Reklama

Niedziela Lubelska

Pielgrzymi nadziei

Od 3 sierpnia niemal tysiąc pielgrzymów przemierza miasta i wioski w drodze do Matki Bożej.

Niedziela lubelska 32/2025, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Paweł Wysoki

Przez Lublin pielgrzymów poprowadził abp Stanisław Budzik

Przez Lublin pielgrzymów poprowadził abp Stanisław Budzik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wędrując na Jasną Górę w 47. pieszej pielgrzymce, pątnicy niosą światu nadzieję, dają świadectwo wiary i modlą się w intencjach osobistych, a także intencjach diecezji lubelskiej, która w tym roku obchodzi 220. rocznicę powstania. Rekolekcje w drodze rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, z udziałem bp. Artura Mizińskiego, dyrektora ks. Pawła Sarana oraz ponad 25 kapłanów, przewodników grup i ojców duchownych pielgrzymki. – Kochani pielgrzymi, wasza obecność, wasz zamiar pójścia na pielgrzymkę, są znakiem, że najważniejszy jest dla was cel naszego życia, że ważne są wartości nieprzemijające, że troszcząc się o sprawy tej ziemi, nie zapominacie o Bogu, o Matce Bożej i o Ewangelii – powiedział metropolita, posyłając w drogę świadków nadziei. Zachęcał ich do skupienia się na rzeczywistości Bożej i do moralnej przemiany, która polega na odrzuceniu grzechu i dążeniu do świętości, na życiu zgodnym z Bożymi przykazaniami i z miłością Boga oraz bliźniego. – Świadome wybieranie dobra, kierowanie się prawdą i miłością w relacjach z innymi, a także ciągłe odnawianie się na drodze wiary to nasze zadanie – podkreślił. Nawiązując do przeżywanego w Kościele Roku Jubileuszowego oraz hasła pielgrzymki, przypomniał, że chrześcijanin to człowiek nadziei, która płynie z przekonania, że wszystko jest w ręku dobrego Boga, a istotnym miejscem uczenia się nadziei jest modlitwa. Za wzór do naśladowania wskazał pątnikom Maryję, Matkę nadziei i przewodniczkę na drogach życia.

Wśród pielgrzymów można było spotkać osoby, które od wielu lat wędrują na Jasną Górę, jak i takie, które po raz pierwszy stanęły na pątniczym szlaku. Ponad 700 osób zadeklarowało udział w całej pielgrzymce, kilkaset wybrało wariant „Ile możesz”, decydując się na jedno- lub kilkudniową wędrówkę. Magdalena i Marcin Król wraz z czterema synami jako rodzina pielgrzymują już po raz trzeci, ale dla małżonków to już 15. i 16. rekolekcje w drodze. – Mamy za co dziękować i mamy o co prosić Matkę Bożą. Przez Nią najszybciej można dotrzeć do Pana Jezusa – powiedział Marcin. – Organizacyjnie nie jest łatwo się zebrać, zwłaszcza z młodszymi dziećmi, ale jest pięknie – zapewniła Magdalena. Małżonkowie przyznali, że mimo trudu pielgrzymka daje wytchnienie i okazję do rodzinnego spędzenia czasu. – Nigdzie, tak jak na pielgrzymce, nie jesteśmy razem. To najpiękniejsze miejsce spotkania i spędzenia czasu ze sobą – powiedzieli. Wspominając minione pielgrzymki, Marcin przywołał straszną burzę w okolicach Szewnej. – Szliśmy w strugach deszczu, niebo rozdzierały przerażające pioruny, a na twarzach pątników pojawiło się zwątpienie. Jednak gdy na przekór pogodzie zaczęliśmy śpiewem wielbić Boga i modlić się za zmarłych spoczywających na mijanym cmentarzu, deszcz zaczął cichnąć, burza się odsunęła, wyszło słońce. Modlitwa i nadzieja pozwoliły nam pokonać trudności – powiedział.

Codzienne relacje na www.pielgrzymka.lublin.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-08-05 15:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na spotkanie z miłością

Niedziela lubelska 33/2023, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Ewa Kamińska

Piesza pielgrzymka to dla wielu tradycja rodzinna

Piesza pielgrzymka to dla wielu tradycja rodzinna

Maryja jest przewodniczką wiary – powiedział abp Stanisław Budzik do pielgrzymów wyruszających z Lublina.

Jak co roku, 3 sierpnia Mszą św. w archikatedrze lubelskiej rozpoczęła się lubelska pielgrzymka na Jasną Górę. – Idziemy do naszej Matki. To jest najpiękniejsze duchowe doświadczenie pielgrzymkowe, które funkcjonuje już od 45 lat. Za to Bogu niech będą dzięki – powiedział ks. Mirosław Ładniak. Przewodnik przypomniał, że 35 lat temu pielgrzymi na swoich ramionach nieśli na Jasną Górę krzyż, który miał 7 metrów długości i ważył 600 kg. W tym roku zniszczony upływem czasu krzyż, dzięki grupie ludzi dobrej woli, został wymieniony na nowy. Poświęci go 14 sierpnia na Wałach Jasnogórskich abp Stanisław Budzik.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: kard. Fernández krytykuje pojęcie wojny sprawiedliwej

2026-06-27 14:45

[ TEMATY ]

kard. Víctor Manuel Fernández

wojna sprawiedliwa

Karol Porwich/Niedziela

Najważniejszą nowością encykliki Magnifica humanitas jest wezwanie do odejścia od teorii wojny sprawiedliwej - powiedział 26 czerwca po południu kard. Víctor Manuel Fernández, otwierając drugą sesję nadzwyczajnego konsystorza zwołanego przez papieża Leona XIV w Watykanie.

Jak podkreślił, doktryna wojny sprawiedliwej jest „zbyt często przywoływana w celu usprawiedliwienia każdej wojny”, o czym mowa w piątym rozdziale pierwszej encykliki Leona XIV.
CZYTAJ DALEJ

Papież podsumował konsystorz i zapowiedział kolejny

2026-06-27 21:02

Vatican Media

Papież Leon XIV podsumowuje konsystorz

Papież Leon XIV podsumowuje konsystorz

Leon XIV podsumowując dwudniowe obrady konsystorza nadzwyczajnego wskazał na potrzebę wdrażania owoców synodu oraz dalszego wspólnego słuchania i rozeznawania. Podkreślił potrzebę troski o młodych i rodziny, ponownego odkrycia idei dobra wspólnego. Zapowiedział, że pod koniec roku poda datę przyszłorocznego konsystorza.

Na początku przemówienia Leon XIV zapewnił w imieniu swoim i zgromadzenia, o duchowym wsparciu dla ofiar trzęsienia ziemi w Wenezueli.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję