy nam ze swoją miłością cały czas. I dlatego, że idzie z nami, oświeca nas i wspiera, nasza życiowa droga staje się miejscem naszego zbawienia. W uroczystość Bożego Ciała bliskość Boga staje się szczególnie wymowna. Mimo, że jest bliskością osłoniętą sakramentalnymi znakami, to jednak prawdziwą i bardzo głęboką, upewniającą, że nie jesteśmy pozostawieni sami sobie, że mamy dostęp do potężnego źródła mocy i miłości – powiedział biskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Po Eucharystii wyruszała procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Przy nich odczytywane były fragmenty Ewangelii nawiązujące do tajemnicy Eucharystii. Biskup błogosławił wiernych Najświętszym Sakramentem. Z pieśniami eucharystycznymi na ustach procesja przechodziła barwnie udekorowanymi ulicami Knychówka. Na uwagę zasługuje fakt, że praktycznie cała trasa procesji przyozdobiona była kwiatowymi dywanami. Dzięki zaangażowaniu wspólnoty parafialnej, pod kierunkiem wikariusza – ks. Radosława Żukowskiego, Chrystus utajony w Najświętszym Sakramencie mógł przejść tak twórczo przyozdobioną drogą.
Na zakończenie wybrzmiało dziękczynne Te Deum. Proboszcz podziękował biskupowi za obecność i wspólną modlitwę. Wyraził wdzięczność wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, zwłaszcza osobom dekorującym drogę i poszczególne ołtarze. Słowa wdzięczności skierował wobec druhów strażaków oraz służby liturgicznej ołtarza. Do tych podziękowań dołączyli się również parafianie. Przedstawiciele wspólnoty parafialnej dziękowali biskupowi oraz swoim duszpasterzom. Nie zabrakło również słów życzeń złożonych bp. Piotrowi z racji zbliżającego się dnia imienin.
Każda obecna rodzina miała okazję z rąk biskupa otrzymać chleb, którym mogła podzielić się przy rodzinnym stole. Gest ten stał się znakiem jedności oraz swoistym przedłużeniem uroczystości Bożego Ciała.