Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: odbyła się konferencja naukowa z racji 90. rocznicy Kościoła Częstochowskiego

„Tryptyk łaski”, pod takim tytułem odbyła się wieczorem 22 stycznia w Wyższym Instytucie Teologicznym im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości w Częstochowie konferencja naukowa z racji 90-lecia powstania Kościoła Częstochowskiego.

[ TEMATY ]

Częstochowa

historia

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W konferencji wzięli udział m. in. abp Wacław Depo metropolita częstochowski, abp senior Stanisław Nowak, bp Antoni Długosz biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, profesorzy, kapłani – wykładowcy w Wyższym Instytucie Teologicznym i Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, klerycy, studenci WIT, osoby życia konsekrowanego.

Sympozjum rozpoczęło się Mszą św., której w kaplicy pw. Zesłania Ducha Świętego przewodniczył abp Wacław Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Miłość do Kościoła Częstochowskiego przynagla nas. To miłość wdzięczna za 90-lecie naszego Kościoła – mówił na początku Mszy św. ks. prał. dr hab. Marian Duda, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

W homilii abp Depo mówiąc o pamięci o dziejach Kościoła Częstochowskiego wskazał na „istnienie ukierunkowane ku Chrystusowi” – Do Chrystusa dzisiaj kierujemy nasze myśli – mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „żyjemy w świecie i czasach mocnych nacisków, aby Kościół podporządkować mechanizmom współczesnych organizacji” - Te tendencje pokazują jak wielu ludzi nie rozumie nadprzyrodzonego pochodzenia Kościoła i chcą wykorzystać Kościół do swoich ziemskich strategii i celów – powiedział metropolita częstochowski i dodał, że „Kościół to wspólnota, Dom i szkoła jedności człowieka z Bogiem”.

Odnosząc się do czytań mszalnych arcybiskup wskazał na aktualność słowa Bożego – To słowo każe nam pozostawić zawsze osąd osób, sytuacji i instytucji samemu Bogu – przypomniał arcybiskup.

Abp Depo wskazał na fakt ustanowienia Dwunastu przez Jezusa – Chrystus przywołuje uczniów do siebie i po imieniu ich wybiera. Chrystus jest absolutnym punktem odniesienia. On jest fundamentem tej wspólnoty – powiedział abp Depo i dodał, że „Dwunastu jest znakiem woli Jezusa. Kolegium Dwunastu pokazuje, że nie istnieje żadna sprzeczność między Jezusem a Jego Kościołem”.

Reklama

„Nie do pogodzenia jest slogan Chrystus tak, Kościół nie. Bo tak wybrany indywidualistycznie Jezus jest wytworem fantazji i źródłem podziału” – kontynuował metropolita częstochowski.

Abp Depo za Benedyktem XVI przypomniał, że „Chrystus jest zawsze współczesny, obecny w swoim Kościele”. Na zakończenie homilii metropolita częstochowski zawierzył Kościół Częstochowski, wzywając wstawiennictwa Bogarodzicy. „Maryjo prowadź” – zakończył abp Depo.

Po Mszy św. w Auli Wyższego Instytutu Teologicznego uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów abp. seniora Stanisława Nowaka, ks. dr. Jana Koclęgi i ks. dr. Jacka Kapuścińskiego.

Otwierając konferencję ks. prał. dr hab. Marian Duda mówiąc o tajemnicy Kościoła Częstochowskiego przypomniał słowa kard. Karola Wojtyły wypowiedziane na Jasnej Górze 3 maja 1975 r., z racji 50-lecia diecezji częstochowskiej, że „Kościół Częstochowski narodził się w Wieczerniku”.

Ks. Duda przybliżył kontekst historyczny powołania diecezji częstochowskiej i sakry pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny odwołując się m. in. do artykułów zamieszczonych w prasie 90 lat temu, szczególnie w „Gońcu Częstochowskim”.

Następnie abp senior Stanisław Nowak omawiając temat: „Łaska nawiedzin Kościoła Częstochowskiego przez Piotra naszych czasów”, przybliżył kontekst historyczny i duchowy pielgrzymek papieskich na jasną Górę i do Częstochowy. – Trzeba pamiętać, że papież przybył do Częstochowy i na Jasną Górę, by umocnić naszą wiarę – podkreślił abp Nowak.

Obok pielgrzymek św. Jana Pawła II w 1979, 1983, 1987, 1991, 1997, 1999 r. pielgrzymki Benedykta XVI w 2006 r., zdaniem abp Nowaka bardzo ważna jest również „duchowa pielgrzymka bł. Pawła VI” – Papież Paweł VI w 1966 r. nie mógł przybyć osobiście na Jasną Górę na obchody Milenium Chrztu Polski, bo na tamtą pielgrzymkę nie zgodziły się władze komunistyczne – przypomniał abp Nowak i dodał, ze „tron z kwiatami na Jasnej Górze przypominał wiernym, że papież jest z nimi duchowo”. Abp Nowak przypomniał, że papież Benedykt XVI przybywając na Jasną Górę w maju 2006 r. przywiózł ze sobą różę Pawła VI.

Reklama

Najwięcej miejsca arcybiskup senior poświęcił pielgrzymowaniu Jana Pawła II analizując również nauczanie papieża – W 1979 r. Jan Paweł II przybył na Jasną Górę i do Częstochowy, aby odbyć swoje prymicje papieskie i zawierzyć się Maryi – mówił abp Nowak i dodał, że „każda pielgrzymka Jana Pawła II miała swój szczególny kontekst i przesłanie”. – W 1983 r. papież przybył na obchody 600-lecia obecności ikony Matki Bożej na Jasnej Górze. W 1987 r. było to pielgrzymowanie z racji II Krajowego Kongresu Eucharystycznego. Podczas tych pielgrzymek już bardzo mocno wybrzmiało nauczanie moralne papieża, szczególnie o sumieniu – mówił abp Nowak.

Były metropolita częstochowski przypomniał, że „szczególne znaczenie miał VI Światowy dzień Młodzieży na Jasnej Górze w 1991 r.” – Jan Paweł II sam wielokrotnie podkreślał, że były to Światowe Dni Młodzieży przełomowe. Od Częstochowy spotkania z młodzieżą nabrały bardziej charakteru religijnego i obecna była również po raz pierwszy młodzież ze Wschodu Europy – zaznaczył abp Nowak.

„Podczas wszystkich pielgrzymek Piotr naszych czasów napełnił łaską przestrzeń duchową Kościoła Częstochowskiego” – podsumował abp Nowak.

O „charyzmacie maryjnym i jego pielęgnowaniu w 90. letniej historii diecezji częstochowskiej” mówił ks. dr Jan Koclęga. Prelegent przypomniał m. in., że „biskupi częstochowscy wskazywali zawsze na wymiar maryjny diecezji częstochowskiej i mieli świadomość obecności Maryi w rzeczywistości Kościoła częstochowskiego”.

Reklama

Ks. Koclęga wskazał m. in. na znaczenie sanktuariów maryjnych, koronacji wizerunków Matki Bożej, peregrynacji Cudownego Obrazu – Ważne znaczenie dla pogłębienia charyzmatu maryjnego w dziejach Kościoła Częstochowskiego ma działalność ruchów i stowarzyszeń maryjnych, w tym Pomocników Maryi Matki Kościoła. Ogromną duchowa rolę miały również Akty Zawierzenia Maryi – mówił ks. Koclęga.

Prelegent wskazał również na „przestrzeń intelektualną kształtowania charyzmatu maryjnego diecezji częstochowskiej” – Przestrzeń tę wypełniają liczne kongresy i sympozja maryjne, misja ewangelizacyjna mediów katolickich, m. in. tygodnika katolickiego „Niedziela”, Telewizji „Niedziela”, Radia Katolickiego Fiat – kontynuował ks. Koclęga.

Na zakończenie sympozjum ks. dr Jacek Kapuściński pokazał „zmaganie się Kościoła Częstochowskiego w czasach próby wiary w okresie wojny i zniewolenia komunistycznego” – Czas II wojny światowej i okres komunistyczny można nazwać stygmatem męczeństwa Kościoła Częstochowskiego – mówił ks. Kapuściński. Prelegent przypomniał, że 49 kapłanów diecezji częstochowskiej zginęło w obozach koncentracyjnych, m. in. pierwsi błogosławieni męczennicy diecezji częstochowskiej: ks. Ludwik Roch Gietyngier i ks. Maksymilian Binkiewicz, 12 księży zostało zabitych na placówkach duszpasterskich, a 29 kapłanów przeżyło piekło obozowe.

Ks. Kapuściński podkreślił, ze okrutne były również prześladowania i represje wobec duchowieństwa w okresie zniewolenia komunistycznego – Kapłani byli skazywani na karę śmierci, którą potem zamieniono na długie lata więzienia. taki los spotkał m. in. kapłanów: Mariana Łososia, Wacława Ortotowskiego i Stefana Farysia. Aresztowany został również ks. Józef Janson, ks. Józef Musiel i trzeci redaktor naczelny „Niedzieli” ks. Antoni Marchewka – przypomniał ks. Kapuściński.

Reklama

„W późniejszych latach PRL-u szykany spotykały kapłanów zaangażowanych w opiekę duszpasterską w środowisku „Solidarności” i opozycji demokratycznej. Taki los spotkał m. in. ks. Mariana Dudę i ks. Zenona Raczyńskiego” – kontynuował ks. Kapuściński.

Prelegent przypomniał również, że do dzisiaj są niewyjaśnione okoliczności śmierci kapłanów: Boguchwała Tuora, Mariana Noworyta i Leona Błaszczaka. Na zakończenie prelegent podkreślił, że „nie wolno pominąć antyklerykalizmu III RP po 1989 r.”.

Podsumowując konferencję abp Wacław Depo zaapelował o świadectwo i pamięć o dziejach Kościoła Częstochowskiego i przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który w czerwcu 1979 r. w Gnieźnie powiedział, ze „aby trwać to trzeba powracać do początku”.

28 października 1925 r. papież Pius XI, na mocy bulli „Vixdum Poloniae unitas”, powołał do istnienia diecezję częstochowską. 2 lutego 1926 r. sakrę biskupią otrzymał pierwszy biskup częstochowski Teodor Kubina.

W ciągu dziejów Kościoła częstochowskiego kolejno biskupami ordynariuszami byli: Teodor Kubina (1925-1951), Zdzisław Goliński (1951-1963), Stefan Bareła (1964-1984), Stanisław Nowak (1984-1992, arcybiskup i pierwszy metropolita częstochowski 1992-2011) i od 2011 r. abp Wacław Depo. Natomiast biskupami pomocniczymi byli: Antoni Jacek Zimniak (1936-1943), Stanisław Czajka (1944-1965), Stefan Bareła (1960-1964), Tadeusz Szwagrzyk (1964-1992), Franciszek Musiel (1965 –1992), Miłosław Jan Kołodziejczyk (1978-1994), Jan Wątroba (2000-2013 ) oraz Antoni Długosz od 18 grudnia 1993 r.

2016-01-22 23:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bitwa pod Wiedniem

Niedziela Ogólnopolska 42/2012, str. 52

[ TEMATY ]

historia

film

kino

"BITWA POD WIEDNIEM" - FOTO ANDREA CHISESI, DYSTR. MONOLITH FILMS

Wiosną 1683 r. na wielkiej równinie wokół Belgradu zebrała się największa w historii muzułmańska armia. Dowództwo armii powierzono wielkiemu wezyrowi Kara Mustafie (Czarny Mustafa). To właśnie jemu sułtan Stambułu Mehmed IV przekazał zieloną chorągiew Proroka, według tradycji - oryginalną chorągiew Mahometa. Miał ją wznieść nad wszystkimi stolicami Europy, kończąc na kolebce chrześcijaństwa - Rzymie, i tam zamienić Bazylikę św. Piotra w meczet. Wizja przedstawiająca arabskie konie pijące z fontanny na Placu św. Piotra miała być zapowiedzią błyskawicznego militarnego zwycięstwa islamu i definitywnego podporządkowania się chrześcijańskiej Europy.
To, że do tego nie doszło, zawdzięczamy skromnemu zakonnikowi o imieniu Marco D’Aviano oraz królowi polskiemu Janowi III Sobieskiemu. Najnowszy film Renzo Martinellego opowiada nam tę historię…
Wchodzący na ekrany kin film „Bitwa pod Wiedniem” (reż. Renzo Martinelli) jest zapisem kilku lat z życia zakonnika i kaznodziei Marco D’Aviano. Poznajemy go jako człowieka o sile ducha, który nie akceptuje kompromisów. Twierdzi, że wierzyć należy zawsze, niezależnie od czasów i wygody. Papież Innocenty XI uczynił go propagatorem chrześcijaństwa, prosząc usilnie o rozpowszechnianie w każdym miejscu wiadomości o islamskim niebezpieczeństwie i o potrzebie zatrzymania muzułmańskiej ekspansji. To dzięki jego niestrudzonej misji apostolskiej udało się stworzyć armię, która ocaliła osaczony Wiedeń. To on wzywał cesarza Leopolda XIII i innych władców europejskich do walki i obrony flagi Europy, twierdząc, że jeśli nie będą walczyć wszyscy razem, nie będzie Europy.
„Niezrozumienie teraźniejszości jest konsekwencją nieznajomości przeszłości” (Marc Bloch). „11 września 1683 r. islam osiągnął apogeum ekspansji na Zachód. Trzysta tysięcy wyznawców Allacha pod dowództwem Kara Mustafy od dwóch miesięcy oblegało zwane «Złotym jabłkiem» miasto Wiedeń”. Te słowa rozpoczynające film w zamiarze reżysera mają uświadomić widzowi, że walka w obronie chrześcijaństwa powraca. XVII-wieczna opowieść o obronie Wiednia przed islamskim najeźdźcą ma również ukazać, że współczesny świat chrześcijański staje przed podobnym zagrożeniem. Międzynarodowy tytuł filmu: „11 września 1683” jest odwołaniem się do tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 r., kiedy to muzułmański świat terroryzmu zaatakował Nowy Jork. 11 września 1683 r. Kara Mustafa zapewniał, że jest to ważny dzień - dzień wielkiej siły dla narodu muzułmańskiego: „Nie tylko Wiedeń, ale także Paryż, Rzym i cały świat”. Atak na Nowy Jork, na miasto-symbol wielkości i potęgi świata zachodniego, miało być również objawieniem potęgi świata muzułmańskiego. Reżyser, opowiadając historię obrony Wiednia, mówi do nas również, byśmy nie zapominali o tym, co się wydarzyło 11 lat temu. (Jeśli nie będziemy razem, nie będzie Europy).
Wyreżyserowana przez Renzo Martinellego „Bitwa pod Wiedniem” to ogromne epickie widowisko, film ujmujący i piękny, wywołujący wielkie emocje, ukazujący świat, który dawno przeminął. To 2 godziny, które stają się również doskonałą lekcją historii, ukazującą wielkość i dumę narodu polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Coraz większe napięcie w Brukseli...

2024-05-28 21:52

[ TEMATY ]

Unia

Adobe Stock

Mój poprzedni wpis ilustrował ogrom napięcia, jakie powstał w Brukseli oraz w paru stolicach poważnych krajów europejskich powstało ogromne napięcie po nagłym ruchu premiera Francji E. Macrona wysuwającym jako pretendenta do głównego stolca w UE Mario Draghiego. Skala niepokoju jest wielka i to nie tylko w szeregach EPP, które zostało tym ruchem całkowicie zaszachowane. EPP jest teraz jak bokser, który wiózł przez trzynaście rund przewagę i czekał na końcowy gong w piętnastej, ale pod koniec 13-ej dostał potężnego sierpa, po którym ledwo utrzymał równowagę. Ale o tym za chwilę.

Podobne wrażenie wywołało wyrzucenie z ID niemieckiej AfD i otwarta już propozycja M. LePen skierowana do G. Meloni, zawierająca propozycję ścisłej współpracy ECR z ID. Zmora powstania bloku porównywalnego swoją siłą z EPP i z S&Dwywołała prawdziwy popłoch w środowiskach lewicowych.

CZYTAJ DALEJ

Świętych obcowanie w praktyce

2024-05-28 21:37

[ TEMATY ]

relikwie

bł. kard. Stefan Wyszyński

parafia św. Łukasza na Tarchominie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Do parafii św. Łukasza Ewangelisty na Kępie Tarchomińskiej uroczyście wprowadzono relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Koncelebrowanej Mszy św. w liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Tysiąclecia przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat dr Maciej Miętek, kanclerz kurii diecezji warszawsko-praskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję