Reklama

Niedziela Sandomierska

Wiara fundamentem jedności

Bardzo bym chciał, aby dzisiejsze poświęcenie kościoła umocniło tę jedność, aby była ona budowana wokół Jezusa Chrystusa na fundamencie wiary, na wspólnych wartościach – powiedział podczas uroczystości bp Krzysztof Nitkiewicz.

Niedziela sandomierska 41/2025, str. I

[ TEMATY ]

diecezja sandomierska

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Ołtarz jest centrum i sercem kościoła

Ołtarz jest centrum i sercem kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz dokonał poświęcenia kościoła św. Jadwigi Królowej w Cyganach. Uroczystą Mszę św. wraz z biskupem celebrowali przybyli kapłani na czele z ks. Krzysztofem Kułagą, proboszczem parafii. Na wspólnej modlitwie obecne były władze samorządowe, strażacy oraz parafianie i zaproszeni goście. Na początku uroczystości biskup ordynariusz dokonał pokropienia wodą święconą ołtarza oraz murów świątyni.

Odnosząc się w homilii do przypowieści o Łazarzu i bogaczu, biskup stwierdził, że chociaż żyli oni blisko siebie, dzieliła ich przepaść społeczna i brak relacji. Po śmierci role się odwracają: ubogi zostaje nagrodzony, a bogacz ukarany.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W dalszej części homilii bp Nitkiewicz powiedział, że Kościół będący jednym Ciałem Chrystusa powinien być w świecie naznaczonym podziałami, wzorem i budowniczym jedności. – Dzieli nas w Polsce wiele rzeczy: podejście do religii, do polityki, status społeczny, stan posiadania. Różnice istnieją także między narodami. Takie pojęcia, jak rodzina ludzka – wszyscy jesteśmy skądinąd dziećmi jednego Boga – albo wspólnota narodowa, istnieją przede wszystkim w sferze teoretycznej, bo z reguły skupiamy się na sobie, na własnym sukcesie, albo na ponoszonych porażkach. Tymczasem Kościół, który tworzymy, jest jednym, niepodzielnym Ciałem Chrystusa. Duch Święty gromadzi nas na jednej liturgii, podczas której posługujemy się używanym na co dzień językiem, wypowiadając te same słowa modlitw. (...) Bardzo bym chciał, aby dzisiejsze poświęcenie kościoła umocniło tę jedność, aby była ona budowana wokół Jezusa Chrystusa na fundamencie wiary, na wspólnych wartościach. Pielęgnujmy je w Kościele i przekazujmy innym. Stąd drogą do jedności jest ewangelizacja, towarzyszenie i pomaganie potrzebującym, pokojowe rozwiązywanie sporów, sprawiedliwość – powiedział ordynariusz sandomierski.

Biskup Nitkiewicz podkreślił na koniec, że potrzebna jest także większa współpraca między parafiami, wspólne inicjatywy duszpasterskie i pomoc charytatywna.

Następnie biskup namaścił olejem krzyżma świętego ołtarz i mury świątyni – gest ten oznacza przeznaczenie budowli wyłącznie do sprawowania kultu Bożego. Ołtarz, jako centrum i serce kościoła, staje się miejscem ofiary Chrystusa i duchowym stołem, przy którym gromadzi się wspólnota wierzących. W mensie ołtarza zostały umieszczone relikwie męczenników z pierwszych wieków chrześcijaństwa – świętych Nektariusza i Nikostrata, dar biskupa ordynariusza dla parafii.

Po złożeniu relikwii nastąpiło okadzenie ołtarza i całej świątyni, co symbolizuje modlitwy wiernych wznoszące się ku niebu. Ważnym momentem było także zapalenie świec na ołtarzu – znak obecności Chrystusa, Światłości świata, a zarazem radości Kościoła, który od tej chwili będzie gromadził się przy nowym ołtarzu, by sprawować Eucharystię, dokonał tego ks. Krzysztof Kułaga.

Na zakończenie bp Nitkiewicz wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do budowy i wyposażenia świątyni. Podkreślił, że nowy kościół ma być przestrzenią spotkania człowieka z Bogiem i miejscem budowania wspólnoty parafialnej.

2025-10-07 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żywa lekcja historii

W sercu Sandomierza, na Rynku Starego Miasta, odbyły się wyjątkowe uroczystości patriotyczne poświęcone pamięci 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich – jednej z najbardziej zasłużonych formacji kawaleryjskich w historii Polski.

Uroczystości rozpoczęły się w samo południe defiladą Grupy Rekonstrukcyjnej Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, która przemaszerowała przez sandomierską starówkę w historycznych mundurach. Następnie odczytano Apel Poległych, oddając hołd żołnierzom, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. Kulminacyjnym punktem wydarzenia była inscenizacja wkroczenia 14. Pułku Ułanów w granice odradzającej się Polski pod Śniatyniem – symboliczna scena, przedstawiająca moment powrotu żołnierzy do wolnego kraju, przywitanych przez kobiety i dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany Personalne Duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej

2026-06-23 07:33

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Archidiecezja Łódzka

W łódzkiej bazylice archikatedralnej podczas Mszy Posłania kard. Konrad Krajewski wręczył dekrety związane ze zmianami personalnymi wśród duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej.

Decyzją kard. Konrada Krajewskiego - metropolity łódzkiego publikujemy zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej - czerwiec 2026.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję