Reklama

Niedziela Lubelska

Bernardyńska perła

Projekt „Odrodzenie dziedzictwa” to niepowtarzalna szansa na ocalenie zabytku – mówi ekonom diecezjalny ks. Jarosław Orkiszewski.

Niedziela lubelska 10/2026, str. VI

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Pobernardyński zespół sakralny przechodzi kompleksową renowację

Pobernardyński zespół sakralny przechodzi kompleksową renowację

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Archidiecezja Lubelska realizuje projekt „Odrodzenie dziedzictwa: Klasztor Pobernardyński w Lublinie wraz z kościołem pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie – unikalny produkt turystyki kulturowej w Polsce”. Pod tą rozbudowaną nazwą kryje się kompleksowa renowacja zabytkowego kościoła i klasztoru przy ul. Bernardyńskiej. Ogrom podjętych prac (koszty wyceniono na ponad 34 mln złotych) pozwoli na przywrócenie blasku kompleksowi sakralnemu, którego początki sięgają drugiej połowy XV wieku, a także na adaptację zabytkowej przestrzeni do funkcji wielozadaniowego miejsca kultury. Projekt, realizowany w ramach programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FENIKS) 2021–2027” ma być gotowy do końca 2028 r.

Garść historii

Reklama

Pobernardyński kościół i klasztor w Lublinie to jedno z najcenniejszych miejsc; perła wśród zabytków i miejsce ważnych wydarzeń w historii Polski. Miasto otrzymało je dzięki franciszkanom, którzy osiedlili się tu w 1460 r. i wznieśli świątynię. Sto lat później, w 1569 r., król Zygmunt August wybrał ją na miejsce dziękczynienia za unię Polski z Litwą. Wkrótce, po pożarze, kościół został odbudowany w stylu renesansu lubelskiego. Bernardyni przez wieki prowadzili w nim intensywną działalność duszpasterską; rozwinęli kult św. Antoniego Padewskiego, który stał się patronem miasta. W czasie zaborów bernardyński kompleks sakralny był areną licznych działań narodowo-patriotycznych, co doprowadziło do kasaty klasztoru. W 1864 r., po czterystu latach obecności, zakonnicy musieli opuścić Lublin. 20 lat później przy zakonnej świątyni utworzono diecezjalną parafię. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę Bernardyni bezskutecznie starali się o zwrot własności. Ostatecznie otrzymali działkę przy ul. Willowej w Lublinie, gdzie w 1991 r. powstał nowy klasztor i parafia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zakres prac

Półtora wieku temu troskę o materialne dziedzictwo Bernardynów przejęła diecezja lubelska. W tym czasie przeprowadzono wiele prac renowacyjnych, jednak nigdy dotąd na tak ogromną skalę. Pozyskane środki z funduszów unijnych, a także z innych programów, w tym miejskich i wojewódzkich, pozwolą na kompleksową restaurację kościoła i klasztoru. W ciągu najbliższych lat zabytkowa świątynia odzyska pierwotny blask, udostępnione zostaną także krużganki, wirydarz, refektarz, kapitularz oraz część piwnic jako unikatowa trasa podziemna. Wyeksponowane będą odkrycia archeologiczne, w tym fragmenty murów nieznanej wcześniej średniowiecznej wieży, czy XIX-wieczna polichromia z męczeńską śmiercią Jezusa na krzyżu. Powstanie stała ekspozycja z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań multimedialnych, a trasa zwiedzania obejmie liczne przestrzenie klasztoru i kościoła. Wygląd zmieni otoczenie, m.in. powstaną ogrody klasztorne i ogrody deszczowe. Równolegle przewidziano doposażenie przestrzeni świątyni na potrzeby koncertów oraz digitalizację wybranych zabytków ruchomych i udostępnienie ich on-line.

Jak mówi Edyta Czarnecka, koordynator projektu, „realizacja przyniesie trwałe efekty w zakresie ochrony dziedzictwa i rozwoju dostępnej oferty kulturalno-edukacyjnej; powstanie nowoczesny, bezpieczny i atrakcyjny dla mieszkańców oraz turystów produkt turystyki kulturowej, wzmacniający znaczenie Lublina i regionu na mapie dziedzictwa i kultury”.

2026-03-03 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: zmarł ks. prof. dr hab. Jerzy Pałucki

[ TEMATY ]

Lublin

©MaverickRose – stock.adobe.com

2 października zmarł ks. prof. dr hab. Jerzy Pałucki, w latach 2002-2008 dziekan Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 5 października.

Urodził się 26 marca 1955 r. w Goszczanowie, w województwie łódzkim. W latach 1975-1981 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. W 1981 r. uzyskał w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim stopnień magistra teologii na podstawie pracy "Recepcja myśli św. Augustyna w Ateneum Kapłańskim w latach 1900-1975". 28 maja 1981 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Jana Zaręby. W 1988 r. uzyskał doktorat z nauk teologicznych w dziedzinie patrologii na podstawie pracy "Chrystus Boski Lekarz Wychowawca i Nauczyciel w pismach Klemensa Aleksandryjskiego".
CZYTAJ DALEJ

Drużyna baseballowa traci mecz, ponieważ jej zawodnicy odmówili założenia koszulek wspierających LGBT

2026-06-22 08:15

[ TEMATY ]

LGBT

Adobe Stock

Mniej niż dziewięciu z 28 zawodników drużyny York Revolution w Pensylwanii zgodziło się wystąpić w tęczowych strojach. Klub przegrał mecz walkowerem i zamiast wesprzeć swoich zawodników, przekazał 10 000 dolarów organizacji LGBT.

Profesjonalna drużyna baseballowa York Revolution z Pensylwanii (Stany Zjednoczone) została zmuszona do przegrania meczu w czwartek 18 czerwca, po tym jak większość jej zawodników odmówiła założenia tęczowych koszulek zaplanowanych na „Noc Dumy”.
CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: Starmer zapowiedział rezygnację ze stanowiska premiera

2026-06-22 10:56

[ TEMATY ]

Keir Starmer

PAP/EPA

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer zapowiedział w poniedziałek na Downing Street, że zrezygnuje ze stanowiska. Ogłosił, że pozostanie liderem Partii Pracy i szefem rządu do czasu wyłonienia jego następcy.

- Moje ugrupowanie (Partia Pracy - PAP) pyta teraz, czy jestem najlepszą osobą, by poprowadzić nas do następnych wyborów. Usłyszałem odpowiedź mojej partii i akceptuję ją z godnością - powiedział Starmer. Zapewnił, że wszystkie jego decyzje były podyktowane przede wszystkim dobrem kraju. - To dlatego zrezygnuję z bycia liderem Partii Pracy. Rozmawiałem dziś rano z Jego Królewską Mością (Karolem III), by poinformować go o tej decyzji – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję