Reklama

Niedziela Przemyska

Jedyny Pan

Tam, gdzie jest pokój, gdzie jest radość, tam jest Boże Królestwo – powiedział bp Stanisław Jamrozek.

Niedziela przemyska 49/2025, str. I-II

[ TEMATY ]

Przemyśl

Dariusz Lasek

W świecie naznaczonym wojną i lękiem Chrystus jest naszym pokojem

W świecie naznaczonym wojną i lękiem Chrystus jest naszym pokojem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ostatnią niedzielę roku liturgicznego, 23 listopada, już po raz drugi ulicami Przemyśla przeszedł Orszak Chrystusa Króla. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w kościele Ojców Franciszkanów – sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej, której przewodniczył bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej oraz delegat KEP ds. Ruchów, Grup, Wspólnot i Stowarzyszeń Intronizacji Jezusa Chrystusa. Stąd trasa wiodła przez centrum Przemyśla do kościoła księży salezjanów – sanktuarium św. Józefa.

W homilii hierarcha zaznaczył, że Królestwo Boże to żywa obecność Boga pośród ludzi, obecność przemieniająca świat, wprowadzająca pokój do ludzkich serc i relacji międzyludzkich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Królestwo prawdy i życia

– Tam, gdzie jest pokój, gdzie jest radość, tam jest Boże Królestwo. Święty Paweł jeszcze dokładniej nam powie, że Królestwo Boże to sprawiedliwość, radość i pokój w Duchu Świętym – podkreślił biskup pomocniczy. Aby to Królestwo mogło się urzeczywistnić – wskazywał kaznodzieja – potrzeba przyjęcia Jezusa do naszych serc, do domów, środowisk pracy i kroczenia razem z Nim przez codzienność.

Reklama

Jak tłumaczył, realizowanie Królestwa Bożego w codziennym życiu polega również na tym, by nie iść swoimi pragnieniami, za tym, co się nam podoba, ale by iść za Jezusem i za tym, co Jemu się podoba. To z kolei – wskazywał – prowadzi do pełnego rozwoju życia duchowego i upodobnienia się do Chrystusa. – To sprawi, że będziemy postrzegani jako Jego towarzysze, podobnie jak mówiono o Apostołach. Jeśli my niesiemy w sobie obraz Chrystusa, to będziemy postrzegani jako ci, którzy do Niego należą. W ten sposób Królestwo Boże będzie zasiewane do ludzkich serc – przypominał hierarcha.

Otwierać serca dla Pana

Biskup Jamrozek stwierdził, że uroczystość Chrystusa Króla pomaga nam uporządkować sprawy, spojrzeć na życie i historię z chrześcijańskiej perspektywy. – Nawet jeżeli wszystko wokół nas wydaje się wielkim zamieszaniem, a królowie, rządy i wielcy tego świata narzucają swój sposób myślenia i się zmieniają. Nawet jeśli wydarzenia w tym świecie nas przerażają, to wiemy, że Boża Opatrzność trzyma w tajemniczy sposób stery historii – powiedział biskup. Hierarcha zachęcał, by idąc w Orszaku Chrystusa Króla, modlić się, abyśmy nie tylko my, ale i inni otwierali swe serca dla Pana. – To otwarcie serc jest początkiem prawdziwego Bożego królowania w społeczności ludzkiej – zaznaczył.

Pod sztandarem Chrystusa Króla

– Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, tak od strony świeckich, w imieniu księdza biskupa, ojca gwardiana, który jeszcze będzie witał drogie siostry i braci, chciałbym i ja, w imieniu wspólnot, które współorganizują dzisiejsze wydarzenie, przybliżyć znaczenie tego orszaku, czym on w ogóle jest – powiedział Dariusz Lasek.

W wydarzenie włączają się różne grupy duszpasterskie działające w Przemyślu. – Jest to na pewno wielki wyraz i manifestacja wiary oraz wyznanie, że Jezus Chrystus jest Panem, jest Królem, jest Panem Panów, Królem Królów. Orszak Chrystusa Króla jest inicjatywą ludzi świeckich, zaangażowanych w szerzenie w Polsce ewangelicznej prawdy o Jezusie Chrystusie, Królu i Jego Królestwie –podkreślił pan Dariusz.

Dodał, że wydarzenie nawiązuje do jubileuszowego aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, który został proklamowany przez Kościół w Polsce 19 listopada 2016 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach przez przewodniczącego konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, w obecności 64 biskupów i około tysiąca księży, władz państwowych, z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz ok. 200 tys. wiernych.

2025-12-02 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spełnione tęsknoty

Niedziela przemyska 12/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Przemyśl

Piotr Miara

Kościół parafialny wybudowany tuż po II wojnie światowej

Kościół parafialny wybudowany tuż po II wojnie światowej

W ciągu jednego wieku mieszkańcy Bud Łańcuckich wybudowali dwa kościoły. Nie były im straszne zawieruchy wojenne i inne zmagania. Zawsze jednoczyli się przy wspólnym dziele, aby móc w swojej miejscowości wielbić Boga we własnej świątyni.

Motywacją do tworzenia parafii było powstanie parafii w Białobrzegach, niedaleko, po sąsiedzku. Mieszkańcy Bud zmotywowani tym wydarzeniem postanowili, by w swojej miejscowości stworzyć jednostkę duszpasterską. Bardzo szybko się zmobilizowali i już rok później, w 1921 r. za pozwoleniem kurii biskupiej wybudowano drewniany kościół. Pomocne okazało się w tej budowie doświadczenie wielu ludzi, którzy na froncie I wojny światowej budowali baraki wojskowe. Po powrocie wykorzystano ich umiejętności przy budowie pierwszego drewnianego kościoła (mierzył 27 m długości). Kościół został poświęcony 19 czerwca 1921 r. Do października, kiedy przybył pierwszy proboszcz ks. Michał Bednarski, pracowali tu księża z Grodziska, a także bernardyni z Przeworska. Ludzie gromadzili się w miejscu budowy kościoła i tak powoli zaczęła się tworzyć parafia. Ks. Michał Bednarski zamieszkał u gospodarza, niedaleko kościoła. Dwa lata później wybudowano plebanię i ks. Bednarski zamieszkał tu jako proboszcz, choć na początku była to ekspozytura.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję