Reklama

Niedziela w Warszawie

Najpiękniejsza służba

O tym, co daje służba przy ołtarzu, pięknie liturgii, dobrej atmosferze i liturgicznym DIL-u, z ks. Grzegorzem Perzyną rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela warszawska 10/2026, str. I

[ TEMATY ]

Warszawa

Tomasz Cal

Ks. Grzegorz Perzyna

Ks. Grzegorz Perzyna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łukasz Krzysztofka: Od prawie roku pełni Ksiądz funkcję diecezjalnego duszpasterza służby liturgicznej Archidiecezji Warszawskiej. Jak zachęcić chłopców do służenia przy ołtarzu? Dlaczego warto zostać ministrantem?

Ks. Grzegorz Perzyna: Przede wszystkim po to, aby rozwinąć i wzmocnić swoją wiarę. Bycie ministrantem, bycie przy ołtarzu, posługiwanie ma służyć przeżywaniu mojej wiary, odkrywaniu jej przez bliskość Jezusa. Druga ważna rzecz: okazuje się, że my, mężczyźni, jak mamy coś konkretnego do zrobienia podczas Mszy św., to jest nam łatwiej modlić się. Uczę również w szkole podstawowej i już wielokrotnie słyszałem o tym, jak uczniowie mówili, że im się trochę nudzi na Mszy św., że liczą żarówki w żyrandolu. Dla nich czasami nie jest proste utrzymać koncentrację. Więc jeśli chłopak, który przychodzi służyć, dostanie nawet proste zadanie liturgiczne, to może być ono dla niego również pomocne w przeżywaniu Eucharystii. Znam historię księdza, który został ministrantem, bo stwierdził, że ministranci zawsze mają gdzie siedzieć w kościele (śmiech).

Ale bycie ministrantem to także szansa poznania nowych ludzi, którzy są zaangażowani w życie parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Oczywiście, a to oznacza, że oni przestają być dla mnie anonimowi. Jest jeszcze kolejny argument za służeniem – to odkrywanie świata liturgii. Brzmi to może bardzo górnolotnie, ale myślę, że ci chłopcy mają okazję przez styczność z posługą podczas Mszy św. poznawać Eucharystię także od innej strony. Wydaje się, że mogą mieć większą szansę na to, żeby poznawać świat liturgii, obecne w niej znaki i symbole, mają też dostęp do katechezy na temat liturgii. Ważne, żeby się nauczyć tym modlić. Można naprawdę przy okazji otrzymać również katechezę liturgiczną dotyczącą Mszy św.

Najmłodsi służą przy ołtarzu najczęściej od I Komunii św., zdarza się również wcześniej. A czy jest górna granica wiekowa?

Nigdy nie byłem ministrantem, bo zacząłem od kursu lektorskiego i rozpocząłem swoją służbę przy ołtarzu, będąc na studiach. Teraz nadrabiam zaległości. Jeśli dorosły mężczyzna będzie chciał, żeby służyć Jezusowi przy ołtarzu – czemu nie? To jest też bardzo dobre, budujące i pożyteczne w naszych kontekstach parafialnych, szczególnie tam, gdzie służby liturgicznej jest mniej. A nawet jak jest jej więcej, to nic nie stoi na przeszkodzie. Jeśli ma pragnienie służyć, to też staje się świadkiem dla innych.

Czy jest miejsce w służbie liturgicznej ołtarza dla dziewczyn?

Reklama

To kwestia, którą musimy podjąć, dlatego że mamy już w parafiach np. bielanki, które mają swoją formację, więc to nie jest tak, że tam nie ma dla nich miejsca. Tak naprawdę musimy się zastanowić i zobaczyć, jak one mają w sposób praktyczny funkcjonować i jakoś to określić. Dzisiaj to czy np. mogą być ministrantki przy ołtarzu, jest oddelegowane do decyzji ordynariusza. Czyli jeśli parafia chciałaby, musiałaby uzyskać zgodę w naszym przypadku arcybiskupa metropolity. Myślę, że warto to poruszyć na zbliżającym się synodzie i spróbować przygotować ogólnodiecezjalne dyrektywy, postanowienia w tej kwestii, bo naprawdę dziewczyny chcą być blisko ołtarza. To jest temat, który moglibyśmy podjąć. Nie tylko kwestii dziewczyn przy ołtarzu, ale także kursów formacyjnych dla nich. Mamy przecież wiele parafii, gdzie kobiety czytają Słowo Boże. Oczywiście, jak najbardziej dobrze, że to robią, ale czemu nie stworzyć takiego kursu, na którym one będą mogły też zgłębiać Słowo Boże, historię Pisma Świętego?

Dzisiaj trudniej przyciągnąć młodych do służenia niż dawniej?

Wydawać by się mogło, że kiedyś było łatwiej. Każda parafia ma też swoją specyfikę. To co czasem na jednej wychodzi super, na drugiej jakoś mniej się może sprawdzać. Natomiast na pewno dziś chłopcy mają niesamowitą paletę różnych wyborów. Być może 10 lat temu też było ich sporo, ale może mieli większą łatwość w przychodzeniu do kościoła. Bycie blisko parafii mogło być bardziej przyciągające. Dzisiaj porównanie jest bardzo trudne, ale na pewno to powinno być troską Kościoła diecezjalnego i samych parafii, żeby dbać i szukać tych chłopaków, wychodzić do nich, proponować, też rozmawiać z rodzicami, zachęcać.

To w jaki sposób zachęcić chłopaków do służenia?

Reklama

Dwa pomysły przychodzą mi do głowy. To oczywiście nie są jakieś rozwiązania całościowe. Po pierwsze, żeby rzeczywiście nasze liturgie były piękne, żeby sama liturgia też ich przyciągała, aby była tak przygotowana i poprowadzona, żeby ich zachęcała, by mogli dojść do wniosku, że kiedy ich tam nie ma, to coś tracą. Na dbałości o liturgię skorzysta przecież również cała parafia. Druga rzecz to stwarzanie dobrej atmosfery w gronie służby liturgicznej. Kiedy przychodzą, widzą, że jest dobra atmosfera, zbiórki są dla nich cennym czasem, który rzeczywiście do nich trafia. Oczywiście nie jest to łatwe, również prowadzę zbiórki i wiem, jak te realia wyglądają. Ważne, aby ministranci mówili, że tu czują się dobrze, że im się chce przychodzić; stworzenie takiej atmosfery będzie ich pociągało. Zresztą wtedy jedni drugich będą pociągać, bo łatwiej jest, kiedy kolega też idzie. Jeden drugiego pociągnie i może wesprzeć.

Jakie plany na najbliższą przyszłość ma duszpasterz liturgicznej służby ołtarza?

Jesteśmy w trakcie kursu ceremoniarza i na jesieni będzie promocja, pierwsza po latach. Zebrała się bardzo prężna grupa młodzieńców i mężczyzn, którzy naprawdę chcą aktywnie włączać się w liturgię. Druga rzecz to kontynuacja kursu lektorskiego, który jest dziełem ks. prał. Wiesława Kądzieli. Co roku bardzo dużo chłopaków przychodzi na ten kurs. Trzecia rzecz to parafiada. Zrodziła się z myślą, żeby integrować środowisko służby liturgicznej, na kanwie turniejów ministranckich w piłkę nożną. Dzisiaj jest to wydarzenie, którego formuła została poszerzona i są jeszcze inne konkurencje. To jest od lat zaproszenie także dla całych rodzin.

A z nowości?

Pierwsza nowość to Dzień Służby Liturgicznej, który planujemy zorganizować w naszym warszawskim seminarium duchownym 23 maja z udziałem abp. Adriana Galbasa. Klerycy zrobili krótki filmik i już zamieścili w Internecie. Można go znaleźć na Instagramie i TikToku. Wpadli na pomysł tak zwanego DIL-u, czyli Dnia Integracji Lektorów. To będzie pod koniec czerwca. Bardzo fajna forma, która ma już świetny odzew w sieci. Zachęcam wszystkich ministrantów i lektorów do włączenia się w te wydarzenia.

2026-03-03 12:41

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka 1991 – kompas dla Polski

2026-06-02 11:45

Niedziela warszawska 23/2026, str. IV

[ TEMATY ]

Warszawa

Tomasz Daniluk/Ordo luris

I przykazanie Dekalogu było przedmiotem wystąpienia ks. prof. Waldemara Chrostowskiego

I przykazanie Dekalogu było przedmiotem wystąpienia ks. prof. Waldemara Chrostowskiego

„Oto Dekalog: dziesięć słów” – powiedział Jan Paweł II w czerwcu 1991 r. w Koszalinie, gdzie zgromadziło się blisko 300 tys. ludzi. „Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy i świata”.

Trzydziesta piąta rocznica pielgrzymki papieskiej do Ojczyzny to dobry moment, by w polskim rachunku sumienia zapytać, czy podążamy w kierunku wyznaczonym przez ów szczególny kompas Dekalogu? Pielgrzymka odbywająca się pod hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”, była także dziękczynieniem za uwolnienie spod jarzma systemu komunistycznego a sam papież – można powiedzieć – pozostawił Polakom „przepis” na zachowanie wolności, wskazówkę, jak nie zgasić ducha – czyli Dekalog. Do dyskusji o tym, jak w prawie i polskiej rzeczywistości społecznej udaje się implementować nauczanie papieża z czwartej pielgrzymki do Ojczyzny (1-9 czerwca 1991), zapraszają organizatorzy cyklu spotkań odbywających się w warszawskim Klubie Stańczyka.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Loggia Rafaela: rusza wielka renowacja arcydzieła

2026-06-25 17:14

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

Muzeum Watykańskie

Loggia Rafaela

wikipedia/domena publiczna

Loggia Rafaela. Fresk "Ostatnia wieczerza"

Loggia Rafaela. Fresk Ostatnia wieczerza

Pięć lat pracy, ponad dwudziestu konserwatorów i 1,3 tys. metrów kwadratowych dekorowanych powierzchni - w Muzeach Watykańskich zaprezentowano projekt restauracji zachodniego skrzydła Drugiej Loggii Pałacu Apostolskiego, znanej jako Loggia Rafaela. To jedno z najważniejszych dzieł renesansu, stworzone w latach 1517-1519 przez „Boskiego Malarza” i jego uczniów dla papieża Leona X.

Loggie i Stanze Rafaela, należą do najcenniejszego artystycznego dziedzictwa pozostawionego w Watykanie przez mistrza renesansu. Jak podkreśla dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta, artysta ostatnie dwanaście lat swojego krótkiego życia poświęcił Watykanowi i służbie papieżom. „Loggie przenoszą kulturę i cywilizację starożytnego Rzymu do naszego renesansu, a potem, dzięki Loggiom, przez wieki aż do naszych dni. Są kluczowym punktem przejścia między starożytnością a współczesnością” - wskazuje.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję