Reklama

Niedziela Sandomierska

Uczniowie św. Józefa

W Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 25-lecia istnienia Bractwa św. Józefa Opiekuna Rodzin.

Niedziela sandomierska 13/2026, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Obecnie do Bractwa w parafii przynależy 20 mężczyzn

Obecnie do Bractwa w parafii przynależy 20 mężczyzn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralnym punktem świętowania była uroczysta Msza św., której przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrowali kapłani na czele z ks. prał. Janem Biedroniem, proboszczem parafii i opiekunem duchowym bractwa. Uroczystość zgromadziła członków Bractwa, ich rodziny oraz parafian. Był to czas wspólnej modlitwy, dziękczynienia za ćwierć wieku działalności wspólnoty oraz prośby o dalsze błogosławieństwo dla jej członków i całej parafii. Biskup Nitkiewicz mówił w homilii, że uzdrowienie człowieka niewidomego, o którym opowiada niedzielna Ewangelia, przywołuje inny biblijny obraz – stworzenie pierwszego człowieka, którego Pan Bóg lepi z gliny. Obie te sytuacje ukazują, jak wielką wagę przywiązuje Bóg do każdego z nas. Kaznodzieja porównał to do pracy artysty lub rzemieślnika.

– Malarz pochylony nad obrazem czy rzeźbiarz wydobywający z kamienia lub drewna postać pracuje do ostatniej chwili. Nawet gdy dzieło wydaje się być już gotowe, wciąż dostrzega coś, co chciałby jeszcze dopracować. Podobnie – mówił biskup – postępuje Bóg. Z miłością i cierpliwością kształtuje nas tak, abyśmy byli do Niego podobni i mogli się cieszyć pełnią szczęścia. Ordynariusz sandomierski przypomniał także, że Jezus Chrystus, prawdziwy Bóg i najdoskonalszy Człowiek, oddał za nas swoje życie na krzyżu i zmartwychwstał, abyśmy mogli stać się nowymi ludźmi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Przez chrzest, będącym zanurzeniem w Misterium Paschalnym, następuje nowe stworzenie człowieka. Na tym się nie kończy, gdyż Jezus Chrystus towarzyszy nam w dalszym ciągu poprzez pozostałe sakramenty oraz Ewangelię. Hiszpańska myślicielka i poetka, Maria Zambrano mówi, że urodziliśmy się tylko w połowie, a całe życie ma służyć temu, byśmy mogli narodzić się w pełni, całkowicie. Jezus – nasz Zbawiciel, sprawia, że staje się to możliwe.

Na zakończenie homilii bp Nitkiewicz zwrócił się do członków Bractwa św. Józefa: – Wasz patron, św. Józef, wzrastał w swoim człowieczeństwie przez przyjmowanie woli Bożej. Żył dla Jezusa i z Jezusem. Wiemy z kart Pisma Świętego, że nie zawsze było to łatwe, ale jako dobry rzemieślnik, cechujący się cierpliwością i konsekwencją, doprowadził do końca dzieło, które zostało mu powierzone przez Boga. Wy drodzy bracia, podążacie Jego drogą. Widać to w waszej postawie, a regularne uczestnictwo we Mszy św., częsta spowiedź, przyjmowanie Komunii św., adoracja Najświętszego Sakramentu, troska o rodzinę oraz uczynki miłosierdzia pomagają wam stawać się Bożym arcydziełem. Dziękuję wam za to i proszę Boga, abyście znaleźli jak najwięcej naśladowców – zakończył biskup.

Bractwo św. Józefa zostało erygowane dekretem bp. Wacława Świerzawskiego. Celem jego powstania było pomnażanie chwały Boga w Trójcy Świętej oraz wprowadzanie w życie rodzin cnót Świętej Rodziny z Nazaretu. Wspólnota ma charakter modlitewno-formacyjny i skupia przede wszystkim mężczyzn – ojców rodzin, którzy pragną odnowy życia chrześcijańskiego w swoich domach. Szczególny nacisk kładzie się na umacnianie autorytetu ojca jako pasterza, nauczyciela i kapłana domowego Kościoła.

Członkowie Bractwa przez spotkania modlitewne i formacyjne pogłębiają swoją wiarę, umacniają więź z Kościołem oraz budzą w sobie poczucie odpowiedzialności za rodzinę, wspólnotę parafialną i Ojczyznę. Bractwo organizuje nabożeństwa i różne inicjatywy religijne dla swoich członków oraz ich rodzin, bierze udział w uroczystościach parafialnych, diecezjalnych i miejskich, a także służy pomocą w życiu parafii.

Parafialne koło Bractwa w Tarnobrzegu zostało powołane 14 stycznia 2001 r. na prośbę śp. ks. Michała Józefczyka, który był pierwszym asystentem kościelnym wspólnoty w parafii. Obecnie Bractwo istnieje w dwóch tarnobrzeskich parafiach oraz w Nisku i w Stalowej Woli. Spotkania formacyjne odbywają się każdego 19 dnia miesiąca i poprzedzone są całodobową adoracją Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Wieczystej Adoracji.

2026-03-24 14:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Największa taka wojna

Niedziela sandomierska 36/2020, str. IV

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Tarnobrzeg

Tadeusz Zych

Tarnobrzeg po nalotach bombowych

Tarnobrzeg po nalotach bombowych

Największa interwencja zbrojna na świecie – II wojna światowa, rozpoczęta natarciem niemieckim na Westerplatte oraz działania kampanii wrześniowej, nie pozostała bez wpływu na rejon diecezji sandomierskiej. Był to czas bardzo trudny, ponieważ już początek wojny pochłonął wiele istnień ludzkich i spowodował rozdzielenie rodzin, które musiały uciekać, pozostawiając dorobek całego życia.

W mieście, które po latach zaborów i zniszczeniach I wojny światowej zaczynało podnosić się z gruzów i miało stać stolicą Centralnego Okręgu Przemysłowego, zawierucha wojenna rozpoczęła się 3 września. Wtedy to Niemcy zbombardowali stację kolejową w Sandomierzu-Nadbrzeziu. Jednakże mimo codziennych nalotów dworzec nie został zniszczony, a pociągi nadal kursowały. Niestety, na skutek bombardowań zginęło 27 osób.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany Personalne Duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej

2026-06-23 07:33

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Archidiecezja Łódzka

W łódzkiej bazylice archikatedralnej podczas Mszy Posłania kard. Konrad Krajewski wręczył dekrety związane ze zmianami personalnymi wśród duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej.

Decyzją kard. Konrada Krajewskiego - metropolity łódzkiego publikujemy zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej - czerwiec 2026.
CZYTAJ DALEJ

Ekumenicznie i międzykulturowo

2026-06-23 12:36

[ TEMATY ]

UKSW

UKSW

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z uczestnikami uroczystości inauguracji

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z uczestnikami uroczystości inauguracji

– Uniwersytet powinien być obecny wszędzie tam, gdzie buduje się wspólnotę. Chcemy, aby Kołobrzeg stał się miejscem spotkań naukowców, nauczycieli akademickich, studentów, doktorantów, przedstawicieli różnych wyznań i religii, różnych kultur i środowisk społecznych – powiedział w czasie inauguracji działalności Centrum Dialogu Międzykulturowego i Ekumenizmu UKSW w Kołobrzegu ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Uroczysta inauguracja działalności Centrum po długim dostosowywaniu terenu odbyła się z udziałem władz uczelni, przedstawicieli władz kościelnych, środowiska naukowego, lokalnego samorządu oraz partnerów UKSW. Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia było poświęcenie obiektu przez biskupa dr. Krzysztofa Zadarko, biskupa ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję