Reklama

Niedziela Świdnicka

Wszystko trzeba oddać Jezusowi

Niech On wypełnia nasze życie swoją obecnością. Niech nas prowadzi po drogach naszego życia – zachęcał bp Adam Bałabuch podczas Mszy św. sprawowanej 1 sierpnia w świdnickiej katedrze na rozpoczęcie 22. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę.

Niedziela świdnicka 32/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Pielgrzymi przeszli ulicami Świdnicy

Pielgrzymi przeszli ulicami Świdnicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystia była momentem szczególnego zawierzenia Jezusowi wszystkich spraw, intencji i trudów, które pielgrzymi zabierają ze sobą w drogę. Na początku liturgii głos zabrał główny przewodnik pielgrzymki ks. kan. Krzysztof Iwaniszyn. – To jest niewątpliwie czas łaski. Wszystkich ogarniamy modlitwą i dziękujemy za waszą obecność – powiedział, podkreślając, że tegoroczne pielgrzymowanie rozpoczyna się w wyjątkowym dniu, w pierwszy piątek miesiąca, który jest poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Z sercem Jezusa

W wygłoszonej homilii bp Adam Bałabuch przypomniał, że Chrystus przyszedł do swoich, a jednak wielu Go nie przyjęło. – Gorszyli się tym, co mówił i czynił. Nie rozumieli Jego słów, nie pojmowali, że Mesjasz może cierpieć, być ukrzyżowany. Wielu odeszło, bo nauka Jezusa stawia wymagania. I dziś wielu powątpiewa, nie dlatego, że nie zna Ewangelii, ale dlatego, że nie chce jej przyjąć. Trzeba wszystko oddać Jezusowi, aby móc pójść za Nim naprawdę – przekonywał hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymka, jak dodał, jest znakiem zawierzenia i wiary. Jest świadectwem ludzi, którzy, choć słabi, mają odwagę wyruszyć w drogę za Chrystusem i każdego dnia na nowo wybierać Jego Ewangelię jako kompas życia.

Z sercem i nadzieją

Reklama

W tegorocznej pielgrzymce uczestniczy ponad 300 osób z sześciu regionów diecezji: świdnickiego, wałbrzyskiego, dzierżoniowskiego, ząbkowickiego, kłodzkiego i noworudzkiego. Trasa liczy ok. 250 kilometrów, a pątnicy mają do pokonania 8 etapów. Każdy z nich niesie w sercu intencję, czasem wyrażoną słowami, czasem ukrytą głęboko w sercu.

– Idę z Wałbrzycha w intencji dziękczynnej za moją mamę. Zmarła w tym roku. Chcę w ten sposób podziękować Panu Bogu za jej życie, za to wszystko, co mi dała. Czuję, że ta droga to też okazja, żeby się z nią pożegnać w duchowy sposób – powiedział wzruszony Marek.

Z kolei Maria ze Świdnicy podkreśla, że nie mogła już dłużej zwlekać. – Proszę o nawrócenie mojego syna. Oddalił się od Boga, od Kościoła. Szuka szczęścia gdzieś indziej. Wierzę, że moja pielgrzymka pomoże mu wrócić na właściwą drogę.

Nie brakuje też takich, którzy w pielgrzymce widzą szansę na duchowe odbudowanie siebie. – Straciłem pracę i trochę sens. Mam 38 lat i czuję, że stoję w miejscu. Idę z Kłodzka. Proszę o znalezienie pracy, ale jeszcze bardziej o odwagę, by coś zmienić – zaznaczył Krzysztof.

Modlitwa w drodze

Codzienna Eucharystia, Różaniec, rozważania Drogi Krzyżowej, śpiew, milczenie, to codzienność pielgrzyma. Ale w tej pozornej rutynie ukryta jest głęboka duchowa siła. Wspólnota ludzi idących w jednym kierunku staje się Kościołem w drodze, żywym i autentycznym.

– Hasło tegorocznej pielgrzymki „Patrzmy na Jezusa” to dla nas zaproszenie, żeby nie skupiać się na zmęczeniu, upale czy deszczu, ale na Tym, który prowadzi. To On nadaje sens drodze. I do Niego chcemy dojść – zapewniła Teresa z Dzierżoniowa.

Zakończenie pielgrzymki na Jasnej Górze 8 sierpnia.

2025-08-05 15:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o Kościół diecezjalny

Niedziela szczecińsko-kamieńska 41/2024, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Ks. Marcin Miczkuła

Uroczyste wejście na Eucharystię do bazyliki jasnogórskiej

Uroczyste wejście na Eucharystię do bazyliki jasnogórskiej

Do Ciebie przychodzą dziś wierni znad Bałtyku i znad Odry, aby oddać Ci cześć i prosić o wsparcie w naszej ziemskiej pielgrzymce wiary – powiedział bp Henryk Wejman podczas rozważań Apelu Jasnogórskiego.

W tym roku już po raz 53. spełniła się Matczyna wola w historii archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W dniach 27-28 września wraz z bp. Henrykiem Wejmanem, licznie zgromadzonymi kapłanami, siostrami zakonnymi oraz wiernymi z wielu parafii chcieliśmy powiedzieć Królowej Polski jako Kościół nad Odrą i Bałtykiem: „Jestem, pamiętam, czuwam!”.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję