Reklama

Aspekty

Historyczny dzień

Zebrani u stóp Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej powierzmy Jej nasze rodziny, aby były wspólnotami dobrej miłości – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystości z okazji 5. rocznicy ustanowienia sanktuarium w Babimoście.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 48/2025, str. I

[ TEMATY ]

Babimost

Karolina Krasowska

Grażyna i Paweł Czerwińscy wnieśli w uroczystej procesji do sanktuarium relikwie papieża Polaka

Grażyna i Paweł Czerwińscy wnieśli w uroczystej procesji do sanktuarium relikwie papieża Polaka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości rozpoczęły się już we wtorek, 18 listopada, Mszą św. pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy w intencji wszystkich chorych i cierpiących. Od środy, 19 listopada, trwały tam Diecezjalne Rekolekcje dla Kobiet, których patronką była św. Rita z Cascii, a poprowadził je augustianin z Krakowa o. Dawid Burza. Na zakończenie rekolekcji, 21 listopada, podczas odpustu Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej, do kościoła zostały wprowadzone relikwie św. Rity i odbyło się nabożeństwo ku jej czci.

Obchody 5. rocznicy ustanowienia sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej odbyły się w sobotę, 22 listopada, podczas Mszy św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, który przywiózł relikwie krwi I stopnia św. Jana Pawła II. Tego dnia miala miejsce VII Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej. – Zapraszałem wszystkie kobiety do św. Rity, do Roccaporena, którą w relikwii przywiozłem do sanktuarium jako wzór i przykład wspaniałej i świętej kobiety. Prosiłem kobiety o modlitwę, żeby nasze rodziny były silne Bogiem, a w sposób szczególny, żeby święci pomagali nam w drodze do świętości – powiedział ks. Krzysztof Białowąs, kustosz sanktuarium św. Rity w Roccaporena we Włoszech, który wygłosił konferencję dla kobiet.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej przyjechały panie z całej diecezji. – Jest Rok Jubileuszowy, dlatego jest to też moja pielgrzymka. Matka Boża zaprasza tutaj wszyskie kobiety, a my musimy się od Niej wciąż uczyć – powiedziała p. Maria z Zielonej Góry. – Św. Rita jest dla nas ciągle aktualna. Jest dobrą przewodniczką na współczesne czasy w drodze do nieba, bo taki jest nasz ostateczny cel – dodała. – Przyjechałam do Matki Bożej, żeby pomodlić się za siebie, męża, nasze dzieci, za to, co się dzieje w Polsce – powiedziała p. Małgorzata z Kargowej. – To dla nas wielkie wyróżnienie i ogromny zaszczyt. Mielismy to szczęście, że byliśmy u Jana Pawła II na prywatnej audiencji w 2004 r. Czujemy, że właściwie jest z nami cały czas – powiedzieli Grażyna i Paweł Czerwińscy, którzy wnieśli w uroczystej procesji do sanktuarium relikwie papieża Polaka.

We wstępie do liturgii kustosz sanktuarium ks. Andrzej Piela zauważył, że dzień 22 listopada jest historyczny w dziejach tego miejsca, przypominając, że mija 315 lat od cudu ocalenia miasta od epidemii, a także 5 lat od ustanowienia sanktuarium. W homilii kard. Stanisław Dziwisz odniósł się do św. Jana Pawła II, wezwania babimojskiego sanktuarium oraz Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet. – Zebrani u stóp Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej powierzmy Jej nasze rodziny, aby były wspólnotami dobrej miłości, wzajemnego wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. Prośmy Ją, by uprosiła i wspierała wrażliwość ludzkich sumień, aby w ojczyźnie otaczano najwyższym szacunkiem każde poczęte życie, by otaczano troską niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy. Prośmy, by w edukacji i wychowaniu młodych Polek i Polaków, również w polskiej szkole, doceniano chrześcijańskie wartości, stanowiące fundament życia i naszej narodowej tożsamości – podkreślił kard. Dziwisz.

2025-11-25 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce wyciszenia i modlitwy

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 33/2024, str. I

[ TEMATY ]

Babimost

Karolina Krasowska

U ks. Pawła kilka lat temu zdiagnozowano białaczkę. Stąd maseczka na jego twarzy. Kapłan zawdzięcza to, że wciąż żyje, Panu Bogu i Matce Bożej

U ks. Pawła kilka lat temu zdiagnozowano białaczkę. Stąd maseczka na jego twarzy. Kapłan zawdzięcza to, że wciąż żyje, Panu Bogu i Matce Bożej

W Babimoście, przy sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej, powstał ogród z dróżkami maryjnymi.

Ogrody mają być miejscem modlitwy, skupienia i wyciszenia. Chcemy, by przy tych stacjach 8 największych świąt Matki Bożej można było pomodlić się i odpocząć od codziennego zgiełku i trosk, zawierzając Maryi siebie i swoje rodziny – mówi wicekustosz sanktuarium ks. Paweł Opłatkowski. W ogrodzie w kapliczkach znajdą się ikony, które zostały wykonane przez grupę osób z Zielonej Góry, Legnicy i Wrocławia, zajmujących się pisaniem ikon. Sanktuarium należy do parafii św. Wawrzyńca w Babimoście. Kustoszem miejsca jest ks. Andrzej Piela.
CZYTAJ DALEJ

Lichtenstein: Książę zapowiada weto w przypadku próby legalizacji aborcji

2026-06-22 12:52

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock, montaż: M. Pijewska

Książę dziedziczny Alois z Liechtensteinu zapowiedział, że zawetuje wszelką ustawę dekryminalizującą aborcję w pierwszych 12 tygodniach ciąży, nawet jeśli zostanie ona przyjęta przez parlament i poparta w referendum.

W lutym komisja obywatelska zainicjowała działania na rzecz dekryminalizacji aborcji do 12. tygodnia ciąży. Autorzy inicjatywy domagają się także zniesienia zakazu informowania o aborcji oraz objęcia kosztów zabiegu ubezpieczeniem zdrowotnym.
CZYTAJ DALEJ

Jak katolicy reagują na gregoriański śpiew generowany przez sztuczną inteligencję?

2026-06-23 09:44

Karol Porwich/Niedziela

Na platformach muzycznych, takich jak Spotify, pojawiło się nowe zjawisko: śpiew przypominający chorał gregoriański, generowany przez sztuczną inteligencję. Teksty bywają mieszaniną słów brzmiących jak łacina, a zamiast ludzkich głosów słyszymy komputerową symulację. Jak katolicy powinni odnosić się do tego nowego fenomenu, który hymnista (twórca hymnów) Alan Hommerding nazwał „Chant GPT”? Głosy różnych specjalistów na ten temat zebrała dziennikarka portalu EWTN Kate Quinones.

Zdaniem katolickich teologów i muzyków chorał nie jest czymś przeznaczonym do biernej konsumpcji, jak media społecznościowe czy rozrywka. Jest przede wszystkim formą modlitwy i kultu Bożego. “Chorał nie został stworzony po to, by być wykonywanym dla artystycznej przyjemności słuchaczy, ale po to, by z biegiem czasu dostrajać nasze serca do Boga” - przypomina o. Phillip Alcon Ganir SJ, wykładowca muzyki sakralnej w Boston College.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję