Reklama

Wiadomości

Złapani w sieć

Początki są niewinne – kilka minut dziennie na TikToku, Instagramie... i nagle nakręca się spirala uzależnienia. Tymczasem ciągłe scrollowanie może mieć konsekwencje dla funkcjonowania mózgu i negatywnie wpływać na stan psychiczny, na co szczególnie narażone są nastolatki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Raport „Dobre i złe wiadomości – życie online i offline a zdrowie psychiczne polskich nastolatków”, przygotowany przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i opublikowany 19 listopada 2025 r., rzuca światło na aktywność w sieci młodych ludzi, a także na ich dobrostan psychiczny. Technologia, która miała być jedynie narzędziem, stała się przestrzenią, w której młodzi żyją, budują tożsamość, radzą sobie z presją rówieśniczą i wieloma nieuczciwymi i ukrytymi mechanizmami samych platform. Obraz wyłaniający się z badania jest alarmujący: zdrowie psychiczne polskiej młodzieży stoi w obliczu poważnego kryzysu, który ma swoje silne odzwierciedlenie w sferze cyfrowej, szczególnie w kontekście narastających zagrożeń. Zjawiska problematyczne rosną wraz z wiekiem, szczególnie wśród dziewcząt.

Cień kryzysu i samobójstwa

W ciągu ostatniego roku aż 17% uczniów klas siódmych szkół podstawowych (SP) i 23% uczniów klas trzecich szkół ponadpodstawowych (PP) miało myśli o odebraniu sobie życia. Co więcej – 21% starszych nastolatków i 15% młodszych miało w ostatnim roku konkretne plany samobójcze, analizowało metody i okoliczności. Doświadczenie to pokazało, że ponad jedna piąta starszej młodzieży mierzyła się z kryzysem suicydalnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dziewczęta we wszystkich badanych grupach wiekowych znacznie częściej deklarowały zarówno myśli rezygnacyjne, jak i aktywne myśli oraz plany samobójcze. Stanowią też większość osób, które podjęły próbę samobójczą (13% dziewcząt w SP, 17% w PP wobec 3% i 8% chłopców). Równie niepokojące jest zjawisko samookaleczeń, którego doświadczyło 17% nastolatków w obu grupach, również z wyraźną przewagą dziewcząt.

Kryzys emocjonalny nie ogranicza się tylko do zachowań skrajnych. Aż 33% uczniów klas trzecich stale lub często odczuwa smutek albo pustkę. Badani starsi uczniowie prezentowali wyższy poziom objawów depresji oraz samotności niż ich młodsi koledzy.

Ponad połowa uczniów klas siódmych SP (55%) i prawie dwie trzecie uczniów klas trzecich PP (64%) często, bardzo często lub zawsze przegląda media społecznościowe, w ogóle nie wchodząc w interakcję z innymi.

Spirala bierności i algorytmiczna pułapka

Badanie dowodzi, że samo liczenie godzin spędzonych w sieci ma małe powiązanie z negatywnymi wskaźnikami zdrowia psychicznego. Kluczowy jest sposób i cel korzystania z sieci. Wzorce problematyczne koncentrują się wokół kompulsywnego używania internetu (CIUS) oraz pasywnego przewijania treści (scrollowania).

Im wyższe były wyniki w skali kompulsywnego korzystania z internetu, tym niższe było zadowolenie z życia (korelacja r = -0,328). Ponadto osoby o wysokim poziomie kompulsywności dwukrotnie częściej deklarowały, że w ostatnim roku miały myśli o tym, by się nie obudzić (50% vs 20%).

Reklama

Wzrasta także dominacja pasywnej konsumpcji treści (biernego przewijania, oglądania bez interakcji), która staje się normą w starszej grupie. Pasywne korzystanie z internetu często motywowane jest chęcią „ucieczki od zmartwień” lub „zabicia nudy”. Co niepokojące, aż 60% (SP) do 74% (PP) uczniów z planami samobójczymi bardzo często lub zawsze korzystało z mediów społecznościowych bez żadnego konkretnego celu. Pasywne używanie internetu wykazuje umiarkowaną korelację z nasileniem objawów depresji i fobii społecznej, co sugeruje, że jest to forma ucieczki od trudnych emocji.

Najgroźniejsze są jednak bezpośrednie zagrożenia, które docierają do młodych ludzi niezależnie od ich intencji. Osoby z myślami samobójczymi przyznawały, że treści suicydalne wyświetlały im się w mediach społecznościowych, mimo że ich nie wyszukiwały (39% uczniów klas siódmych SP i 35% uczniów klas trzecich PP). Wśród uczniów, którzy podjęli próbę samobójczą, zjawisko to dotyczyło 57% w klasach siódmych SP i 41% w klasach trzecich PP. Algorytmy, nastawione na maksymalizowanie zaangażowania, stają się pośrednim, ale realnym czynnikiem ryzyka.

Do tego dochodzi powszechność zagrożeń związanych z przemocą rówieśniczą. Aż 33% uczniów zadeklarowało, że było obrażanych w internecie przez osoby znane z klasy/szkoły. Analiza wyników wykazała, że duża część uczniów, którzy mieli myśli lub plany samobójcze, była regularnie obrażana w internecie przez osoby znane ze szkoły (od 39% do 54%, w zależności od grupy i problemu). Doświadczenie przemocy psychicznej ze strony rodziców/opiekunów jest również silnie skorelowane z zachowaniami samobójczymi.

Droga do odpowiedzialnej cyfryzacji

Uzyskane dane stanowią diagnozę, ale jednocześnie są zaproszeniem do refleksji i działania. Nie możemy poprzestać na moralizowaniu i straszeniu technologią, co osłabia poczucie wpływu. Konieczne są odejście od prostych wskaźników „czasu on-line” na rzecz jakości i celów aktywności oraz edukacja medialna.

Reklama

Wymagane jest wprowadzenie praktycznych procedur ratujących życie w każdej szkole, która będzie się zajmować nie tylko kryzysem suicydalnym, ale także reagowaniem na przemoc fizyczną, psychiczną, seksualną i rówieśniczą – ponieważ uczniowie doświadczający zachowań samobójczych prawie zawsze natrafiali na przynajmniej jeden z tych rodzajów przemocy.

Konieczne są nowe regulacje dla mediów społecznościowych, aby ograniczyć działanie algorytmów w zakresie treści suicydalnych. Firmy te powinny zapewnić profesjonalne interwencje w przypadku użytkowników zgłaszających myśli samobójcze.

Musimy dążyć do zrównoważonej cyfryzacji, w której technologia wspiera człowieka, a nie nim rządzi. To wymaga wsparcia, edukacji i współpracy wszystkich – rodziców, nauczycieli i instytucji publicznych. Należy ufać młodzieży, ale nie należy tracić przy tym czujności i bieżącego zainteresowania jej środowiskiem. Prawdziwie zrównoważona cyfryzacja zaczyna się od człowieka – od jego wrażliwości, siły i odpowiedzialności. Ten raport to obowiązkowa lektura dla każdego rodzica, wychowawcy i pedagoga.

Jeśli czujesz, że jesteś w kryzysie zdrowia psychicznego, skorzystaj z bezpłatnej, bezpiecznej pomocy:

116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

800 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym

116 123 – Kryzysowy Telefon Zaufania dla dorosłych.

Europa ogranicza
Zakaz lub ścisłe regulacje dotyczące używania telefonów komórkowych w szkołach obowiązują w wielu krajach UE. Rządy tych państw są przekonane, że poprawi to koncentrację, ograniczy cyberprzemoc i wzmocni relacje społeczne.

2025-12-09 11:49

Oceń: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

84-letni ksiądz prowadzi „wirtualną parafię”

[ TEMATY ]

parafia

internet

Rostislav Sedlacek/Fotolia

84-letni ks. Francisco Javier Olivares z hiszpańskiej diecezji Tui-Vigo mimo przejścia na emeryturę nadal służy swą posługą duszpasterską, ale w Internecie. Prowadzi cztery blogi, które łącznie mają już 30 mln wizyt, jest także aktywny na komunikatorze WhatsApp.

Gdy w wieku 75 lat świętował złoty jubileusz kapłaństwa, podarowano mu komputer. Zaczął wtedy pisać blogi. Obecnie prowadzi trzy, na których pisze i zbiera z innych stron internetowych aktualności ze świata katolickiego, a także modlitwy pomagające przeżywać okresy liturgiczne. Na czwartym blogu publikuje homilie, dokumenty i inne materiały przeznaczone dla księży. Obserwują go nie tylko internauci hiszpańscy, ale także z Libanu, Turcji i różnych krajów Ameryki Łacińskiej.
CZYTAJ DALEJ

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej otrzymało dekrety kierujące na pierwsze parafie

2026-06-05 08:28

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

zmiany kapłanów

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kard. Grzegorz Ryś podczas święceń nowych kapłanów

Kard. Grzegorz Ryś podczas święceń nowych kapłanów

Diakoni Szczepan Kaleciak, Maciej Kawaler, Kacper Lendecki oraz Paweł Natkaniec przyjęli w katedrze na Wawelu święcenia prezbiteratu. Szafarzem sakramentu był kard. Grzegorz Ryś, który w czasie homilii powiedział, że jedyna skuteczna władza to „władza ukrzyżowanej miłości”. – Jak nie kochasz ludzi, nie masz prawa od nich czegokolwiek oczekiwać. Jak ich nie kochasz, nie masz prawa im głosić słowa. Jak ich nie kochasz, to im nie mów o moralności, nie próbuj ich rozgrzeszać – zwrócił się do neoprezbiterów metropolita krakowski.

W czasie homilii kard. Grzegorz Ryś nawiązał do pytania arcykapłanów, uczonych w Piśmie i starszych o władzę, jakie stawiali wobec Jezusa – skąd ją ma, co jest jej źródłem? Metropolita krakowski zaznaczył, że w dniu święceń prezbiteratu to pytanie mają prawo stawiać kandydaci do kapłaństwa, ponieważ w momencie święceń otrzymają tę władzę – Jezus się nią z nimi dzieli. – Otrzymacie władzę, która jest absolutnie niezwykła. Tym bardziej macie prawo pytać o jej źródło i o to, w oparciu o co można ją wypełniać – mówił kardynał, wyrażając nadzieję, że kandydaci do święceń będą stawiali te pytania, ale inaczej niż ci, którzy to robili w czasach Jezusa. Metropolita zauważył, że Jezus nie udzielił uczonym w Piśmie odpowiedzi na to pytanie, a to rzadka postawa Jezusa, bo nie widział sensu w odpowiadaniu na pytanie stawiane z wątpliwych motywów. Podkreślił, że w życiu księdza warto pytać o władzę Jezusa wtedy, kiedy się jej poddaje.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję