Reklama

Niedziela Sandomierska

Służyć z miłością

W kościele Wniebowzięcia NMP w Tarnobrzegu, odbyła się uroczystość błogosławieństwa i posłania nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.

Niedziela sandomierska 2/2026, str. I

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Biskup Nitkiewicz ustanowił siedmiu nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej

Biskup Nitkiewicz ustanowił siedmiu nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Współcelebransami byli ks. Dariusz Sidor, odpowiedzialny za formację szafarzy w diecezji, o. Michał Śliż dominikanin, kustosz sanktuarium przy którym, z dużym udziałem Ojców Dominikanów, formowali się kandydaci, a także ich proboszczowie.

Reklama

W homilii bp Nitkiewicz, odnosząc się do wspomnienia św. Łucji, podkreślił, że jej życie i męczeństwo są świadectwem światła wiary, które przewyższa wszelkie światło zmysłowe. Mimo utraty wzroku cielesnego, pozostała wierna Chrystusowi i widziała oczami wiary, stając się znakiem duchowego światła, które prowadzi do Boga i otwiera oczy innym, chroniąc przed duchową ślepotą. – Łucja, od łacińskiego słowa lux – światło, głosi swoją postawą, że najważniejsze jest światło duchowe, płonące w duszy, w sumieniu, światło rozgrzewające serce. Kiedy czytamy w Ewangelii o tym, jak Pan Jezus przywraca wzrok niewidomym, to chodzi nie tylko o wzrok cielesny, który umożliwia rozpoznawanie twarzy czy miejsc, ale również, może nawet jeszcze bardziej, o wzrok duchowy, o patrzenie oczami samego Boga. Jezus Chrystus mówi nam, co mamy czynić, aby mieć życie wieczne. Takim światłem jest niewątpliwie wiara. (...) Brak wzroku jest dla człowieka czymś dotkliwym, utrudnia mu życie, lecz najgorsza jest duchowa ślepota. Nierzadko sami należymy do grona osób, które patrzą, lecz nie widzą, albo dostrzegają jedynie to, co mało istotne, marginalne, widzą to, co chcą zobaczyć. Omamieni uwodzącym blaskiem rzeczy tego świata tracimy zdolność rozeznania i właściwej oceny – mówił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dalszej części homilii ordynariusz sandomierski, zwracając się do nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, zaznaczył, że mimo możliwych trudności ich posługa jest świadectwem wiary i przynależności do Chrystusa. – Wspominam o trudnościach, drodzy szafarze, gdyż w waszej posłudze spotkacie się przypuszczalnie z różnymi reakcjami i z brakiem zrozumienia. Dzisiaj wielu robi coś za coś, kalkuluje czy mu się opłaca, wy natomiast kierujecie się zupełnie inną logiką. Dajecie w ten sposób świadectwo przynależności do Chrystusa i trzymając w rękach Komunię św., promieniujcie Jego światłem. Otrzymacie za to nagrodę od Boga, ona jest pewna. Mówi przecież Pan Jezus: „Do każdego więc, który przyzna się do mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie”. Warto więc przyjąć niedogodności, przykrości, niezrozumienie ze strony otoczenia. Wierzę głęboko, że wasza nowa, przepiękna misja przyniesie wiele wspaniałych owoców – zachęcał nowych szafarzy bp Nitkiewicz.

Po zakończeniu kazania kandydaci publicznie zadeklarowali gotowość do pełnienia posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej, po czym zostali pobłogosławieni przez biskupa ordynariusza. Po Eucharystii każdy z nich otrzymał dekret upoważniający do sprawowania tej posługi oraz odpowiednią legitymację. Przygotowanie do funkcji nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej obejmuje cykl formacyjny, w ramach którego kandydaci pogłębiają wiedzę z zakresu teologii Eucharystii, liturgiki oraz duchowości. Zapoznają się również z zasadami praktycznego pełnienia posługi, pobożnością eucharystyczną oraz kultem Najświętszego Sakramentu.

2026-01-05 19:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólne wysiłki

Niedziela sandomierska 2/2023, str. III

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

UM Tarnobrzeg

Rozmowy delegacji odbyły się w Rzeszowie

Rozmowy delegacji odbyły się w Rzeszowie

Trwają starania o utworzenie stałego punktu poboru krwi w Tarnobrzegu. Krwiodawców wspierają władze.

Dariusz Bożek, prezydent miasta oraz Jerzy Sudoł, starosta powiatu tarnobrzeskiego uczestniczyli w spotkaniu w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, podczas którego rozmawiano o problemach oraz przyszłości tarnobrzeskiego krwiodawstwa. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy wiceprezesa zarządu Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Barbórka” w Tarnobrzegu Zbigniewa Dendury. Klub „Barbórka” reprezentowała także sekretarz i skarbnik klubu Małgorzata Kucwaj. Głównym celem spotkania było przedstawienie pomysłów na odbudowanie bazy stałych krwiodawców w mieście i powiecie, ale także omówienie problemów z jakimi boryka się krwiodawstwo w Tarnobrzegu, a te najważniejsze to, brak stałego punktu poboru krwi – oddziału terenowego RCKiK oraz brak oddziału rejonowego PCK. Argumenty za powołaniem na nowo tych oddziałów w Tarnobrzegu przedstawili uczestniczący w spotkaniu członkowie nowego zarządu klubu HDK PCK „Barbórka” w Tarnobrzegu. Mowa była o tym, jak istotne dla odbudowania krwiodawstwa w Tarnobrzegu jest funkcjonowanie stałego punktu poboru umożliwiającego nieograniczone możliwości oddawania krwi. – Zwróciliśmy uwagę na możliwość pozyskiwania nowych krwiodawców wśród uczniów szkół średnich oraz słuchaczy szkół wyższych znajdujących się w Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim. Olbrzymi potencjał drzemie w znajdujących się na terenie Tarnobrzega i powiatu zakładach pracy, w służbach mundurowych, to przecież druhowie PSP i licznych jednostek OSP, funkcjonariusze policji, straży miejskiej, także wojskowi. W Nowej Dębie mamy przecież jednostkę wojskową, na naszym terenie działają strzelcy, są terytorialsi – mówił Zbigniew Dendura. Temat pozostaje otwarty. Dyrekcja RCKiK Rzeszów nie przekreśla szans na ponowne otwarcie stałego punktu poboru krwi w Tarnobrzegu, lecz podkreśla, że musi być to poparte statystykami oddawania krwi w mieście oraz wskaźnikami ekonomicznymi, z których są rozliczani przez Ministerstwo Zdrowia.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Przyjaźń w jedności

2026-06-21 21:22

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Bielawa

mlodzież

ks. Aksel Mizera

#wjedności

Archiwum wspólnoty: Młodzi Świdniccy

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie młodzieży i służby liturgicznej z cyklu #wjedności zgromadziło w Bielawie uczestników z różnych części diecezji. Tym razem motywem przewodnim była przyjaźń – ta między ludźmi i ta najważniejsza, z Bogiem.

Czwarte i zarazem finałowe spotkanie #wjedności odbyło się w piątek 19 czerwca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Po wcześniejszych wydarzeniach w Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku młodzież ponownie spotkała się na wspólnej modlitwie, konferencji i integracji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję