Reklama

Niedziela Wrocławska

Święto młodości Kościoła

Nie jest łatwo być świadkiem Jezusa, zwłaszcza wtedy, gdy można być stygmatyzowanym, wyśmianym, zhejtowanym. Ale chcę wam powiedzieć jedno: Jezus, jako nasz przyjaciel, nigdy nas nie zostawia – przekonywał młodych bp Jacek Kiciński.

Niedziela wrocławska 48/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Wrocław

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Młodzież miała także czas na integrację

Młodzież miała także czas na integrację

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Około 900 młodych ludzi z różnych stron archidiecezji wrocławskiej wzięło udział w hali AWF w 40. Światowym Dniu Młodzieży obchodzonym w wymiarze w diecezjalnym. Cały przekrój archidiecezji wrocławskiej: od małych parafii wiejskich po duże miejskie. Młodzież miała szansę się zobaczyć, poznać, zintegrować, porozmawiać. Oprócz koncertów i zabawy była adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Eucharystia, okazja do spowiedzi.

Tegoroczne hasło spotkania brzmiało: „Wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku”. – Chcemy, by młodzież przeżyła spotkanie z żywym Bogiem, ale też dobrze się bawiła i poczuła się wspólnotą. Chcemy ich ze sobą poznać. Chcemy uczyć się dawać świadectwo. Chcemy, żeby zobaczyli, że jest wielu młodych wierzących ludzi i że to nie obciach, ale coś fantastycznego. Myślę, że oni dla siebie nawzajem mogą być pięknym świadectwem – podkreśla ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodzież miała także okazję posłuchać świadectwa życia młodych influencerów, Ewy i Macieja, którzy działają w social mediach, studiują teologię, formują się we wspólnotach. Organizatorzy z Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży ściągnęli ich do Wrocławia z dwóch krańców Polski, a pytania o wiarę zadawał im bp Maciej Małyga.

Reklama

Młodym podczas całego spotkania towarzyszyły symbole Światowych Dni Młodzieży – ikona Matki Bożej Królowej Pokoju z Korei Południowej oraz krzyż, które pielgrzymują po diecezji przed ŚDM w Seulu.

Punktem kulminacyjnym 40. ŚDM była Eucharystia, której w hali AWF przewodniczył bp Jacek Kiciński, a koncelebrowało ją kilkudziesięciu kapłanów i duszpasterzy młodzieży. Biskup Jacek wskazał młodym na dwa rodzaje świadectwa: pierwsze to świadectwo obecności bycia z Jezusem, a drugie to posłanie w mocy Ducha Świętego i głoszenie Dobrej Nowiny. – Są ludzie, którzy świadczą dlatego, że trwają przy Jezusie i to już jest piękne. Jednak można pójść dalej – mówić o Jezusie i dzielić się Nim z innymi. Chodzi o świadectwo, czyli o moje osobiste przekonanie, które płynie z serca. To coś, czego jestem pewien. Ale to nie teoria, świadectwo jest oparte na konkretnym doświadczeniu, spotkaniu i przeżyciu – tłumaczył.

Zaznaczał, że świadek nie idzie na kompromis, ale jest gotów poświęcić wszystko, by dać świadectwo. Jest jednocześnie uczniem i przyjacielem. A warunkiem przyjaźni z Jezusem jest przyjęcie Jego słowa, nie tylko usłyszenie czy zwrócenie na nie uwagi. – Jezus mówi do każdego z nas: Ja jestem twoim przyjacielem. Od nas zależy, czy przyjmiemy Jezusową propozycję. Nie poznamy Jezusa, jeśli Go nie spotkamy i jeśli nie będziemy Go słuchać. Tak samo jest z drugim człowiekiem: trzeba się zatrzymać, spotkać i wysłuchać, dopiero później rodzi się zaufanie – tłumaczył hierarcha. – Nie jest łatwo być świadkiem Jezusa, zwłaszcza wtedy, gdy można być stygmatyzowanym, wyśmianym, zhejtowanym. Może czasem wstydzimy się naszej wiary, bo „co inni powiedzą”. Ja wiem, że wam dziś nie jest łatwo, mierzycie się z wieloma różnymi sytuacjami. Ale chcę wam powiedzieć jedno: Jezus, jako nasz przyjaciel, nigdy nas nie zostawia – przekonywał młodych bp Kiciński.

Na zakończenie Eucharystii odbył się obrzęd posłania, a każdemu młodemu człowiekowi został nałożony prosty krzyż, jako zaproszenie, by byli świadkami Chrystusa na co dzień.

2025-11-25 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małżeństwo to coś więcej

Niedziela wrocławska 9/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Wrocław

Tomasz Lewandowski

W marcu odbędą się we Wrocławiu wielkopostne rekolekcje dla małżeństw i narzeczonych. O tym, że małżeństwo „to coś więcej niż myślisz” z o. prof. Kazimierzem Lubowickim, który poprowadzi rozważania dla par, rozmawia Magdalena Lewandowska.

Magdalena Lewandowska: Jest Ojciec Profesor założycielem Wspólnoty Rodzin Katolickich „Umiłowany i umiłowana”, która od 32 lat ciągle się rozwija oraz autorem wielu książek i publikacji o tematyce małżeńskiej. W kapłańskim i naukowym posługiwaniu rodzina jest Ojcu bardzo bliska. Ojciec prof. Kazimierz Lubowicki: Służyć małżeństwu i rodzinie, to służyć szczęściu każdego człowieka, a zarazem służyć Kościołowi i Ojczyźnie. W małżeństwie i rodzinie ludzie odkrywają czułość, bliskość, ale też cierpliwość, łagodność i przebaczenie. Tam odkrywają potrzebę życia dla innych i konieczność wzajemnej odpowiedzialności. Oczywiście można i trzeba nabywać tych wartości również gdzie indziej, ale małżeństwo i rodzina to podstawowa i skuteczna szkoła człowieczeństwa. Trzeba więc uczynić wszystko, co możliwe, aby ta święta wspólnota życia i miłości jaśniała pełnym blaskiem. Trzeba współczesnej rodzinie pomóc odkryć piękno i wielkość jej powołania: powołania do bycia żywym obrazem kochającego Boga, do miłości i służby życiu. Trzeba nieustannie głosić dobrą nowinę o rodzinie.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: Eucharystia sakramentem jedności i zadatkiem Królestwa Bożego

2026-06-24 10:23

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

O tajemnicy Eucharystii jako sakramencie jedności i zadatku przyszłego Królestwa Bożego mówił dziś Ojciec Święty podczas ostatniej przed wakacyjną przerwą audiencji ogólnej. Papież kontynuował omawianie Konstytucji Sacrosanctum Concilium II Soboru Watykańskiego o liturgii świętej.

Kontynuujemy Katechezy o dokumentach Soboru Watykańskiego II, w szczególności o Konstytucji Sacrosanctum Concilium (SC) o liturgii świętej.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura: b. ordynator ze Szpitala Południowego nie chciał zeznawać bez pełnomocnika

2026-06-24 17:02

[ TEMATY ]

lekarz

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

B. ordynator ze Szpitala Południowego Emil Jędrzejewski zakomunikował, że nie chce zeznawać bez udziału pełnomocnika, którego nie udało mu się do chwili obecnej ustanowić — poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Termin kolejnego przesłuchania wyznaczono na poniedziałek.

Jędrzejewski był w środę przesłuchiwany w warszawskiej prokuraturze okręgowej po informacjach, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero. Stwierdził tam m.in., że na SOR-ze tej placówki procedury medyczne były wykonywane wadliwie. W wyniku błędów lekarskich dochodziło do powikłań, które w niektórych przypadkach miały zakończyć się śmiercią pacjentów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję