Reklama

Niedziela Kielecka

Świątecznie w kawiarni

Znakomite, pachnące świętami wypieki i dobra kawa czekają na wszystkich, którzy odwiedzą nową niezwykłą kawiarnię na mapie Kielc pn. „Manufaktura Pietraszki”. Dlaczego niezwykłą?

Niedziela kielecka 51/2025, str. I

[ TEMATY ]

Kielce

T.D.

Zgrany zespół zachęca do świątecznych, i nie tylko, wypieków

Zgrany zespół zachęca do świątecznych, i nie tylko, wypieków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Makowce, pierniki, serniki, ciasta drożdżowe – wylicza Wiktoria, instruktorka w kawiarni. – Miodownik i ciastka korzenne, które są naszą wizytówką – dodaje ks. prof. Witold Janocha, prezes Fundacji „Gramy z Tobą”, kierujący Zakładem Aktywności Zawodowej „Manufaktura Pietraszki”.

– Wszystko, co jest serwowane w kawiarni, poza kawą, sokiem i wodą, to dzieło naszych podopiecznych – tłumaczy ks. Janocha. W kawiarni na półkach można też znaleźć oryginalne świąteczne rękodzieło, stroiki i kartki. Wśród gości – a jest ich niemało – uwijają się Karolina, Łukasz, Emanuel, Michał, Bartek. Pachnie espresso i zimowa herbata, kuszą pucharki z tiramisu i drożdżowe rogaliki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kawiarnia „Manufaktura Pietraszki” mieści się przy ul. Piotrkowskiej 12 (w budynku hotelu „Dal”). Czynna jest w dni powszednie w godz. 10.00-18.00.

To miejsce oraz pracujące w kawiarni osoby poświęcił bp Marian Florczyk, a na otwarciu (18 listopada) obecni byli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego z marszałek Renatą Janik. Uruchomienie kawiarni zostało doposażone przez PFRON i ze środków województwa świętokrzyskiego.

Reklama

Kawiarnia nie wzięła się znikąd. Od 5 lat w Zakładzie Aktywności Zawodowej „Manufaktura Pietraszki” osoby z niepełnosprawnościami wypiekają dobrze znane w świętokrzyskim ciastka – teraz można je nabyć także w kawiarni. ZAZ na obrzeżach Kielc słynie z wielu aktywności, w tym oferty produkcyjnej w wielu obszarach oraz z propozycji kulturalnych. Jest tam zatrudnionych 55 osób niepełnosprawnych oraz 17 osób wspierających.

ZAZ „Manufaktura Pietraszki” przy ul. Pietraszki 15 w Kielcach-Białogonie, został poświęcony przez bp. Jana Piotrowskiego w grudniu 2020 r. Mieści się w Domu św. Jana Pawła II, powstałym w kieleckiej dzielnicy Białogon, na bazie budynków wybudowanych w latach 1937-39 przez ks. Mieczysława Połoskę, w imieniu diecezji. Wojna przerwała dokończenie budowy, a Niemcy przekształcili budynki w garnizon. Krótko były tu siostry albertynki, potem państwowy szpital gruźliczy. Dopiero pod koniec lat 90. XX w. kompleks zwrócono diecezji. Ostatnie 5 lat to wymagające i liczne prace adaptacyjne. Obecnie trwa remont zaplecza wielofunkcyjnej sali, który ma być zrealizowany do końca 2025. To ważne dla podopiecznych – potrzebna jest przestrzeń dla rehabilitacji, konferencji i różnego typu spotkań integracyjnych. A to wcale niemała grupa osób. – 55 podopiecznych ZAZ, 17 instruktorów, 40 uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy i 10 tamtejszych pracowników – wylicza ks. Janocha.

W tym szczególnym miejscu, w Pietraszkach, w Domu św. Jana Pawła II, osoby związane z „Fundacją Gramy z Tobą”, ZAZ-em i ŚDS-em spotkały się 15 grudnia na opłatku, z udziałem bp. Piotrowskiego, życząc sobie radosnych świąt.

2025-12-15 18:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niosą orędzie nadziei

Niedziela kielecka 38/2023, str. II

[ TEMATY ]

Kielce

Archiwum autora

Ks. Karol Rasała

Ks. Karol Rasała

O zadaniach rozgłośni katolickich i jesiennej ramówce Radia eM z ks. Karolem Rasałą rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Agnieszka Dziarmaga: 17 września obchodzimy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jakie, zdaniem Księdza Dyrektora, jest miejsce dla rozgłośni katolickich w tej tak rozbudowanej dzisiaj strukturze medialnej? Ks. Karol Rasała: Ta medialna struktura to nic innego jak przestrzeń spotkania człowieka z człowiekiem – nowa, nowoczesna przestrzeń. Dziś jak nigdy dotąd jesteśmy świadkami po pierwsze milionów takich spotkań na falach radiowych, antenach telewizyjnych, stronach gazet, czasopism, a także w szeroko rozumianych mediach społecznościowych, w internecie. Po drugie, jak wiemy, nie zawsze te spotkania, dialog i kontakt niosą dobro. Obserwujemy fale hejtów, intryg, komentarzy i wypowiedzi pełnych nienawiści. Media, a w tym rozgłośnie katolickie mają właśnie w te przestrzenie wnosić orędzie Ewangelii miłości, pomimo słabości, nawet grzechów, realizować na co dzień przykazanie miłości. To jest zadanie, które mamy do zrealizowania. Taką właśnie intuicję wyraził papież Franciszek w Orędziu na 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu: „W dramatycznym kontekście globalnego konfliktu, który przeżywamy, pilnie trzeba wzmacniać komunikację pozbawioną wrogości”. To zadanie, podobnie jak sama Ewangelia, jest zawsze aktualne, szczególnie dla mediów katolickich.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

ks. Karol Borkowski – wikariusz parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej,
CZYTAJ DALEJ

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i Najświętszy Sakrament

2026-06-22 06:42

[ TEMATY ]

profanacja

kradzież

Karol Porwich/Niedziela

Francuski portal tribunechretienne.com podaje, że w kościele w Mugron doszło do kradzieży kielichów, paten i Najświętszego Sakramentu.

Według parafian, z którymi skontaktowano się na miejscu zdarzenia, zniknął także Najświętszy Sakrament i wszystkie konsekrowane hostie przechowywane w tabernakulum.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję