Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 8/2026, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

O. Michał Bortnik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O Wielkim Poście na Jasnej Górze

O tym, że Wielki Post może się stać w ludzkim życiu, które zgubiło kierunek, wyjątkową przestrzenią odnalezienia „światła w ciemności”, przekonuje rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Michał Bortnik. Zwraca uwagę, że gdy żyjemy w grzechu, jesteśmy zagubieni i zdezorientowani, jakby to Bóg nam się zgubił. – Wielki Post jest okazją, by się zorientować w naszej sytuacji – uświadomić sobie, że Bóg zawsze jest obecny, podczas gdy to my się gubimy. On jest w każdych okolicznościach z nami, jest po naszej stronie – powiedział zakonnik i zachęcił, by w czasie Wielkiego Postu pozwolić Jezusowi otworzyć nasze oczy przez żal za grzechy i post, pamiętając, że ten ostatni nie jest celem samym w sobie. Celem postu jest zjednoczenie z Jezusem. Spośród wielkopostnych praktyk, które proponuje Kościół, najbardziej znane są Droga Krzyżowa i Gorzkie żale. Na Jasnej Górze w piątki Wielkiego Postu nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest odprawiane o godz. 17.45 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej i o godz. 20 w Kaplicy św. Józefa. Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym – w każdą niedzielę o godz. 16.15 w bazylice. Dodatkowa Msza św. w piątki Wielkiego Postu tradycyjnie jest celebrowana o godz. 9 przy ołtarzu Krzyża w nawie bocznej Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Reklama

Rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego pochodzi z XV wieku. To jeden z najcenniejszych zabytków Jasnej Góry. Krucyfiks od dawna uznawany jest za słynący łaskami. Ojciec Melchior Królik przypomniał o zatwierdzonym cudzie, który był jednocześnie cudem zgłoszonym do beatyfikacji o. Honorata Koźmińskiego, kapucyna, założyciela licznych zgromadzeń żeńskich bezhabitowych. Ten cud wymodlony został właśnie na stopniu przy ołtarzu Jezusa Ukrzyżowanego. Jedna z sióstr ze zgromadzenia założonego przez o. Honorata – s. Dominika Józefa poważnie zachorowała – rozpoznano nowotwór. Przywieziono ją do Częstochowy. W 7. dniu nowenny do o. Honorata – 2 lipca 1926 r. zakonnica poprosiła jedną z pielęgniarek, by zaprowadziła ją do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, gdzie usiadła na stopniach przy krzyżu. Podczas Eucharystii, w momencie Przeistoczenia, uświadomiła sobie, że nie może siedzieć tyłem do ołtarza – poderwała się i uklękła. Po Mszy św. wstała i przeszła wokół ołtarza Matki Bożej – była zdrowa. Zaświadczenia lekarskie pokazały, że wcześniej narządy w jamie brzusznej s. Dominiki były zniszczone przez nowotwór. Dzięki tym badaniom zatwierdzono cud.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Polacy bardzo kochają nabożeństwo Drogi Krzyżowej” – można powiedzieć i dziś za paulinem o. Euzebiuszem Rejmanem, inicjatorem powstania monumentalnej Golgoty okalającej fortyfikację Jasnej Góry. Jasnogórskie Via Crucis, takie jak ta na wałach czy autorstwa Jerzego Dudy-Gracza, obok tego, że mają wymiar duchowy, są też wyjątkowymi dziełami polskiej sztuki religijnej. Jasnogórscy przewodnicy zapraszają pielgrzymów do ich poznania. Obok monumentalnej Golgoty na wałach jej miniatura znajduje się w Kaplicy św. Jana Pawła II. Najstarsza Via Crucis znajduje się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej i pochodzi z XVIII wieku.

Doroczny zjazd egzorcystów

Odpowiadają na cierpienia duchowe wielu ludzi. W dniach 9-12 lutego odbył się doroczny zjazd egzorcystów i kapłanów towarzyszących posłudze uwalniania. W spotkaniu uczestniczyło ok. siedemdziesięciu kapłanów. – Zjazd to nie tylko formacja intelektualna, wymiana doświadczeń, ale też czas modlitwy i duchowego wzmocnienia – wyjaśnił ks. Janusz Czenczek, koordynator krajowy egzorcystów z ramienia KEP. Dyskutowano m.in. o aktualnych zagadnieniach związanych z posługą uwalniania, poruszono również temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Zwracano uwagę m.in. na potrzebę wnikliwego poznania kondycji psychiczno-emocjonalnej osoby egzorcyzmowanej.

Arcybiskup Wacław Depo, który towarzyszył egzorcystom podczas ich zjazdu, przypomniał, że egzorcyści są i zawsze będą potrzebni w misji Kościoła. – Egzorcystów musi cechować dar żywej wiary. To zadanie, którego musimy się uczyć. Musimy je wypracowywać i wypraszać od Ducha Świętego do końca naszego życia, w tej posłudze w sposób szczególny. Dlatego że nie działamy w imieniu własnym, tylko to jest działanie Chrystusa – podkreślił metropolita częstochowski.

Polscy egzorcyści na zjazdach krajowych spotykają się dwa razy w roku, a co 2 lata odbywa się ich spotkanie w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Posługi Uwalniania.

2026-02-17 08:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

A co z Jasną Górą?

Dżentelmeni nie dyskutują o faktach. Publicyści też powinni stosować się do tej zasady, ale - jak wiemy - jest z tym różnie. Oczywiście, fakty dadzą się rozmaicie interpretować - i po to właśnie jest publicystyka, żeby można było przedstawić osobisty, a i nieraz bardzo stronniczy punkt widzenia. No, ale w dzisiejszych czasach publicyści nie tylko tworzą własny ogląd rzeczywistości, ale także próbują narzucić „swoje fakty”. Dlatego nie zaskoczył mnie Łukasz Warzecha, którego zdaniem - rozwiniętym na całą stronę tygodnika „Sieci” (nr 30) - prawidłowa odpowiedź na pytanie „gdzie jest duchowa stolica Polski?” brzmi: w Krakowie. A dlaczego tam właśnie? Bo redaktor Warzecha „lubi Kraków”. Deklaruje jednocześnie, że lubi także Trójmiasto, Wrocław i Kazimierz. Dlaczego więc inni z ulubieńców redaktora nie dostąpili zaszczytu mianowania na duchową stolicę? A nie można by czasem uznać całej grupy „duchowych stolic”, skoro kryterium jest lubienie lub nielubienie? A może, dla sprawiedliwości i zaspokojenia emocji redaktora, duchową stolicą Polski mianujmy każdą miejscowość, czy to w kraju, czy za granicą?! Hm! Oto są skutki pełnej dezynwoltury, gdy fakty idą w kąt, a do głosu dochodzą „chciejstwa” publicysty…
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję