Reklama

Niedziela Lubelska

Rozpaleni

Czasem można usłyszeć, że sakrament bierzmowania to pożegnanie z Kościołem, a my chcemy to zmienić – mówi abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 50/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Lublin

Archiwum CDM

Z roku na rok spotkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem młodzieży

Z roku na rok spotkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania, już po raz czwarty odbyło się diecezjalne spotkanie ewangelizacyjne i integracyjne pt. „Rozpaleni”. Tym razem hala targów lubelskich zgromadziła ponad 1700 młodych osób oraz 150 kapłanów i katechetów. Radosne wydarzenie zorganizowało Centrum Duszpasterstwa Młodzieży razem z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży.

Jak wyjaśnia dyrektor wydarzenia ks. Mateusz Wójcik, celem spotkania było ukazanie radosnego Kościoła, któremu zależy na młodym człowieku, ale też przedstawienie sensu bierzmowania oraz ewangelizacja i zintegrowanie grup parafialnych przed rozpoczęciem roku formacyjnego. – Kościół to wspólnota. Naszym pragnieniem jest, aby Duch Święty, świadectwa młodych ludzi, modlitwa i konferencje rozpaliły kandydatów na początku rocznego procesu przygotowania i pomogły im otworzyć serca na dar spotkań, jakie są dla nich organizowane w parafiach – mówi ks. Wójcik. Z młodzieżą sobotni czas 29 listopada spędzili m.in. ks. Przemysław Kapała – „FitPasterz”, duszpasterz znany z mediów społecznościowych, Milena Adamczewska – „Boża Tancerka” oraz hiphopowy duet „Heres/Wyrwani z Niewoli” i zespół „Sezon na Czereśnie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na trud przygotowania do sakramentu bierzmowania młodych pobłogosławił abp Stanisław Budzik. Wraz z nimi modlił się o dar Ducha Świętego, który rozpali młody Kościół ogniem miłości, silnej wiary i niezawodnej nadziei; który odmieni życie tak, aby było autentycznie zbudowane na trwałych wartościach oraz pełne miłości do Boga i ludzi. W pasterskiej refleksji ukazał zgromadzonym trzech „Bożych influenserów”, świętych z różnych czasów: Stanisława Kostkę, Piotra Jerzego Frassatiego oraz Karola Acutisa. – Św. Stanisław nie bał się podejmować odważnych decyzji i realizować swoich pomysłów; św. Piotr był radosnym, wysportowanym i pełnym życia studentem, który troszczył się o potrzebujących pomocy; św. Karol kochał komputery i był zanurzony w technologii, a jednocześnie powtarzał, że Eucharystia jest jego autostradą do nieba. Tak jak ci młodzi święci, również wy otwierajcie swoje serca na natchnienia Ducha Świętego, czyńcie dobro, czerpcie radość z budowania wspólnoty Kościoła, bo razem można wiele dokonać – mówił abp Budzik. Za papieżem Franciszkiem wzywał młodych, by wstali z kanapy i z Chrystusem wyruszyli w drogę życia.

Wśród uczestników spotkania obecna była młodzież z parafii św. Józefa w Lublinie ze swoim duszpasterzem ks. Zbigniewem Zarzecznym. W rozmowie z Niedzielą przyznał, że bierzmowanie w parafii to wyzwanie, ale jednocześnie okazja do spojrzenia na młodych. – To radość, że młodzi są w Kościele, że szukają Pana Boga pomimo różnych pokus, którymi wabi ich świat. Jeśli poświęci się im czas, okaże zainteresowanie i serce, jeśli zobaczą, że chce się z nimi po prostu być, to i oni będą w Kościele, zaangażują się we wspólnoty działające przy parafii – dzieli się duszpasterz. – „Sposobem” na młodych jest obecność, zainteresowanie się ich sprawami i spostrzeżeniami na współczesny świat, wejście w relacje i podjęcie z nimi rozmów na ważne dla nich tematy, zaangażowanie do różnych szkolnych i parafialnych przedsięwzięć – podkreśla. Jego zdaniem środowisko szkolne jest niezwykle ważnym miejscem ewangelizacji, która może zaowocować obecnością w parafii.

2025-12-09 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin - koncert pt. „Po pięknej stronie życia”

W niedzielę, 4 czerwca, o godz. 19.15 w amfiteatrze kościoła na Poczekajce (al. Kraśnicka 76, Lublin) zaśpiewa Piotr Selim z zespołem.

Program koncertu obejmuje pieśni wielkich bardów świata – Boba Dylana (laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury), Bułata Okudżawy, Leonarda Cohena oraz utwory napisane przez Hannę Lewandowską i Piotra Selima, autorów od 25 lat tworzących w lubelskim środowisku artystycznym, publikujących swoje utwory w ramach indywidualnej działalności artystycznej oraz tej prowadzonej od 17 lat przez Lubelską Federacje Bardów. Solistą w tym koncercie jest Piotr Selim - kompozytor, pianista ze stopniem doktora sztuki, wokalista, akompaniator dla niezliczonej ilości piosenkarzy i kilkunastu chórów, wykonawca muzyki klasycznej w repertuarze składającym się utworów Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa czy Sergiusza Prokofiewa, jeden z muzyków tworzących Kwintet Tanguillo wykonujący tanga Astora Piazzolli. Jest tym niezwykłym artystą, który w swoim dorobku posiada koncerty z orkiestrą symfoniczną i kameralną Filharmonii Lubelskiej, ale jest również laureatem wielu prestiżowych ogólnopolskich festiwali piosenki literackiej. Wraz z nim wystąpią także najbardziej uzdolnieni muzycy młodego pokolenia, którzy wielokrotnie odnosili sukcesy artystyczne na estradach całego kraju (m in. Magdalena Celińska, Aleksandra Dąbrowska, Tomasz Piątek, Piotr Bogutyn ).
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

To było spontaniczne spotkanie

2026-06-22 16:59

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Po zakończeniu czuwania modlitewnego w solidarności z osobami zranionymi w Kościele, które odbyło się w kaplicy ojców dominikanów przy ul. Zielonej w Łodzi, kard. Konrad Krajewski wraz z ks. Hieronimem Wróblewskim, sekretarzem metropolity łódzkiego, niespodziewanie odwiedzili wspólnotę kobiet OlaBoga.

W tym samym czasie uczestniczki wspólnoty miały swoje spotkanie formacyjne w jednej z sal przy kaplicy dominikanów. Wizyta kardynała była całkowicie spontaniczna i stała się dla kobiet miłym zaskoczeniem. Spotkanie przebiegało w ciepłej, rodzinnej i bardzo swobodnej atmosferze. Przy herbacie i cieście kard. Krajewski rozmawiał z uczestniczkami o ich wierze, codzienności oraz działalności wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję