Reklama

Niedziela Legnicka

Wszyscy Święci balowali w Bolesławcu

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

bal

Ks. Waldemar Wesołowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Św. Jadwiga, Barbara, Cecylia, Jan Paweł II, Filip Neri, Archanioł Michał, św. Piotr czy Marcin. Ponad setka świętych spotkała się na I Balu Wszystkich Świętych w Bolesławcu. Dzieci należące do parafii Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja uczestniczyły w tym radosnym święcie w czwartek 29 października.

Jak powiedział ks. Artur Kotrys z bolesławieckiej bazyliki maryjnej, ten pomysł to inicjatywa duszpasterzy i rodziców. - „W erze halloween, kiedy to ludzie, również dzieci, przebierają się za złe duchy, strachy, wampiry i straszą już samym swoim wyglądem, ważne jest, aby pokazać ludziom, zwłaszcza młodemu pokoleniu, radość z uroczystości Wszystkich Świętych. Pomysł na zorganizowanie takiej formy przygotowania do tego święta bardzo spodobał się rodzicom i katechetom” - powiedział ks. Artur.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozpoczęto zatem przygotowania. Rodzice, dziadkowie, kto tylko mógł, pomagał w wyborze świętego, za którego dziecko chciało się przebrać. Podczas balu mama Juli powiedział, że przy tej okazji cała rodzina zebrała się nad katalogiem świętych, poznawała ich życie, atrybuty, cechy szczególne. W przypadku Juli wybór padł na św. Jadwigę. Pewnie dlatego, że była królową i dobrym człowiekiem. Jak powiedziała Jula, „św. Jadwiga jest patronką wszystkich kościołów”. To pewnie dlatego w stroju Juli nie zabrakło szat, korony królewskiej oraz berła i makiety kościoła.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Adam przebrał się za św. Marcina. Elementami jego stroju był miecz, żołnierski hełm i bordowy płaszcz. Wielu chłopców wybrało postać św. Jana Pawła II. Oliwer i Paweł zgodnie twierdzą, że to postać ważna. - „Był dobrym człowiekiem, pochodził z Wadowic i był Polakiem. Kochał zwłaszcza dzieci’ - mówią chłopcy. Filip natomiast wybrał postać swojego patrona - św. Filipa Neri. - „Był wspaniałym człowiekiem, troszczył się o biednych i chorych. Założył zgromadzenie Filipinów i zakładał oratoria dla dzieci, i młodzieży” - mówi z pamięci Filip. Ma nadzieję, że skoro św. Filip jest jego patronem, to choć trochę upodobni się do niego w swoim życiu.

Reklama

Spotkanie Świętych rozpoczęło się Mszą św. o g. 17 w bazylice. W krótkim słowie skierowanym do zgromadzonych ks. Artur uświadomił wszystkim, że w nasze powołanie wpisane jest stawanie się świętym. Jest to najważniejsze zadanie każdego człowieka wierzącego. Dlatego każdego dnia wpatrując się w lustro powinniśmy widzieć człowieka świętego, który w każdej chwili, ze wszystkich sił stara się być prawdziwym uczniem, uczennicą Chrystusa.

Po Eucharystii barwny korowód świętych przeszedł do Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł”, gdzie odbył się prawdziwy bal świętych, na którym grał profesjonalny DJ, czyli didżej. Animację muzyczną poprowadził zespół muzyczny pod kierunkiem pani Urszuli Frąszczak-Matyjewicz z CIK „Orzeł”, a o słodkości zadbali rodzice dzieci.

Specjalna komisja pod przewodnictwem katechetek: Iwony Wilczyńskiej, Agnieszki Dziedzic, Ewy Chrobot i Marty Pankiewicz wyłoniła najbardziej oryginalne przebranie. Nagrodzona została również wiedza na temat życia świętego, którego się wybrało. Za najpiękniejsze stroje komisja uznała kreacje: Pawełka Wcisło i Filipa Skrobuka.

Serdecznie podziękowania należą się duszpasterzom, katechetom i rodzicom, oraz kierownikowi Jackowi Dudyńskiemu i całej załodze CIK „Orzeł” w Bolesławcu.

A zatem do zobaczenia na kolejnym Balu Wszystkich Świętych już za rok! Może przy udziale dzieci z całego miasta?

2015-10-30 21:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierzę w świętych obcowanie

Przekonanie, że między ludźmi jest możliwa nie tylko wymiana dóbr materialnych, obdarowywanie się nimi, lecz również wzajemne przekazywanie sobie dóbr duchowych, zasług zdobytych prawym i pracowitym życiem, nosi w Kościele katolickim łacińską nazwę communio sanctorum - co przetłumaczono na język polski jako obcowanie świętych.
Jeden z artykułów Credo (Wierzę w Boga) wymienia obcowanie świętych jako jeden z dogmatów (pewników) naszej wiary. Głosi on po prostu prawdę o tym, że istniejące między ludźmi naturalne więzi solidarności i miłości z Bożej woli przekraczają ziemski wymiar i będą trwały wiecznie.
Wiara więc w communio sanctorum to przekonanie o możliwości wymiany darów między ziemią a niebem oraz czyśćcem. Zwłaszcza ci, którzy zostali zbawieni, mogą się wstawiać przed Bogiem za nami, żyjącymi, a także za zmarłymi.
Sobór Watykański II przypomniał, że istnieje patronat ludzi już zbawionych nad ich braćmi pielgrzymującymi jeszcze do wieczności - ich braterska troska o nas. Kult świętych z naszej strony, a z ich - orędownictwo za nami przed Trój-Jedynym Bogiem są wyrazami tej rodzinnej więzi, komunii nieba z ziemią.
Przykładem modlitwy wstawienniczej jest tzw. Modlitwa powszechna podczas Mszy św. Polecamy w niej Boskiej łaskawości ofiary różnorakich kataklizmów, konfliktów wojennych, terroryzmu, klęsk głodu, ubogich, bezdomnych, chorych na trąd, na AIDS, zagrożone aborcją dzieci, narkomanów, alkoholików, konających oraz tych, którzy odeszli i znajdują się na drodze oczyszczania.
Szczytem modlitw jest Eucharystia. W niej communio sanctorum urzeczywistnia się w pełni. Podczas niej składamy Ojcu Niebieskiemu, przez Jezusa, Jego Syna, który stał się naszym bratem, złączeni w Duchu Świętym w jeden Kościół, Ofiarę uwielbienia, dziękczynienia i przebłagania. I zapraszamy świętych, by nam towarzyszyli. Polecamy także Bogu zmarłych. Podczas Mszy św. communio sanctorum - dzięki komunii z Chrystusem - osiąga swoją pełnię.
Nasza więc modlitwa do świętych nie wynika z przekonania, że do Boga potrzeba protekcji, dodatkowego dojścia, ani tym bardziej nie oznacza robienia ze świętych półbogów, pośredników, ale opiera się na wierze, że Bogu po prostu podoba się międzyludzka solidarność i do niej nas zachęca.
Wierząc w moc tej łączącej nas modlitewnej sieci, prosimy o wstawiennictwo za nami świętych kanonizowanych, a także wstawiamy się za tymi, którzy potrzebują naszej modlitewnej solidarności - ofiarujemy za naszych zmarłych wysłużone odpusty, w Mszach św. w ich intencji odprawianych polecamy ich miłosiernej miłości Trój-Jedynego Boga. Tym jest właśnie obcowanie świętych: komunią między wyznawcami Chrystusa.
W Katechizmie Kościoła Katolickiego na temat prawdy wiary o świętych obcowaniu czytamy:
KKK nr 956: „Ponieważ mieszkańcy nieba, będąc głębiej zjednoczeni z Chrystusem, jeszcze mocniej utwierdzają cały Kościół w świętości... nieustannie wstawiają się za nas u Ojca, ofiarując Mu zasługi, które przez jedynego Pośrednika między Bogiem i ludźmi, Jezusa Chrystusa, zdobyli na ziemi... Ich przeto troska braterska wspomaga wydatnie słabość naszą” (Sobór Watykański II, „Lumen gentium”, 49).
„Nie płaczcie, będziecie mieli ze mnie
większy pożytek i będę wam skuteczniej
pomagał niż za życia” - mówił, umierając, do swoich braci św. Dominik.
KKK nr 957: „Nie tylko jednak ze względu na sam ich przykład czcimy pamięć mieszkańców nieba, ale bardziej jeszcze dlatego, żeby umacniała się jedność całego Kościoła w Duchu przez praktykowanie braterskiej miłości. Bo jak wzajemna łączność chrześcijańska między pielgrzymami prowadzi nas bliżej Chrystusa, tak obcowanie ze świętymi łączy nas z Chrystusem, z którego, niby ze Źródła i Głowy, wypływa wszelka łaska i życie Ludu Bożego” (Sobór Watykański II, „Lumen gentium”, 50).
KKK nr 959: „Wszyscy, którzy jesteśmy synami Bożymi i stanowimy jedną rodzinę w Chrystusie, gdy łączymy się ze sobą we wzajemnej miłości i w jednej chwale Trójcy Przenajświętszej, odpowiadamy najgłębszemu powołaniu Kościoła” (Sobór Watykański II, „Lumen gentium”, 51).

CZYTAJ DALEJ

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

[ TEMATY ]

konstytucja

wolność religijna

prezydent Warszawy

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Stołeczne urzędy bez symboli religijnych

CZYTAJ DALEJ

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00

[ TEMATY ]

wolność religijna

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

W wydanej wówczas uchwale polski Sejm zwrócił się do parlamentów państw członków Rady Europy „o wspólną refleksję nad sposobami ochrony wolności wyznania w duchu wspierania wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy.”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję