Reklama

Aspekty

Przygotowania do jubileuszów

Ks. kan. Stanisław Czerwiński, kustosz Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie już przygotowuje przyszłoroczny jubileusz 650-lecia istnienia kościoła w tej miejscowości.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 35/2025, str. III

[ TEMATY ]

Jakubów

Karolina Krasowska

kustosz ks. kan. Stanisław Czerwiński zaprasza do nawiedzenia sanktuarium

kustosz ks. kan. Stanisław Czerwiński zaprasza do nawiedzenia sanktuarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choć parafia w Jakubowie sięga korzeniami X wieku i początków chrześcijaństwa w Polsce, to pierwsza historyczna wzmianka o kościele pochodzi z 14 stycznia 1376 r. Do dziś istnieje ta XIV-wieczna świątynia gotycka wykonana z kamienia polnego, a rozbudowana w XVI wieku. Prawdopodobnie wcześniej istniał kościół drewniany, który być może został wzniesiony w 991 r. o czym mówi tradycja, wskazując, że fundacji świątyni dokonała Dąbrówka, żona Mieszka I.

Z roku na rok sanktuarium w Jakubowie pięknieje i wzbogaca się o nowe przestrzenie duszpastersko-pielgrzymkowe. – Przygotowujemy przy plebanii amfiteatr, który będzie służył wydarzeniom kulturalno-religijnym. Ponadto zrobiliśmy piękny taras św. Jakuba jako miejsce rekreacyjne i wypoczynkowe dla pielgrzymów – mówi kustosz ks. kan. Stanisław Czerwiński, który wkłada siły i serce w rozwój sanktuarium. Nie zniechęcił się nawet pożarem plebanii w 2021 r., kiedy to zniszczeniu uległ budynek z konstrukcją nowo wyremontowanego dachu plebanii. W tym roku, z racji przygotowań do przyszłorocznego jubileuszu 650-lecia kościoła w Jakubowie, a także Roku Świętego Jakubowego przypadającego w 2027 r. Rok ten jest obchodzony, gdy święto św. Jakuba Apostoła (25 lipca) przypadnie w danym roku w niedzielę. Nasze diecezjalne sanktuarium w Jakubowie jest ważnym miejscem na szlaku św. Jakuba i to nie tylko ze względu na historię sięgającą X wieku, ale również fakt, że jest pierwszym w Polsce sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła (od 2007 r.) i leży na trasie pierwszego współcześnie utworzonego odcinka Szlaku Jakubowego w Polsce (od 2005 r.).

Niedawno przeżywane uroczystości odpustowe św. Jakuba Apostoła trwały aż 3 dni. Jest to wyrazem przygotowania do nadchodzących jubileuszów. W tym roku 25 lipca, czyli liturgiczne święto św. Jakuba, przypadło w piątek. Uroczystości w sanktuarium w Jakubowie trwały do niedzieli. – 25 lipca Eucharystię odprawił ks. Marek Kurzawa, kapelan pielgrzymów Dróg św. Jakuba w diecezji legnickiej, a po Mszy św. odbył się koncert – wspomina ksiądz kustosz. – 26 lipca miały miejsce uroczystości ku czci św. Jakuba w powiecie polkowickim, czyli w powiecie, do którego należy nasza gmina Radwanice, w której znajduje się Jakubów. Rozpoczęły się one pielgrzymką z Sobina do Nowej Wsi Lubińskiej, przez którą przebiega szlak św. Jakuba, fragment Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba. Po południu odbył się tam po raz trzeci wielki Festyn Jakubowy. Z kolei u nas w Jakubowie tego dnia wierni też mogli wysłuchać koncertu na organach, które w ubiegłym roku pobłogosławił bp Tadeusz Lityński, a których renowacja trwała 5 lat – dodaje ks. Czerwiński. Głównej Mszy św. odpustowej z procesją z relikwiami świętych przewodniczył w tym roku bp Paweł Socha: – Biskup pobłogosławił nowy pulpit pod mszał wykonany z mosiądzu z 5 muszlami św. Jakuba. Jest to dar parafian na tegoroczny odpust. Pulpit został wykonany w pracowni w Przemyślu. To bardzo piękna rzecz – mówi ksiądz kustosz, który cieszy się, że kult św. Jakuba Apostoła kwitnie. Do sanktuarium nieustannie przybywają pielgrzymi. 24 sierpnia dotarła z kościoła św. Jakuba Większego Apostoła w Poznaniu-Głuszynie grupa ok. 20 pielgrzymów wędrujących Drogą św. Jakuba z okazji 20-lecia powstania pierwszego polskiego odcinka Drogi św. Jakuba z Jakubowa do Zgorzelca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-08-26 10:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończenie Ogólnopolskiego Synodu Jakubowego

W sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie, z udziałem kard. Stanisława Dziwisza, odbyło się uroczyste zakończenie Ogólnopolskiego Synodu Jakubowego.

Od marca ub. r. w Kościele w Polsce trwał Ogólnopolski Synod Jakubowy, zainicjowany z okazji 40. rocznicy podpisania przez Jana Pawła II Aktu Europejskiego. Kolejne sesje synodalne odbywały się m.in. w Ośnie Lubuskim, Szczyrku, Lęborku i na Jasnej Górze. Zakończenie synodu odbyło się 21 kwietnia w sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie z udziałem kard. Stanisława Dziwisza, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię, nawiązującą do duchowego dziedzictwa Papieża Polaka.
CZYTAJ DALEJ

Dwa silne trzęsienia ziemi w Wenezueli, według ekspertów mogły zginąć tysiące osób

2026-06-25 07:03

[ TEMATY ]

Wenezuela

PAP

Dwa silne trzęsienia ziemi nawiedziły Wenezuelę w środę wieczorem czasu miejscowego, powodując poważne zniszczenia m.in. w Caracas. Władze ogłosiły stan wyjątkowy, ale dotąd nie podały bilansu ofiar. Według amerykańskich ekspertów mogły zginąć dziesiątki tysięcy ludzi.

Według danych amerykańskiej służby geologicznej USGS pierwsze trzęsienie miało magnitudę 7,2, a kolejne - 7,5. „Prawdopodobna jest wysoka liczba ofiar i duże zniszczenia” – napisano w komunikacie agencji. Według niej mogły zginąć dziesiątki tysięcy, a nawet ponad 100 tys. osób.
CZYTAJ DALEJ

Ostatnie przed wakacjami Rekolekcje o Eucharystii

2026-06-25 19:21

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

Eucharystia

Adobe.Stock

W najbliższy weekend (26-28 czerwca) na Jasnej Górze odbędzie się kolejny cykl rekolekcji „O uzdrawiającej mocy Eucharystii”. Spotkanie czerwcowe, to ostatnia edycja przed wakacjami.

Rekolekcje dostępne są dla wszystkich zainteresowanych. Odbywają się już od pięciu lat i wciąż widać ogromny sens ich prowadzenia - mówi rekolekcjonista ojciec Zbigniew Ptak.- Dla mnie, jako dla osoby prowadzącej jest kilka takich ważnych punktów. Pierwsze to jest to, że w większości osoby przyjeżdżające nie znają się, a mimo to podczas spotkań wytwarza się taka rodzinna atmosfera. Drugi element to jest ten, że w dniu zakończenia rekolekcji, w niedzielę mamy dzień pytań, świadectw i te pytania są coraz głębsze. Dla mnie to też bardzo mobilizujące, bo widać, że ludzie potrzebują coraz bardziej zgłębiać te tematy eucharystyczne – mówił paulin.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję