14 września - XXIV Niedziela zwykła.
Ewangelia wskazuje na potrzebę dania osobistej odpowiedzi na pytanie: „Kim jest dla mnie Jezus Chrystus?”. Ten, kto jest Jego wyznawcą, powinien starać się naśladować Mistrza w niesieniu bliźnim nadziei i pokoju serca.
15 września - wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej.
Propagatorami czci Matki Bożej Bolesnej byli: św. Ambroży - biskup Mediolanu (IV w.) i św. Augustyn (biskup Hippony w Afryce Północnej). Najbardziej jednak do rozwinięcia kultu przyczynił się zakon serwitów (XIII w.). Z tego czasu pochodzi także znana do dziś sekwencja „Stała Matka Boleściwa”. W Polsce początki kultu Matki Bożej Bolesnej sięgają XIV w. Ten dzień upamiętnia zbawcze wydarzenia, w których Matka Boża jednoczyła się z Synem zbawiającym świat.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
16 września - wspomnienie św. Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa - męczenników.
Obaj święci żyli w III w., obaj też zabiegali o jedność Kościoła. Korneliusz zmarł z wycieńczenia na wygnaniu, a Cypriana ścięto mieczem.
17 września - wspomnienie św. Roberta Bellarmina, biskupa, doktora Kościoła.
Święty był gorliwym realizatorem reformy życia religijnego, zapoczątkowanej przez Sobór Trydencki. Jego nauczanie i dzieła dały jasny wykład wiary opartej na Piśmie Świętym. Zmarł 17 września 1621 r.
18 września - święto św. Stanisława Kostki, patrona diecezji płockiej.
Reklama
Urodził się w grudniu 1550 r. w Rostkowie pod Przasnyszem. Uczył się w szkole jezuitów w Wiedniu. Uzdrowiony z ciężkiej choroby przez Matkę Bożą, zapragnął wstąpić do Towarzystwa Jezusowego. Do nowicjatu przyjął go św. Franciszek Borgiasz. Zmarł w opinii świętości, w 18. roku życia. Jest patronem młodzieży, dlatego czcimy go we wrześniu, gdy rozpoczyna się rok szkolny.
19 września - wspomnienie św. Januarego, biskupa i męczennika.
Święty był biskupem południowowłoskiego Benewentu. Oddał życie za Chrystusa ok. 305 r., składając w ten sposób najwyższe świadectwo swej wiary i miłości Zbawiciela.
20 września - wspomnienie św. Andrzeja Kim Taegon, kapłana Pawła Chong Hasang i Towarzyszy, męczenników.
Na początku XVII w. świeccy chrześcijanie zanieśli Dobrą Nowinę do Korei. Misjonarze francuscy przybyli do Korei 100 lat później (1836 r.). Niedługo po ich przybyciu wzniecono krwawe prześladowania, podczas których 103 chrześcijan oddało życie. Między nimi był pierwszy koreański kapłan Andrzej Kim Taegon i wyróżniający się apostolską gorliwością świecki katecheta Paweł Chong Hasang.