Reklama

Konsekracja kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kulejach

Dar kościoła

Konsekracja kościoła to ważny dzień w życiu i historii parafii. To wydarzenie, które bardzo głęboko zapada w pamięć. Tak wielkie święto mieli radość przeżywać wierni parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kulejach 24 sierpnia br. Konsekracji kościoła dokonał abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.

Niedziela częstochowska 36/2003

Ksiądz Arcybiskup umieszcza w ołtarzu głównym relikwie św. Marii Goretti

Ksiądz Arcybiskup umieszcza w ołtarzu głównym relikwie św. Marii Goretti

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krótka historia

Reklama

Dzieje parafii rozpoczęły się w małej, przydrożnej, drewnianej kaplicy zbudowanej w 1922 r. Do tej kapliczki zaczął dojeżdżać w 1969 r. ks. Zdzisław Gilski, wikariusz parafii w Truskolasach. Jego następcami byli ks. Franciszek Kaczmarek i ks. Tadeusz Małolepszy. Od 1971 r. z polecenia Kurii Diecezjalnej starania o utworzenie samodzielnej placówki podjął ks. Marian Jezierski. Kulejską świątynią stało się mieszkanie rodziny państwa Jarzębowskich. 2 marca 1981 r. trzeci ordynariusz częstochowski - bp Stefan Bareła erygował parafię, której pierwszym proboszczem został ks. Marian Jezierski. 9 sierpnia 1981 r. bp Stefan Bareła poświęcił plac pod budowę kościoła. Od 1982 r. kolejne prace w parafii podjął ks. Jan Marczewski. Realizacja dzieła budowy świątyni rozpoczęła się 8 lipca 1984 r., gdy bp Franciszek Musiel, biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej, wykopał pierwszą łopatę ziemi pod fundamenty kościoła. Następne prace podejmowali: ks. Władysław Pabiasz, ks. Andrzej Tomala, ks. Sławomir Wojtysek. Pierwszą Mszę św. w nowym kościele odprawił w Niedzielę Palmową 1991 r. biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Tadeusz Szwagrzyk. 14 listopada 1998 r. arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak wmurował kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym w mury powstającej świątyni, a w sierpniu 1999 r. dokonał zwykłego poświęcenia świątyni. Dalsze prace budowlane przy dużym zaangażowaniu wiernych podjął od marca 2000 r. ks. Henryk Dusza.

Powitanie Pasterza

Uroczystości rozpoczęły się przy małej drewnianej kaplicy. Przybycie i powitanie Pasterza Kościoła częstochowskiego poprzedziło czuwanie modlitewne, które wprowadziło wiernych w tajemnicę Kościoła i Eucharystii. Było dziękczynieniem Bogu przez ręce Maryi i za wstawiennictwem św. Maksymiliana Marii Kolbego za dzieło i trud budowy świątyni. Następnie Księdza Arcybiskupa powitał proboszcz ks. Henryk Dusza i przedstawiciele parafii. Dostojny Celebrans wyraził radość z obecności tak dużej liczby wiernych. Powitał kapłanów, szczególnie pierwszego proboszcza ks. prał. Mariana Jezierskiego. Podkreślił wagę i symbolikę uroczystego poświęcenia świątyni. Po rozpoczęciu liturgii wyruszyła procesja do kościoła przy śpiewie psalmu Idźmy z radością do świątyni Pana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Otwarcie drzwi świątyni, poświęcenie wody i pokropienie

Reklama

Po przybyciu do kościoła nastąpił obrzęd uroczystego otwarcia bram świątyni. Przedstawiciel parafii wręczył Księdzu Arcybiskupowi klucze do kościoła. Ceremonia otwarcia drzwi świątyni oznacza, że to Bóg otworzył nam Siebie, abyśmy do Niego przychodzili. Otwierając drzwi świątyni, przechodzimy przez Bramę, którą jest Chrystus.
Po wejściu wiernych do kościoła miała miejsce dalsza część uroczystej Liturgii. Ksiądz Arcybiskup poświęcił wodę przeznaczoną do pokropienia ludu na pamiątkę chrztu i na znak pokuty oraz do poświęcenia ścian i ołtarza nowego kościoła. Następnie Dostojny Celebrans pokropił wodą święconą wszystkich zebranych, ołtarz i ściany kościoła.

Liturgia Słowa

Rozpoczynając obrzędy Liturgii Słowa Ksiądz Arcybiskup uniósł księgę Pisma Świętego-lekcjonarz i ukazał ją ludowi, wypowiadając słowa: „Niech w tej świątyni zawsze rozbrzmiewa słowo Boże, aby Wam odsłaniać tajemnicę Chrystusa i przyczyniać się do Waszego zbawienia w Kościele”.
W homilii Celebrans nawiązał do obrzędów uroczystego poświęcenia świątyni. Konsekracja kościoła - podkreślił - jest największą i najważniejszą chwilą w życiu parafii. „Jest to zstąpienie Boga w to, co ludzie przygotowali. Bóg zstępuje do swojego ludu. Bóg schodzi do ludzi, jest z nami, by nas zbawiać, by nam odpuszczać grzechy, by nas uświęcać”. W świątyniach Bóg jest „w tajemnicy bycia dla nas”. Konsekracja to chrzest świątyni. Nawiązując do sakramentu Eucharystii, Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że w Eucharystii, szczególnie Komunii św., Bóg „nas dotyka i jednoczy się z nami (...). Jest to dotyk zbawczy Boga”. Eucharystia to upamiętnienie ofiary Chrystusa na Krzyżu. Dlatego - jak przypomniał Celebrans - chrześcijanin, człowiek „musi w swoim sercu wystawić krzyż”. Od dnia uroczystego poświęcenia świątyni - nauczał Ksiądz Arcybiskup - zaczęła się szkoła u Boga, szkoła Boża... W tej świątyni wszyscy mają stawać się uczniami Boga.
Przywołując wielki trud dzieła budowy świątyni w Kulejach, Dostojny Celebrans podkreślił, że świątynia ta jest męczeńska, jak jej Patron - św. Maksymilian Maria Kolbe, męczennik, który oddał swoje życie za drugiego człowieka.

Modlitwa poświęcenia i namaszczenia

W dalszej części uroczystej celebracji wezwano wspólnie wstawiennictwa Świętych w śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych. Następnie Ksiądz Arcybiskup umieścił w ołtarzu relikwie św. Marii Goretti, dziewicy i męczennicy, która przyszła na świat k. Ankony, na ziemi włoskiej w 1890 r. W 12. roku życia, broniąc swojej godności i czystości, 5 lipca 1902 r. poniosła śmierć męczeńską. Po uroczystym złożeniu relikwii Ksiądz Arcybiskup odśpiewał najważniejszą Modlitwę Poświęcenia, modlitwę konsekracyjną. Następnie Celebrans namaścił świętym olejem ołtarz i ściany kościoła. Po obrzędzie namaszczenia Pasterz Kościoła częstochowskiego rozpalił kadzidło do obrzędu okadzenia ołtarza, kościoła i ludu.
W dalszej części liturgii nastąpiła uroczysta iluminacja kościoła, jako znak, by w kościele jaśniało światło Chrystusa. Po zapaleniu świec umieszczonych na ścianach świątyni, tzw. „zacheuszek”, zapalono świece na ołtarzu i światła w kościele.
Po uroczystej iluminacji kościoła rozpoczęła się Liturgia eucharystyczna. Po Komunii św. i modlitwie Ksiądz Arcybiskup uroczyście przeniósł Najświętszy Sakrament do tabernakulum. Na zakończenie uroczystości swoją wdzięczność wyrazili przedstawiciele parafii. Następnie proboszcz - ks. Henryk Dusza podziękował Księdzu Arcybiskupowi za dokonanie uroczystego poświęcenia kościoła, podziękował wszystkim swoim poprzednikom, licznie zgromadzonym kapłanom, wiernym i gościom, w sposób szczególny parafianom parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Ksiądz Proboszcz wyraził ogromną wdzięczność budowniczym, fundatorom i architektom kościoła.
Ksiądz Arcybiskup także podziękował wszystkim za trud, gratulując tak pięknego kościoła. Po uroczystym błogosławieństwie Dostojny Celebrans dokonał odsłonięcia tablicy upamiętniającej dzieje parafii i duszpasterzy-budowniczych świątyni.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100 lat temu urodził się prof. Jérôme Lejeune. Gorliwy obrońca życia

2026-06-26 12:00

[ TEMATY ]

100. rocznica urodzin

prof. Jérôme Lejeune

Vatican Media

Są rocznice, które świat chce celowo przemilczeć lub zapomnieć. Taką rocznicą jest niewątpliwie setna rocznica urodzin czcigodnego Sługi Bożego Jérôme Lejeune, francuskiego lekarza, genetyka, który odkrył, że dzieci z zespołem Downa mają dodatkowy chromosom w 21. parze chromosomów (stąd określenie tego zespołu jako „trisomia 21”).

Po tym wstępnym odkryciu zidentyfikował inne zaburzenia chromosomowe zyskując dużą sławę w środowisku naukowym. Jednak w tym właśnie środowisku, był często źle postrzegany – jego „grzech” polegał na tym, że był praktykującym katolikiem, udowadniał, że nauka nie jest sprzeczna z wiarą oraz sprzeciwiał się aborcji eugenicznej. W 1969 r., kiedy otrzymał nagrodę Allen Memorial w San Francisco, wygłosił przemówienie, w którym oficjalnie wezwał swoich kolegów do odrzucenia eugeniki i do obrony życia. Od tego przemówienia był izolowany przez międzynarodową społeczność naukową. W latach 80. XX wieku ograniczono finansowanie jego badań, a jego współpracownicy zostali zwolnieni.
CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego

[ TEMATY ]

święty

Lowdown/pl.wikipedia.org

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

26 czerwca w liturgii Kościół w Polsce wspomina św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego zwanego "ojcem ubogich i księdzem dziadów". Przed laty kanonizował go papież Benedykt XVI.

Ks. Zygmunt Gorazdowski żył w latach 1845-1920, był kapłanem diecezjalnym i założycielem Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Beatyfikował go 26 czerwca 2001 r. we Lwowie papież Jan Paweł II, a kanonizował 23 października 2005 r. papież Benedykt XVI i była to pierwsza kanonizacja w czasie jego pontyfikatu.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego potrzeba było aż stu lat, aby Kościół uznał objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie?

2026-06-26 21:34

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Matka Boża Gietrzwałdzka

Julia Czernik

Zatwierdzam kult objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie jako nie sprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej, oparty na faktach wiarygodnych, których charakter nadprzyrodzony i Boży nie da się wykluczyć” – oświadczył publicznie 11 września 1977 roku w obecności tysięcy pielgrzymów biskup warmiński Józef Drzazga. W ten sposób w imieniu Kościoła uznał, że między 27 czerwca a 16 września 1877 roku w Gierzwałdzie ukazywała się Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta.

Poniżej fragment książki Odkryć Gietrzwałd na nowo. Całość do kupienia w naszej księgarni: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję