Reklama

Uroczystości odpustowe w sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy

Niedziela legnicka 40/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

16-19 października 2003 r.

Reklama

Wydarzenie z 16 października 1978 r. zapisało się głęboko w sercach Polaków. Do dzisiaj ten dzień wywołuje wspomnienia pełne radości, która w tamtym czasie zdawała się dosięgać szczytów - radości pełnej wzruszeń i zarazem powagi w obliczu niezbadanych wyroków Bożej Opatrzności.
Podczas pierwszej apostolskiej wizyty do Ojczyzny, Ojciec Święty Jan Paweł II, wracając pamięcią do dnia swego wyboru, powiedział do pielgrzymów z metropolii wrocławskiej zgromadzonych na wałach jasnogórskich:
„(…) A teraz pozwólcie, że z Jasnej Góry przekażę szczególne wotum do sanktuarium Świętej Jadwigi w Trzebnicy koło Wrocławia. Tym wotum jest świeca paschalna, którą przywiozłem z Rzymu oraz kielich dla sanktuarium trzebnickiego. Mam, jak wiecie dobrze, szczególne powody, do przekazania tego wotum, które w tej chwili odbiera ode mnie Metropolita Wrocławski. Mam szczególne do tego powody. Opatrzność Boża w swoich niewypowiedzianych zdarzeniach wybrała dzień 16 października 1978 r. jako dzień przełomowy w moim życiu” (5 czerwca 1979 r.)
W rocznicę wyboru Ojciec Święty Jan Paweł II ponownie nawiązał do tego wydarzenia w liście do abp. Henryka Gulbinowicza 16 października 1979. Papież napisał: „A wydarzyło się to - powiem otwarcie, co czuję - nie przez jakiś ślepy traf właśnie w tym dniu, w którym Umiłowani Rodacy moi, zwłaszcza z Dolnego Śląska i z Opolszczyzny oraz inni przebywający w Trzebnicy na uroczystościach ku czci Świętej Jadwigi modlili się o szczęśliwy wybór Papieża. (…) Ja sam jestem głęboko przekonany, że Święta Jadwiga stała się również Patronką wyboru pierwszego w dziejach Polaka na stolicę świętego Piotra”.
Odtąd bazylika w Trzebnicy stała się miejscem, gdzie przed grobem Świętej Jadwigi wielu modli się gorąco w intencji Papieża, a coroczne uroczystości jadwiżańskie otrzymały specjalny akcent papieski. W pierwszą rocznicę wyboru Papieża Jana Pawła II Metropolita Wrocławski odsłonił i poświęcił tablicę, przy sarkofagu Patronki Śląska, upamiętniającą to wydarzenie. W 1996 r. na placu przed bazyliką postawiono pomnik ku czci Papieża - Rodaka. Księża Salwatorianie - stróże sanktuarium - wydali w 1983 r. książkę pt. Święta Jadwiga patronką dnia wyboru Jana Pawła II. Drugie wydanie, poszerzone, ukazało się w 1985 r., natomiast trzecie wznowiono w 2003 r. z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II.
Kard. Henryk Gulbinowicz jak co roku napisał specjalny list zapraszający duchownych i świeckich na uroczystości jubileuszowe do Trzebnicy w dniach 16-19 października 2003. List zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji w niedzielę 12 października 2003. Z okazji jubileuszu papieskiego została wydana publikacja pt. Święta Jadwiga Śląska w modlitwach i pieśniach.

Program

21-28 września - XI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem: „25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II - związki Ojca Świętego z Wrocławiem i z Trzebnicą”. Wystawa papieska w muzeum kultu św. Jadwigi.
7-15 października - Nowenna przed uroczystościami Patronki Śląska. Temat refleksji: „Święta Jadwiga Śląska Patronką dnia wyboru Papieża Jana Pawła II”.
16 października - czwartek - Liturgiczna uroczystość Świętej Jadwigi, Patronki Śląska.
25. rocznica wyboru Papieża Jana Pawła II.
Pielgrzymka Duchowieństwa Archidiecezji i Pielgrzymka Kobiet
godz. 10.00 - Konferencja: „Troska Papieża Jana Pawła II o rozwój życia rodzinnego (bazylika)
godz. 11.00 - Msza św. koncelebrowana na placu pielgrzymkowym.
Przemówienie powitalne - kard. Henryk Gulbinowicz
Mszy św. - Przewodniczy i homilę wygłosi abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski.
17 października - piątek - Piesza pielgrzymka młodzieży duchownej.
godz. 15.00 - Konferencja: „Znaczenie jubileuszu papieskiego dla osób duchownych” - rektor PWT - ks. Ignacy Dec
godz. 15.30 - Msza św. koncelebrowana z homilią pod przewodnictwem bp. Józefa Pazdura
18 października - sobota
Przed południem - Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza (ministranci, lektorzy, kantorzy, schole).
godz. 10.00 - Konferencja Archidiecezjalnego Moderatora Liturgicznej Służby Ołtarza.
godz. 11.00 - Msza św. koncelebrowana z homilią pod przewodnictwem bp. Edwarda Janiaka
Po południu
Piesza pielgrzymka z Wrocławia
godz. 17.00 - Msza św. koncelebrowana z homilią przy ołtarzu polowym pod przewodnictwem bp. Jana Tyrawy
Po Mszy św. koncert młodzieży dla uczczenia Jubileuszu Papieskiego.
19 października - niedziela
Centralne Uroczystości Odpustowe
Dziękczynienie za 25 lat pontyfikatu Papieża Jana Pawła II
godz. 11.00 - Msza św. koncelebrowana przy ołtarzu polowym.
Przemówienie powitalne wygłosi prowincjał ks. Jerzy Madera
Mszy św. przewodniczy bp Józef Pazdur.
Homilię wygłosi bp Jan Tyrawa, po Mszy św. przemówi w imieniu Księdza Kardynała bp Edward Janiak.
Procesję ulicami miasta poprowadzi prowincjał ks. Jerzy Madera.

Jubileuszowy koncert Poznańskich Słowików dla uczczenia 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II (w czwartek - 16 października, o godz. 17.00)

Duszpasterskie wskazania

Od 16 do 19 października 2003 r. od godz. 6.30 pielgrzymi mogą przystąpić do sakramentu pokuty.
Msze św. z homiliami będą celebrowane w godzinach: 6.30, 8.00, 9.30, 11.00 (suma) i 18.00.
W czwartek i w sobotę (16 i 18 października) o godz. 10.00 będą w bazylice konferencje dla poszczególnych grup.
W dniach odpustu: 16, 18 i 19 października o godz. 14.00 będzie wspólna Droga Krzyżowa na Kalwarii w lesie bukowym.
Natomiast w bazylice codziennie o godz. 15.00 wspólna Koronka do Miłosierdzia Bożego i adoracja Najświętszego Sakramentu.
Wieczorem o godz. 17.30 nabożeństwo różańcowe.
Godz. 18.00 - Msza św. koncelebrowana z homilią i procesją z relikwiami św. Jadwigi.

Trzebnica, 18 września 2003 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

GIS: w warszawskich ściekach wykryto zmutowanego wirusa polio

2024-11-18 14:18

[ TEMATY ]

wirus

Adobe Stock

W próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie wykryto zmutowanego wirusa polio, który może być niebezpieczny dla osób niezaszczepionych - poinformował w poniedziałek Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski.

Podkreślił, że wykrycie w listopadzie zmutowanego wirusa polio to "sytuacja alertowa". "Nie znaczy to, że mamy zachorowania wśród ludzi. Mówimy tylko o tym, że pojawił się zmutowany wirus, który może być niebezpieczny dla osób niezaszczepionych" - zaznaczył na konferencji prasowej.
CZYTAJ DALEJ

Plan Donalda Trumpa - ustawa, która określi, że jedynymi płciami jest płeć męska i żeńska

2024-11-18 21:01

[ TEMATY ]

Donald Trump

płeć

Adobe Stock

Nowo wybrany prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiada zdecydowane zmiany w przepisach o zmianie płci. Jednoznacznie oświadcza, że istnieją tylko dwie płcie. Dodatkowo instytucje przeprowadzające operacje tranzycji przestaną być finansowane przez państwo - czytamy na portalu Fundacji Życie i Rodzina.

To jest właśnie to, czego potrzebuje Ameryka, tak bardzo niszczona przez lewackie środowiska, które wyją ze wściekłości po tym, jak ogłoszono wyniki wyborów prezydenckich. Dlatego ostatnie wybory prezydenckie w USA mogą być punktem zwrotnym w walce o normalne społeczeństwo. A jeśli Trump spełni swoje obietnice, przepisy chroniące dzieci przed okaleczeniem płciowym wejdą w życie z początkiem nowego roku.
CZYTAJ DALEJ

Rocznica Orędzia Pojednania

2024-11-18 17:18

Magdalena Lewandowska

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

59. rocznica ważnych słów biskupów polskich do biskupów niemieckich: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

18 listopada przypada 59. rocznica „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”. Dokument, którego inicjatorem był kard. Bolesław Kominek, miał szczególny charakter pojednania i zawierał braterskie przesłanie do Kościoła i narodu niemieckiego o wzajemne wybaczenie krzywd i win. Z okazji rocznicy wrocławianie upamiętnili to wydarzenie pod pomnikiem kard. Kominka. – Kard. Kominek spojrzał na relacje polsko-niemieckie wbrew obowiązującej wówczas w Polsce narracji, że Polacy i Niemcy skazani są na odwieczna wrogość. Po pierwsze w dokumencie opisał te relacje jako nie zawsze wrogie. Po drugie podjął tematy tabu, m.in. opozycję antynazistowską w Niemczech czy cierpienia wypędzonych. Postanowił złamać dychotomię ofiara-oprawca proponując w to miejsce etyczny dyskurs o pojednaniu. Opisał 1000-letnią relację obu narodów mówiąc o pozytywnych i negatywnych stronach – nie zapominał o złu, ale widział także dobro. Kard. Bolesław Kominek myślał o pojednaniu i sformułował ideę pojednania w tym najbardziej znanym zdaniu „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – o znaczeniu orędzia opowiadał prof. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Centrum Historii "Zajezdnia". Podkreślał, że orędzie jest nie tylko elementem dziedzictwa Europejskiego, ale także światowego: – Dlatego w zeszłym roku w listopadzie trzech arcybiskupów – arcybiskup wrocławski, koloński i warszawski – wystąpili do Międzynarodowego Komitetu UNESCO o wpisanie trzech dokumentów na listę „Pamięć świata”. Rękopis orędzia znajduje się w archiwum archidiecezji wrocławskiej, finalny dokument podpisany przez 36 polskich biskupów w języku niemieckim znajduje się w archiwum archidiecezji kolońskiej, a odpowiedź Episkopatu Niemiec w języku polskim w archiwum archidiecezji warszawskiej. Te trzy dokumenty, tworzące korespondencję pojednania, są bardzo ważnym elementem, które Wrocław, Polska, Niemcy dają Europie i światu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję