Reklama

Kultura

To także twoja historia

Wielki Post ma swoje nieodłączne elementy, bez których trudno wyobrazić sobie jego przeżywanie. Dla wielu takim elementem jest udział w misterium Męki Pańskiej.

Niedziela Ogólnopolska 11/2026, str. 61

[ TEMATY ]

Wielki Post

Janusz Kacprzycki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Misteria istnieją w przestrzeni kulturalnej od stuleci – ich korzenie sięgają średniowiecza. Tradycja ich wystawiania wywodzi się z paraliturgicznych inscenizacji wielkanocnych, które z czasem przeniosły się z kościołów na place miejskie. Zarówno aktorzy, jak i obserwatorzy tego pasyjnego teatru swoim udziałem w nim, czynnym lub biernym, dają żywe świadectwo swojej wiary. W misterium bowiem sztuka łączy się z religijną refleksją, a wszystko to ma zasadniczy cel: ukazać ludziom dobroć i miłosierdzie Boga.

Od 17 lat

Swój spektakl pasyjny pt. Noc ponad miastem zaprezentują w tym roku już po raz kolejny – dotąd odbyło się ponad 60 wystawień, w większości na terenie archidiecezji gdańskiej – związana z gdyńskim Stowarzyszeniem Katolickie Centrum Kultury Grupa Artystyczna Nazaret i Przyjaciele. Twórcy przedsięwzięcia opisują je jako „poruszającą próbę skonfrontowania biblijnych wydarzeń z Golgoty ze współczesnością”, która prowokuje do refleksji nad własnymi wartościami i bezpośrednim udziałem każdego z nas w męce Jezusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W spektaklu przeplatają się wątki współczesny i biblijny. Kilkoro gości kawiarni obserwuje zza szyby, jak Jezus zmierza na Golgotę. Ten widok wzbudza w nich skrajne emocje i ujawnia wyznawaną hierarchię wartości. Prędzej czy później każdy musi skonfrontować się z wyborem, po której stronie stanąć: czy tych krzyczących „Ukrzyżuj!”, a może zupełnie obojętnych? Sprzymierzeńców Piłata, a może Weroniki i Szymona z Cyreny...? W pewnym momencie nie da się uciec od tego pytania.

Scenariusz Nocy, z wymownym podtytułem: ...czyli także i twoja historia, jest dziełem dwóch księży diecezji włocławskiej: śp. Idziego Piaseckiego i Mirosława Dereszewskiego. Gdy zapoznał się z nim – i nim zachwycił – prezes KACK-a Jarosław Szydłak, na miesiąc przed świętami Zmartwychwstania Pańskiego A.D. 2009 postanowił zwrócić się z pomysłem realizacji spektaklu do s. Katarzyny Jakubiec – ówczesnej wicedyrektor prowadzonej przez Siostry Nazaretanki Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Gdyni. I tak w iście szalonym tempie udało się zorganizować ok. dwudziestoosobową grupę, złożoną, co istotne, wyłącznie z amatorów – osób związanych ze szkołą. Premiera odbyła się tuż przed Wielkanocą w Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni.

Dziś w projekt zaangażowanych jest łącznie ok. 50 osób – chór, muzycy (w trakcie misterium muzyka grana jest na żywo), obsługa techniczna oraz przede wszystkim aktorzy. W miarę upływu lat skład grupy się zmieniał, ale filar jest ten sam; niektórzy grają od początku, i to te same role. Ci, którzy w 2009 r. dali początek powstałej z czasem Grupie Artystycznej Nazaret, niemal jednogłośnie przyznawali, że okres intensywnych prób, w warunkach dalekich od profesjonalnych, był dla nich jak rekolekcje, a na pewno stał się bardzo ważnym przeżyciem duchowym.

Warto wspomnieć, że spektakl doczekał się także adaptacji radiowej, a Radio Gdańsk pod tym samym tytułem nagrało słuchowisko pasyjne.

*

Na Wielki Post 2026 zaplanowane są trzy wystawienia spektaklu: 13 marca – w Kościele Chrystusa Króla w Gdyni-Małym Kacku, 15 marca – w Kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie oraz 22 marca – w Kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gdyni-Witominie. Tym, którym Pomorze jest nie po drodze, polecamy archiwalny zapis misterium dostępny na kanale KACK-a na YouTubie pod adresem: tiny.pl/4xh5fp10k .

2026-03-10 09:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieki Post 2020: propozycje rekolekcji wyjazdowych

Jakie rekolekcje wybrać? Gdzie się odbywają? W jakim terminie? Z roku na rok propozycji na rekolekcje wielkopolskie przybywa. Zwykle są organizowane przez zgromadzenia zakonne, duszpasterstwa, ale i świeckie stowarzyszenia oraz ruchy katolickie. Prezentujemy niektóre z nich.

„Jezu, Eucharystio, życie mej duszy” – to tytuł rekolekcji, które odbędą się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w terminie 27-29 marca 2020 r. Jak podkreślają organizatorzy ze Stowarzyszenia Apostołów Bożego Miłosierdzia "Faustinum", będą to dni spędzone w atmosferze ciszy i modlitwy, by umożliwić uczestnikom osobiste spotkanie z Jezusem Miłosiernym - podczas Eucharystii, adoracji Najświętszego Sakramentu, na modlitwie Słowem Boży, a także przy refleksji nad tekstami z „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny.
CZYTAJ DALEJ

Św. Paulin z Noli

Niedziela Ogólnopolska 51/2007, str. 4

pl.wikipedia.org

Św. Paulin z Noli

Św. Paulin z Noli
Drodzy Bracia i Siostry!
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję