Reklama

Wiadomości

Akcja Katolicka zadaje pytanie

Rozmowa z p. Beatą Kempą

[ TEMATY ]

wywiad

polityka

rozmowa

Archiwum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Artur Dąbrowski - Znawcy polskiej sceny politycznej twierdzą, że Pani Beata Kempa, jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci, po prawej stronie sceny politycznej. Czy zgadza się pani z taką opinią?

Beata Kempa - Dziękuję bardzo za te słowa. Staram się zawsze czytelnie wyrażać swoje poglądy, które wynikają bezpośrednio z mojego światopoglądu i wartości, które wyznaje. Biblijne słowa o byciu albo zimnym, albo gorącym na pewno są wskazówką do tego, jak pokazywać, to co dla mnie jest bardzo istotne.

A D - Mówi Pani o sobie: „Należę do pokolenia Polaków ukształtowanych przez ideały opozycji demokratycznej oraz naukę Jana Pawła II”. Co z nauczania św. Jana Pawła II najbardziej Panią inspiruje w działalności politycznej?

B K - Osoba świętego Jana Pawła II to bezsprzeczny autorytet, którego poważają nie tylko wierzący, ale i osoby niewierzące, bądź wyznawcy innych religii. Chyląc czoła przed tym Autorytetem w pełni identyfikuję się z pokoleniem JPII. To Jego nauka , która poparta była wspaniałym przykładem Jego życia prowadziła i prowadzi mnie przez etapy mojego życia. Jednym z tych etapów jest moja praca polityczna, w której za najwyższe wartości przyjęłam szacunek dla człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, a co za tym idzie szacunek dla rodziny, jako dla najważniejszej komórki społecznej oraz otwartość na dialog między ludźmi, kulturami i religiami, który był tak ważny dla naszego Ojca świętego.

A D - Z perspektywy czasu, jako Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu „Stop ideologii gender!”, jak ocenia Pani zasadność powołania i funkcjonowanie takiej „komórki” w Sejmie RP?

B K- Problem ideologii gender, który podjęliśmy w Parlamentarnym Zespole „Stop Ideologii Gender” jest bardzo ważnym problemem, bo od niego zależy kształt i funkcjonowanie naszego społeczeństwa. Wpływa on bezpośrednio na ludzi młodych i ich postrzeganie swojej tożsamości jako czynnika zmiennego, a nie bezwzględnego nadanego przez Boga w akcie poczęcia. W ramach prac zespołu zaprosiliśmy do Polski wybitną znawczynię tematu panią Gabriele Kuby, która mówiła o niebezpieczeństwach czyhających na ludzi młodych zarażonych ideologią gender, a także o tym, jak ważne jest chronienie prawem człowieka i jego tożsamości płciowej. W tym kontekście ważnym jest przypomnienie, ze na ostatnim posiedzeniu sejmu miało być głosowane słuszne weto Pana Prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące ustawy o tzw. uzgadnianiu płci, stwarzające bezpośrednie zagrożenie dla tożsamości nadanej człowiekowi przez Boga. Sądzę, że w ramach funkcjonowania zespołu parlamentarnego, angażując się w rozmowy z Polakami na terenie całej Polski uwrażliwiliśmy wiele osób na ten ważny temat i udało się zwrócić uwagę na szereg problemów wynikających ze zgubnej ideologii, w szczególności do małych dzieci.

A D - Pozostając nadal przy problematyce gender, chciałbym zapytać o to, w jaki sposób Pani Beata Kempa, w nowej kadencji sejmu, zadba o zabezpieczenie tożsamości płciowej człowieka i czy w tej materii, podejmie również odpowiednie działania legislacyjne, w celu prawnej ochrony tradycyjnego modelu rodziny?

B K - W następnej kadencji polskiego parlamentu jest wiele w tej materii do zrobienia. Należy osłabić zgubne skutki wdrażania tzw. Konwencji „przemocowej”. Musimy podjąć się wielkiego dzieła wzmocnienia pozycji rodziny w polskim prawodawstwie, począwszy od zmiany filozofii państwa wobec rodziny redefiniując pojęcie „wsparcia” rodziny. Od następnej kadencji parlamentu państwo powinno czynić wszystko, aby inwestować w rodzinę. Państwo powinno być mecenasem rodziny, a to wymaga zmiany prawa, włączenia rodziny jako ważnej kategorii w odpowiednich rozdziałach w budżecie państwa, powołania komisji sejmowej ds. rodziny, a także kwerendy przepisów prawnych, które mogą służyć wzmocnieniu instytucji rodziny w państwie polskim, w szczególności zaś wprowadzić zapis o zakazie odbierania dzieci z domu rodzinnego ze względu na trudne warunki bytowe, socjalne i ekonomiczne.

A D - Mainstreamowe media, w ostatnim czasie, nagłaśniały akcję zorganizowaną przez komitet inicjatywy ustawodawczej „Świecka szkoła”. Jak w Pani opinii, wyglądały aspekty prawne niniejszego przedsięwzięcia, które w rzeczywistości zmierza do relegowania religii ze szkół?

B K - Proces wpajania uniwersalnych wartości moralnych oraz etycznych, płynących z Dziesięciu Przykazań i Ewangelii u młodych ludzi jest niezwykle ważnym czynnikiem kształtującym przyszłe pokolenia Polaków. Religia jako przedmiot szkolny, to nie tylko rozprawianie o aspektach naszej wiary, ale przede wszystkim o kwestii wzajemnego szacunku, poszanowania godności drugiego człowieka niezależnie od jego rasy, wyznania czy poglądów. Jest to nieocenionym czynnikiem potęgującym dialog międzywyznaniowy, który jest podwaliną wzajemnego szacunku i pokoju na świecie. Ale nade wszystko lekcje religii formują młodego człowieka do funkcjonowania często w bardzo trudnych warunkach, które stwarza dzisiejsza cywilizacja.

A D - Chciałbym zapytać o znaczenie Jasnej Góry w życiu Pani Beaty Kempy?

B K - W moim sercu Jasna Góra, a przede wszystkim Pani Jasnogórska zajmuje szczególne miejsce. Od wieków, my Polacy za wstawiennictwem Matki Boskiej wypraszamy łaski m.in. dla nas samych, dla naszych rodzin i naszej Ojczyzny. Częstochowska Czarna Madonna, to Matka, do której zwracam się w trudnych chwilach, ale także wtedy kiedy radość gości w moim sercu. Każdego roku staram się kilkakrotnie odwiedzać Częstochowę i klękać przed wizerunkiem Matki Częstochowskiej prosząc o łaski, aby moja rodzina i moja praca była zawsze naznaczona Jej błogosławieństwem i pokorą, z którą tak pięknie służyła swojemu Synowi.

A D - Czy zakłada Pani współpracę z katolickimi ruchami i stowarzyszeniami po dostaniu się do Sejmu?

B K B K - Odpowiedź jest dla mnie oczywista ponieważ od wielu lat działam w Kole Prawników Katolickich w Ostrzeszowie. Jestem przekonana, że dzięki wsparciu, a także dzięki wspólnemu działaniu wpływamy pozytywnie na rzeczywistość nas otaczającą. Jestem otwarta na współpracę ze wszelkimi organizacjami, stowarzyszeniami o charakterze katolickim oraz ruchami pro-life i wszystkimi ludźmi dobrej woli. Taka współpraca ubogaca parlamentarzystę i powoduje, że podejmowanie decyzji w polskim parlamencie jest łatwiejsze nawet jeśli przychodzi je podejmować pod silną presją nieprzyjaznych mediów i osób wyznających zasadę tzw. poprawności politycznej.

A D - Czy Pani Beata Kempa, przyjmie zaproszenie Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, na organizowane w marcu przyszłego roku, wspólnie z „Niedzielą”, sympozjum „Dar bycia kobietą”?

B K- Z wielką radością odebrałam wiadomość o zaproszeniu do takiej współpracy. Jest to dla mnie zaszczytem, ale i też nowym wyzwaniem. Jeśli tylko mogę podzielić się swoim doświadczeniem jako polityk, żona i matka to zawsze jestem do dyspozycji aktywnych ludzi, którzy angażują się w przedsięwzięcia mające na celu promocję ochrony godności kobiety.

Niezwykle cieszę się także, że w Częstochowie jest młoda radna Anna Majer, która z takim zaangażowaniem zajmuje się sprawami kobiet i rodzin. To właśnie za jej pośrednictwem otrzymałam zaproszenie na sympozjum "Dar bycia kobietą" i jeszcze raz wyrażam ogromną radość z możliwości uczestnictwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-10-20 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ciekawe rzeczy dla młodzieży

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 50/2017, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

Ks. Adrian Put

Ks. Łukasz Malec, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Biskupiej w Zielonej Górze, diecezjalny duszpasterz młodzieży

Ks. Łukasz Malec, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży
Kurii Biskupiej w Zielonej Górze, diecezjalny duszpasterz młodzieży

Ks. Adrian Put: – Już drugi raz odbywają się w naszej diecezji Adwentowe Wieczory Młodych. Jak sama nazwa wskazuje to inicjatywa skierowana do młodych. Proszę nam jednak powiedzieć, czego oczekuje Ksiądz po tych spotkaniach?

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Nowy diakon w Archidiecezji Wrocławskiej

2024-05-11 12:25

ks. Łukasz romańczuk

diakon Eryk Cichocki

diakon Eryk Cichocki

Eryk Cichocki przyjął dziś w katedrze wrocławskiej święcenia diakonatu. Pochodzący z parafii pw. Narodzenia NMP w Kiełczynie [diecezja świdnicka] przyjął je z rąk bp. Jacka Kicińskiego CMF.

Podczas homilii biskup Jacek zaznaczył, jaka postawa powinna towarzyszyć uczniowi Pana Jezusa. - Bycie uczniem Jezusa to budowanie jedności z Nim na drodze wiary. To codzienne słuchanie Jego słowa i naśladowanie Jego życia. To postawa gotowości pójścia tam, gdzie nas posyła. To wszystko zawarte jest w strukturze powołania, bo Jezus powołał uczniów, aby z Nim byli, słuchali Go i potem ich posyłał - nauczał biskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję