Ekspozycja prezentuje ponad 120 grafik, starodruków i unikatowych pamiątek z XVII–XIX wieku, ukazujących fascynację włoską kulturą, sztuką, duchowością i krajobrazem. Kuratorem wystawy jest dr Urszula Stępień, kustosz muzeum. Wernisaż rozpoczął się od powitania gości przez ks. Andrzeja Rusaka, dyrektora Muzeum Diecezjalnego. Następnie głos zabrał biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który podkreślił, że wystawa powstała z myślą o Roku Jubileuszowym, który obchodzony jest zarówno w Rzymie, jak i w diecezjach. – Począwszy od Roku Świętego 1300-go cały katolicki świat pielgrzymuje jubileuszowo do Wiecznego Miasta w celu nawiedzenia grobów św. Piotra i Pawła, bazylik większych i otrzymania papieskiego błogosławieństwa, ciesząc przy okazji oczy starożytnymi pamiątkami, dziełami sztuki i malowniczym krajobrazem. Nawet podróże do Rzymu o charakterze rekreacyjnym czy służbowym mają w sobie coś z pielgrzymki, gdyż miasto to nie przestaje być Caput Mundi (stolicą świata). Cieszę się, że dzięki wystawie mamy dzisiaj w Sandomierzu kawałek Rzymu i Italii, a jeśli ktoś się nią zainspiruje i wsiądzie jutro w samolot, by wylądować na ziemi włoskiej, tym lepiej – powiedział biskup.
Następnie głos zabrała dr Urszula Stępień, która przybliżyła zebranym koncepcję wystawy. Ekspozycja ukazuje nie tylko włoskie zabytki i pejzaże, ale również duchowy i edukacyjny wymiar podróży do Italii – od pielgrzymek po zjawisko Grand Tour, czyli podróży edukacyjnych młodych arystokratów w XVII i XVIII wieku. Szczególną uwagę zwrócono także na część ekspozycji zatytułowaną Sandomierz – Italia. Historia i tradycja, która ukazuje duchowe powiązania Rzymu i Sandomierza, m.in. przez legendy o męczennikach, relikwie, jubileuszowe monety czy kopie rzeźb antycznych. Wśród wyjątkowych eksponatów znalazło się m.in. pudełeczko z napisem „Piasek z miejsca, na którym stał Krzyż Świętego Piotra” oraz album z 1844 r. przedstawiający stroje papieskiego dworu. Dopełnieniem opowieści o włoskich inspiracjach jest fotoplastykon – zabytkowe urządzenie, dzięki któremu zwiedzający mogą zobaczyć trójwymiarowe widoki Rzymu, Wenecji, Pompejów czy Wezuwiusza.
Wśród gości wydarzenia znaleźli się m.in. prof. Tadeusz Zych – dyrektor Muzeum-Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, oraz Grzegorz Socha – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Otwarcie wystawy zakończył koncert w Katolickim Domu Kultury pt. Cztery pory roku Antonio Vivaldiego i Astora Piazzolli, który upamiętnił rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu