Reklama

Niedziela Częstochowska

Koło ratunkowe

Był już za burtą, ale ostatecznie nie utonął. W przyszłym sezonie to Norwid Częstochowa zajmie w PlusLidze miejsce JSW Jastrzębskiego Węgla.

Niedziela częstochowska 18/2026, str. X

[ TEMATY ]

Częstochowa

Marek Osuchowski/KS Norwid Częstochowa

Łukasz Żygadło potwierdził to, o czym mówiło się od dłuższego czasu

Łukasz Żygadło potwierdził to, o czym mówiło się od dłuższego czasu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Decyzję ogłosiła 22 kwietnia Polska Liga Siatkówki S.A., a dzień później w Hali Sportowej Częstochowa odbyła się konferencja prasowa poświęcona tej kwestii.

Z powodu bardzo trudnej sytuacji finansowej JSW Jastrzębski Węgiel zrezygnował z udziału w rozgrywkach w przyszłym sezonie. W związku z tym PLS S.A., w trosce o „zapewnienie integralności rozgrywek oraz stabilności organizacyjnej PlusLigi w sytuacjach nadzwyczajnych, które nie wynikają z rywalizacji sportowej”, postanowiła, że Norwid Częstochowa, mimo że po zakończeniu fazy zasadniczej sezonu 2025/2026 zajął ostatnie miejsce w tabeli, „zachowuje uprawnienie do udziału w rozgrywkach PlusLigi w sezonie 2026/2027 oraz status klubu – członka PlusLigi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

PLS S.A. podkreśla również, że ta decyzja „nie wpływa na obowiązujące zasady awansu do PlusLigi. W sezonie 2026/2027 dopuszczenie do rozgrywek może uzyskać klub I ligi lub inny podmiot wskazany przez Polski Związek Piłki Siatkowej, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymogów przewidzianych w Regulaminie”.

– Kamień spadł nam z serca wraz z informacją, że zostajemy w PlusLidze, ponieważ miniony sezon i czas po jego zakończeniu nie był łatwym okresem. Jestem zadowolony, że dostaliśmy to koło ratunkowe – przyznał Łukasz Żygadło, prezes KS Norwid Częstochowa. Jak dodał, klub będzie grać na własnej licencji.

Reklama

Prezes przekazał również, że władze Norwida pracują nad budową zespołu oraz sztabu szkoleniowego, ale nie podał żadnych nazwisk. Zapewnił jedynie, że trener zostanie wybrany spośród tych, którzy pracowali albo wciąż pracują w PlusLidze.

– Nie zawsze jeden plus jeden równa się dwa. My tego doświadczyliśmy w bardzo brutalny sposób – powiedział Krzysztof Wachowiak, prezes zarządu właściciela marki Norwid. Zapewnił, że klub wyciągnie wnioski z tego, co się wydarzyło w sezonie 2025/2026. – Zbudujemy perspektywę nowego sezonu tak, aby ten wynik nigdy się nie powtórzył. Częstochowa zasługuje na siatkówkę na najwyższym poziomie – podkreślił Wachowiak.

Ważny kontrakt na następny sezon ma Daniel Popiela, który również nie ukrywał radości z faktu, że wciąż będzie mógł występować w najwyższej klasie rozgrywek.

– Trzeba było stanąć na wysokości zadania, żeby to wszystko „posklejać”. Wiem, że to było bardzo trudne – stwierdził. – Dostaliśmy drugą szansę, żeby pokazać, że to, co się wydarzyło w poprzednim sezonie, było wypadkiem przy pracy – skomentował środkowy Norwida.

2026-04-28 22:20

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie drzewa na częstochowskim Stradomiu

[ TEMATY ]

Częstochowa

Wojciech Mścichowski

Dokładnie przed 170 laty wyruszył z Częstochowy na Drogę Żelazną Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej pierwszy pociąg, otwierając okno na świat nie tylko Jasnogórskiemu Sanktuarium, lecz także niewielkiej dotychczas aglomeracji miejskiej. Mijały lata, Polskie Koleje przeżywały wzloty i upadki, od powszechnej opinii, że wg przejeżdżających pociągów można regulować zegarki, do czasów gdy niedoinwestowane linie kolejowe i dworce z czasów PRL-u odstraszały brudem, brakiem odpowiedzialności za pasażera, rozkładami jazdy sporządzanymi wg klucza politycznego. (najbardziej odczuła to Duchowa stolica Polski).

Na szczęście zmiany ustrojowe i mądre posunięcia organizacyjne nowej ekipy rządzącej zaczynają przywracać normalność na komunikacyjnych szlakach. Historię częstochowskiego kolejnictwa przypomina Muzeum na stacji PKP Częstochowa Stradom zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej. Do jednych z większych wyzwań logistycznych dla Polskich Kolei Państwowych należało zapewnienie transportu podczas VI Światowych Dni Młodzieży odbywających się w Częstochowie przed 25 laty z udziałem ponad miliona wiernych przybywających na spotkanie z Papieżem Janem Pawłem II. Wtedy wydarzenie to upamiętniono posadzeniem w okolicy dworca Stradom dwóch „buków papieskich”, mających przypominać przyszłym pokoleniom umiłowanego Ojca Świętego i potrzebę trwania przy Tej, której On do końca zawierzył. Posadzenia drzew w asyście młodzieży i kolejarzy dokonał ówczesny dyrektor biura ŚDM ks. Stanisław Jasionek.
CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: Starmer zapowiedział rezygnację ze stanowiska premiera

2026-06-22 10:56

[ TEMATY ]

Keir Starmer

PAP/EPA

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer zapowiedział w poniedziałek na Downing Street, że zrezygnuje ze stanowiska. Ogłosił, że pozostanie liderem Partii Pracy i szefem rządu do czasu wyłonienia jego następcy.

- Moje ugrupowanie (Partia Pracy - PAP) pyta teraz, czy jestem najlepszą osobą, by poprowadzić nas do następnych wyborów. Usłyszałem odpowiedź mojej partii i akceptuję ją z godnością - powiedział Starmer. Zapewnił, że wszystkie jego decyzje były podyktowane przede wszystkim dobrem kraju. - To dlatego zrezygnuję z bycia liderem Partii Pracy. Rozmawiałem dziś rano z Jego Królewską Mością (Karolem III), by poinformować go o tej decyzji – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Orędzie miłości

2026-06-23 10:13

Archiwum parafii

W sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie odbyły się uroczystości z okazji 39. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II.

Papieskie Dni Rodziny w świątyni na Czubach upłynęły pod znakiem nawiedzenia obrazu i relikwii św. Małgorzaty Marii Alacoque, apostołki Najświętszego Serca Jezusowego. Towarzyszyło im hasło „Dla Ciebie wszystko, Najświętsze Serce Jezusowe!”, zaczerpnięte z osobistego aktu oddania się Bożemu Sercu przez św. Jana Pawła II. Orędzie miłości głosił sercanin ks. Krzysztof Zimończyk, dyrektor krajowy Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję