Reklama

Tarnów

Siła słowa i obrazu

Mogę wam tylko serdecznie podziękować i gorąco was uściskać za to, co macie w sercu, co macie w umyśle – powiedział Adam Bujak w Iwkowej.

Niedziela Plus 48/2025, str. IV

MFS/Niedziela

Diecezja Tarnowska

Diecezja Tarnowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tutejszej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II odbyła się gala podsumowująca 20. edycję konkursu poetycko-fotograficznego „Moje myśli, moje uczucia, moje życie...”. 18 listopada w sali gimnastycznej, która na tę okazję przeistoczyła się w aulę ze sceną, gdzie występowali m.in. nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie, i stolikami, przy których usiedli zaproszeni goście, szczególną rolę odgrywały: poezja, muzyka i fotografia.

Idea

Reklama

– Jest mi niezmiernie miło po raz dwudziesty witać państwa na naszej gali – powiedział gospodarz miejsca – dyrektor szkoły dr Zbigniew Ruszaj. Podkreślił obecność twórców, utalentowanych uczniów – poetów i fotografików. Powitał licznie zebranych gości, w tym przedstawicieli władz samorządowych gminy i powiatu, dyrektorów placówek kulturalno-oświatowych oraz szkół gminy Iwkowa. Przypomniał, że prace konkursowe oceniają: Adam Bujak – papieski fotograf oraz dyrektor LO w Brzesku dr Ryszard Ostrowski – poeta i malarz. Przywołał także postać śp. prof. Marka Karwali, który przez wiele lat był jurorem konkursu. Zaznaczył, że konkurs organizują polonistki: Anna Abram-Libront i Urszula Mida, którym pomocą i wsparciem służą nauczyciele i cała szkolna społeczność. Podkreślił nieobecność Marka Midy, właściciela Pracowni Kowalstwa Artystycznego, który od 20 przygotowuje główną nagrodę, czyli wykute w metalu róże – symbole zwycięstwa, piękna i trwałości sztuki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Celem cieszącego się popularnością konkursu jest m.in. rozbudzanie zainteresowań poetyckich wśród młodzieży, kształtowanie umiejętności wyrażania emocji przez obraz, rozwijanie wyobraźni twórczej, stworzenie autorom możliwości zaprezentowania własnych tekstów i promowanie talentów przez wydanie tomiku z pracami konkursowymi.

Laureaci

Na tegoroczną, jubileuszową edycję konkursu zostało nadesłanych 76 prac – wierszy i ilustrujących je fotografii z pięciu małopolskich powiatów. Uczestnicy pisali o swych uczuciach, chętnie dzielili się refleksjami na temat otaczającego ich świata, przekazywali rady, jak żyć, i zachęcali, by w świecie, którego są częścią, zachować we wszystkim umiar, mieć pasje i pozostać sobą.

Reklama

W kategorii „wyjątkowy wiersz” I miejsce zdobyła Julia Kukla z Dobrociesza, II – Julia Rojkowicz z Brzeska, a III – Aleksandra Sajdak z Laskowej. W kategorii „interesująca fotografia” na I miejscu znalazła się praca Emilii Derkacz z Wojakowej, na II – fotografia Róży Jędrychowskiej z Bochni, a na III – dzieło Zofii Garbacz z Gnojnika. W każdej z kategorii jury przyznało wyróżnienia, a nagrodę główną, za interpretację wiersza fotografią, otrzymała Aleksandra Płachta. Uczennica kl. VII Zespołu Placówek Oświatowych w Trzcianie zapytana, jaka jest recepta na powstanie pracy konkursowej – wiersza i ilustrującej go fotografii, które zdobywają pierwszą lokatę, w rozmowie z Niedzielą stwierdziła: – Wystarczy znaleźć inspirację w najbliższym otoczeniu, a potem posłuchać głosu serca...

Wartym podkreślenia elementem konkursu jest przyznawanie nagrody publiczności – wyróżnieni i nagrodzeni uczniowie prezentują swe wiersze zebranym, którzy przyznają nagrodę za najciekawszą prezentację własnego utworu. W tym roku publiczność przyznała nagrodę Faustynie Karwali.

Uznanie

– Mogę wam tylko serdecznie podziękować i gorąco was uściskać za to, co macie w sercu, co macie w umyśle – powiedział Adam Bujak, który, jak przypomniano, jest m.in. autorem licznych albumów fotograficznych. Papieski fotograf podkreślił: – Umysł właściwie kształtuje waszą piękną poezję i kadry fotograficzne, które, moim zdaniem, są profesjonalne.

Ryszard Ostrowski z kolei zauważył, że w tegorocznej edycji nie było słabych prac. Chwalił ich autorów za to, że starają się być sobą. – Nie wiem, kim będziecie, nie wiem, czy będziecie dalej pisać, fotografować, ale róbcie to, co jest waszą pasją – powiedział juror. A nawiązując do trwającego Roku Józefa Tischnera, do jego przemyśleń jako filozofa, zachęcał, aby być sobą: – Ksiądz prof. Józef Tischner odniósł to do kategorii eschatologicznych, do zbawienia, i przekonywał: „Bądź zawsze sobą. Jak będziesz udawał kogoś innego, to zbawią tamtego, a nie ciebie”.

Reklama

Wspaniałą uroczystość chwalił wójt gminy Iwkowa Bartłomiej Durbas: – To wyjątkowe wydarzenie, które daje przestrzeń dla młodych, zdolnych, utalentowanych ludzi, którzy mają ten dar i tę przestrzeń stworzoną w szkole podstawowej w Iwkowej, aby zaprezentować swą twórczość. Pogratulował wyróżnionym i laureatom, a zwracając się do dyrektora Zbigniewa Ruszaja oraz polonistek: Anny Abram-Libront i Urszuli Midy, zaznaczył: – Drodzy państwo, z okazji tego wspaniałego jubileuszu konkursu, ale też pracy wykonywanej przez lata, stwarzania przestrzeni dla setek uczniów, którzy mogli zaprezentować swoje emocje, swój talent, swoją pasję do wierszy, do poezji, do fotografii, chciałem serdecznie podziękować. I życzył kolejnych edycji i jubileuszy.

Powiedzieli o konkursie

Anna Abram-Libront (organizatorka konkursu): Konkurs każdego roku uświadamia, że młodzież potrafi pisać o tym, co czuje, i o tym, co zauważa wokół siebie. Młodzi ludzie są wrażliwi, otwarci i pełni wspaniałych pomysłów. Zawsze jestem wzruszona, kiedy sami autorzy prezentują swoje wiersze. Widzę radość z tego, że mogą podzielić się z nami swoją pasją...

Urszula Mida (pomysłodawczyni konkursu i jego organizatorka): Inspirujące doświadczenia. Konkurs pokazuje, że jest młodzież, która nie boi się wychodzić poza schematy. Poszukuje dobra, piękna i prawdy. Swoje obserwacje i przemyślenia potrafi zapisać piórem i uchwycić za pomocą aparatu fotograficznego. Dodatkowo ma odwagę stanąć przed publicznością i przyznać się do swojej twórczości...

Śp. prof. UP dr hab. Marek Karwala (wieloletni juror konkursu): Od zarania ideą tego konkursu jest wypowiadanie się poprzez słowo i obraz. To, czego nie sposób wyrazić przy użyciu samej materii poetyckiej – ma uzupełniać obraz; to zaś, czego ujęcie fotograficzne dopełnić nie jest w stanie – ma zasugerować wypowiedź słowna. Tak, interferencja sztuk daje spore możliwości wypowiadania się uczestnikom tych artystycznych agonów, by użyć określenia z czasów Ajschylosa czy Sokratesa, a dodatkowo pobudza wyobraźnię i rozwija szare komórki…

2025-11-25 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski: Posyłam was, byście byli błogosławieństwem dla ludzi

2026-06-23 10:49

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Łukasz Głowacki

W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej

W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej

- Posyłam was dzisiaj w imieniu Jezusa. Posyłam was, byście mieli Jego logikę. Byście mieli logikę Ewangelii. Byście szukali wszędzie dobra. Tak jak Jezus. Dobra w drugim człowieku – mówił kard. Konrad Krajewski podczas Mszy św. posłania sprawowanej w archikatedrze łódzkiej. W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej.

Eucharystii przewodniczył kard. Konrad Krajewski a wraz z nim modlili się biskupi pomocniczy: bp Piotr Kleszcz OFMConv. i bp Zbigniew Wołkowicz. W liturgii uczestniczyli także kapłani, którzy odebrali nominacje do nowych zadań duszpasterskich.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska upomina się o los dzieci, ofiar handlu ludźmi

2026-06-23 19:17

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

handel ludźmi

Vatican Media

Na znaczenie ochrony i rehabilitacji dzieci, które padły ofiarą handlu ludźmi zwrócił uwagę stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Arcybiskup Ettore Balestrero, podczas 62. sesji Rady Praw Człowieka podkreślił, że potrzebne są bezpieczne szlaki migracyjne i zwalczanie oszustw rekrutacyjnych online.

Abp Balestrero wskazał, że w świecie naznaczonym wojnami, terroryzmem, handlem ludźmi i powszechną agresją szczególnie ważne jest, aby dzieci, ofiary handlu ludźmi doświadczyły kultury życia, dialogu i szacunku. Podkreślił znaczenie zapobiegania, ochrony i rehabilitacji małoletnich. Papieski dyplomata wezwał do dialogu ze Specjalnym Sprawozdawcą ds. Handlu Ludźmi w kontekście migracji, przymusowych przesiedleń i bezpaństwowców, szczególnie jeśli chodzi o kobiety i dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję