Reklama

Niedziela Legnicka

Duszpasterstwo, które jednoczy

W sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie odbyło się kolejne spotkanie Duszpasterstwa Kobiet, które zgromadziło ok. 20 uczestniczek.

Niedziela legnicka 52/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Lubin

Monika Poręba-Zadrożna/Niedziela

Podczas spotkań nawiązują się więzi

Podczas spotkań nawiązują się więzi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zjazd rozpoczęła Msza św., której przewodniczył kustosz sanktuarium ks. Piotr Zawadka, natomiast konferencję: „Między kuchnią, a niebem, o świętości w zwyczajnym życiu” wygłosiła Dagmara Franas, żona i mama 4 chłopców, pedagog, teolog i socjoterapeutka.

Spotkanie, które daje siłę

Agnieszka od 3 lat aktywnie uczestniczy w duszpasterstwie. – To jest dobry czas, odskocznia od problemów i życia codziennego. Możemy się spotkać, razem uwielbić Pana Boga, adorować, spędzić czas ze sobą, wspierać się, rozmawiać – wylicza. Co ważne, więzi zawiązują się nie tylko podczas spotkań. – Pochodzimy z różnych stron diecezji, ale spotykamy się, dzwonimy, rozmawiamy. Raz w tygodniu łączymy się podczas wspólnego Różańca. Duszpasterstwo jest czymś więcej niż wydarzeniem, jest prawdziwą wspólnotą – podkreśla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspólnota, która przemienia

Podobne doświadczenie ma Elżbieta z Zebrzydowej, która należy do duszpasterstwa od 2019 r. – Formacja w duszpasterstwie dużo mi dała. Dzisiaj ludzie są raczej zamknięci, każdy w swoich sprawach, w swoim domu. Tutaj możemy porozmawiać, zwierzyć się i pożartować. Wracam napełniona i to mnie umacnia – przyznaje Elżbieta dodając, że zawsze czeka na kolejne spotkania.

Duszpasterstwo otwarte dla każdej kobiety

Reklama

Siostra Iwona Hałamuszka, Magdalenka od Pokuty i diecezjalna referentka ds. Duszpasterstwa Kobiet, przypomina, że jest to przestrzeń przeznaczona dla każdej kobiety bez wyjątków. – Duszpasterstwo kobiet i udział pań w tej formacji jest skierowane do każdej, która chce pogłębić formację. Skupia także kobiety niewierzące, a poszukujące. To miejsce jest otwarte również dla tych kobiet, które w swoim życiu doświadczyły trudów, poranienia lub braku przynależności. Mogą przyjść, posłuchać, zobaczyć, jeśli chcą – wrócić – wyjaśnia. Duszpasterstwo nie stawia żadnych ograniczeń, ani wiekowych, ani zawodowych, ani związanych z życiowym doświadczeniem.

Relacje, które wykraczają poza spotkania

– Każda z nas przyjeżdża ze swojej codzienności, ze swoimi trudnościami, problemami, ale też ze swoją bardzo różną duchowością. Dzielenie się swoim doświadczeniem jest dla mnie czymś niesamowicie ubogacającym. Jesteśmy dla siebie niesamowitą inspiracją. Kościół to nie jest tylko to, co jest z marmuru i ze złota, ale przede wszystkim to serc wspólnota – podkreśla Dagmara z Polkowic.

Słowo do kobiet

W homilii ks. Piotr Zawadka podkreślał, że świętość nie rodzi się z wielkich czynów, lecz z wierności w małych sprawach. Jezus wzywa do czujności serca w zwykłych sprawach i jednocześnie wskazywał na konkretne sytuacje dobrze znane każdej kobiecie. – Wstawać w nocy do chorego dziecka, znaleźć chwilę modlitwy między pracą, gotowaniem, a obowiązkami, nie zatracić siebie, swojej godności i wartości w codziennym biegu, to jest właśnie między kuchnią a niebem. Dziękujemy za waszą ukrytą świętość. To wy najczęściej uczycie nas cierpliwej miłości, podtrzymujecie modlitwą i prowadzicie ku Bogu, bardziej przykładem niż słowami. Droga do świętości dostępna jest każdej kobiecie – mówił.

W diecezji działają 3 stałe miejsca spotkań: Dom Słowa w Legnicy, klasztor Sióstr Magdalenek od Pokuty w Lubaniu i dom zakonny Sióstr Magdalenek w Jeleniej Górze.

Informacje o wszystkich spotkaniach można znaleźć zarówno na Facebooku Duszpasterstwa Kobiet, jak i na stronie internetowej Sióstr Magdalenek.

2025-12-17 08:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lekcja pamięci

Niedziela legnicka 38/2020, str. V

[ TEMATY ]

koncert

zbrodnia

Lubin

Monika Łukaszów

Homilię wygłosił ks. prał. Wiesław Migdał

Homilię wygłosił ks. prał. Wiesław Migdał

Okolicznościowy koncert, zbiórka krwi, kwiaty pod pomnikiem i zapalone znicze na grobach zamordowanych – tak upamiętniono ofiary Zbrodni Lubińskiej.

W drugą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, 38 lat temu, 31 sierpnia 1982 r., mieszkańcy Lubina zgromadzili się na rynku, na pokojowej manifestacji, by ułożyć krzyż z kwiatów i śpiewać pieśni patriotyczne. Milicja ostrzelała tłum petardami, gazem łzawiącym i ostrą amunicją. Od kul milicyjnych zginęło trzech robotników: Mieczysław Poźniak, Andrzej Trajkowski i Michał Adamowicz, a wielu zostało rannych.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Padre Guilherme o hejcie na swój temat: Gdy pojawia się coś nietypowego, wiele osób mówi, że ksiądz nie powinien tego robić

2026-06-22 13:45

[ TEMATY ]

ksiądz Guilherme Peixoto

Padre Guilherme

Mat.prasowy

Padre Guilherme

Padre Guilherme

"Wiele osób mówi, że to nie jest dobre" - przyznaje ks. Padre Guilherme, po zejściu ze sceny swojego pierwszego koncertu w Polsce. Duchowny był gościem programu "halo tu polsat".

Padre Guilherme, czyli Guilherme Peixoto, to portugalski ksiądz katolicki i DJ, który łączy muzykę elektroniczną z przekazem religijnym. Ma 51 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1999 roku, a jego droga do DJ-ingu zaczęła się od organizowania wydarzeń muzycznych, które miały pomóc w utrzymaniu i remontach parafii.
CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje w drodze - ruszyły zapisy na pieszą pielgrzymkę

2026-06-23 10:18

Paweł Wysoki

W parafiach naszej archidiecezji rozpoczęły się zapisy na 48. Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

Rekolekcje w drodze tradycyjnie rozpoczną się 3 sierpnia Mszą św. w archikatedrze lubelskiej; dwa dni wcześniej wyruszy grupa chełmska. – Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę to wydarzenie, które od 48 lat mobilizuje tych, którzy chcą przeżyć szczególne rekolekcje w drodze, gdzie można połączyć trudy marszu z modlitwą w niezliczonych intencjach – mówi przewodnik ks. Paweł Saran.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję