Reklama

59. Tydzień Miłosierdzia Chrześcijańskiego

„Umiłować Chrystusa” we wspólnocie z niepełnosprawnymi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Człowiek nie żyje w świecie sam, żyje z innymi ludźmi, a jednocześnie żyje dla innych ludzi oraz żyje dzięki innym. Człowiek powołany do wspólnoty nie czuje się dobrze, kiedy zostaje osamotniony. Każdy człowiek ma wartość nieskończoną. Gdyby zebrać wszystkie skarby świata, to nie wyrównałyby one wartości jednego życia ludzkiego. Obchodzimy różne dni, tygodnie, lata, w których chce się uczulić społeczeństwo i jednostkę na pewne problemy, dostrzec jakąś grupę ludzi, poruszyć ludzkie serca, coś przypomnieć. Obecny rok obchodzony jest jako Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych. 59. Tydzień Miłosierdzia ma zwrócić uwagę na osoby niepełnosprawne, ma przypomnieć nasze obowiązki, ożywić działalność charytatywną. Ojciec Święty powiedział: „Społeczeństwo jest takie, jaki jest jego stosunek do osób chorych i niepełnosprawnych”. Jakże ciągle są aktualne słowa Ojca Świętego Jana Pawła II o potrzebie „wyobraźni miłosierdzia”, wypowiedziane 18 sierpnia 2002 r. na Krakowskich Błoniach.
Caritas znaczy „miłość”, ale miłość obejmuje troską nie tylko materialne, bytowe potrzeby człowieka, choć są one ważne. Prawdziwa miłość bliźniego wyraża się przede wszystkim w trosce o jego zbawienie.
Liczbę osób niepełnosprawnych w Polsce ocenia się na około 4 miliony. Zazwyczaj wyróżnia się 4 kategorie ludzi niepełnosprawnych: głusi i niesłyszący, niewidomi i niedowidzący, niepełnosprawni ruchowo oraz niepełnosprawni intelektualnie. Osoby niepełnosprawne oczekują od ludzi zdrowych nie litości, a wyrównania swoich szans, nie tylko opieki, ale też integracji. Chrześcijanie są wezwani nie tylko do udzielania im pomocy materialnej i fizycznej, lecz odpowiadają za doprowadzenie ich do Chrystusa.
Troska o ludzi niepełnosprawnych przynależy od najdawniejszych czasów do tradycji chrześcijańskiej. Jezus w swoim odniesieniu do osób niepełnosprawnych zostawił wzór postawy wobec ludzi cierpiących z powodu trwałego lub czasowego upośledzenia. Przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie uczy nas, jaki winien być stosunek do cierpiących bliźnich. Nie wolno nam ich „mijać”, przechodzić obojętnie, ale winniśmy przy nich „zatrzymać się”. Miłosiernym Samarytaninem jest każdy człowiek, który zatrzymuje się przy cierpieniu drugiego człowieka, jakiekolwiek by ono było. Spotkanie niepełnosprawnego z Mistrzem z Nazaretu kończyło się zawsze uzdrowieniem lub uwolnieniem z dolegliwości. W postawie Jezusa wobec osób niepełnosprawnych można dostrzec przejaw Bożej miłości, której szczytem była Jego męka i śmierć na krzyżu. Jezus z własnej woli pozwolił się przybić do krzyża i jako bezsilny, przybity do okrutnego narzędzia kaźni, stał się podobny i najbliższy wszystkim niepełnosprawnym.
Ciągle mam w pamięci wczaso-rekolekcje dla niepełnosprawnych w Dubience w lipcu br. i Mszę św., którą odprawiłem dla nich. Wzruszający był znak pokoju, kiedy często nie mogli podać ręki, bo była sparaliżowana, ale sercem mówili „pokój z Tobą”. Ile w ich oczach można było odczytać radości, iż przy nich znaleźli się księża, klerycy naszego WSD, studenci, młodzież szkolna. Pragnę pozdrowić tym pisanym słowem wszystkich wolontariuszy. Proszę Was, niepełnosprawni o modlitwę za Caritas naszej diecezji, abyśmy mogli dobrze służyć wszystkim potrzebującym.
Uczynki miłosierdzia pełnione były w Kościele od samego początku jego istnienia. Stanowiły one realizację szczególnego mandatu pozostawionego przez Chrystusa wszystkim ludziom. Były też i nadal są najbardziej wiarygodnym świadectwem wierności Ewangelii oraz czytelnym znakiem Miłosiernego Boga we współczesnym świecie.
Jesteśmy już po wakacjach, ale dla Caritas nie było wakacji. Oprócz tych wczaso-rekolekcji dla niepełnosprawnych w Dubience, które wspieraliśmy materialnie, ponad 1600 dzieci i młodzieży skorzystało z dofinansowania w ich letnim wypoczynku. Były to grupy ministrantów, lektorów, młodzież KSM, Oaza, Katolickie Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” domy opieki społecznej, bezpłatne wczasy dla najbiedniejszych dzieci, wczaso-rekolekcje dla młodzieży z Białorusi, Litwy, Ukrainy. Pospieszyliśmy z pomocą dla 7 rodzin dotkniętych pożarem. Pewnymi sumami pieniędzy wsparliśmy trudne zabiegi chirurgiczne (operacja serca), przeszczep szpiku kostnego czy też zakup leków. Jeśli dodamy do tego liczbę blisko 900 osób którym udzieliliśmy pomocy finansowej, to jest to suma ogromnie duża.
Skąd czerpiemy fundusze? Znana jest akcja „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, „Kromka Chleba” oraz zbiórki do puszek z racji Tygodnia Miłosierdzia. Pragnę podziękować wszystkim naszym ofiarodawcom za wszelki gest ofiary. Pragnę też i zachęcam, aby w szkołach powstawały Szkolne Koła Caritas pod kierunkiem księży, czy też katechetów świeckich, które będą nieść radość, uśmiech i serce każdemu potrzebującemu. Matka Teresa z Kalkuty powiedziała kiedyś do takich wolontariuszy: „Pokazuj ludziom Jezusa nie słowem, lecz swoim przykładem, kochając Go, jaśniejąc Jego świętością, i roznosząc miłość, gdziekolwiek się znajdujesz. Ofiarujcie im nie tylko swą opiekę, ale także swoje serce”.
Zbliża się zima, wiele osób przychodzi do Caritas i pyta, czy dostaną parę groszy na węgiel, na odzież i obuwie dla dzieci. Czy mamy coś z żywności lub zeszyty szkolne? Widzimy, jak w zawrotnym tempie postępuje pauperyzacja społeczeństwa. Ludzie nie mają pracy, nie mają więc pieniędzy, aby opłacić mieszkanie, utrzymać dom. Chciałbym wszystkim pomóc, choć możliwości Caritas są ograniczone. Zwracam się z gorącym apelem: nie przechodźmy obojętnie obok puszki Caritasu, do której będzie zbierana ofiara w pierwszą niedzielę października.
Niech modlitewny dar ze strony ludzi potrzebujących będzie zapłatą za hojne serca.

Daj nam serce, by kochać
Serce z krwi, nie z kamienia
Abyśmy kochali Boga i ludzi
Panie - już wielki czas aby w nas biło Twoje Serce
Modlitwa Serca - Kard. Leo Sueneus

Szczęść Boże wszystkim wspierającym dzieło Caritas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znaleziono ciało zaginionego przed miesiącem pielgrzyma z Hiszpanii

2024-11-18 15:50

[ TEMATY ]

Fatima

Hiszpania

pielgrzym

Adobe Stock

Do Fatimy co roku przybywają miliony pielgrzymów

Do Fatimy co roku przybywają miliony pielgrzymów

Grupa obywateli Hiszpanii odnalazła w niedzielę ciało zaginionego przed ponad miesiącem w rejonie Fatimy pielgrzyma. W skład ekipy poszukiwawczej wchodzili bliscy zaginionego 64-latka, zarówno członkowie rodziny, jak i przyjaciele. Według portugalskich służb policyjnych mężczyzna odłączył się od swojej grupy pielgrzymkowej w jednym z usytuowanych w pobliżu sanktuarium hoteli i wyszedł w nieznanym kierunku. Rodzina zmarłego potwierdziła, że cierpiał on na Chorobę Alzheimera.

Poszukiwania hiszpańskiego pielgrzyma ruszyły 6 października, krótko po tym, jak opuścił on miejsce zakwaterowania. Zaginięcie zgłosiła małżonka pątnika. Trwające przez ponad cztery tygodnie policyjne poszukiwania mężczyzny, podczas których korzystano m.in. z dronów, nie przyniosły żadnego rezultatu.
CZYTAJ DALEJ

Św. Maksymilian Kolbe w serialu sławnego reżysera. Co mówi o dramacie sam autor?

2024-11-18 09:52

[ TEMATY ]

wywiad

św. Maksymilian Kolbe

święci

Martin Scorsese

David Shankbone, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Common/Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Martin Scorsese, reżyser dramatu "Święci" i Św. Maksymilian Kolbę

Martin Scorsese, reżyser dramatu Święci i Św. Maksymilian Kolbę

W związku z zaplanowaną na 17 listopada na kanale Fox Nation premierą 8-odcinkowego dramatu filmowego „Święci”, jego reżyser Martin Scorsese udzielił wywiadu m.in. amerykańskiej agencji AP. Mówiąc o powstaniu obecnego dzieła podkreślił, że po „Ostatnim Byku” z 2016 (o skomplikowanym życiu boksera Jake’a LaMotta - mistrza świata wagi średniej w 1949), „naprawdę uważałem, że będzie to mój ostatni film”. Sądził wówczas, że z uwagi na filmy, które Bertolucci, Tavianis i inni nakręcili dla włoskiej telewizji RAI, a zwłaszcza z powodu filmów historycznych Roberto Rosselliniego, że przyszłością kina jest telewizja, a dokładniej ta zmieszana z kinem.

„Chciałem zbadać takie tematy, jak co to znaczy być świętym i skąd pochodzą takie postacie” - tłumaczył dalej 82-letni twórca. Zaznaczył, że gdy projekt realizacji tego tematu z włoską stacją rozpadł się, skierował swoje duchowe zainteresowania na filmy takie, jak "Ostatnie kuszenie Chrystusa", "Kundun" i "Milczenie". Teraz jednak, kilkadziesiąt lat później, serial „Święci” został wznowiony i ukończony, gdy reżyser dostał zielone światło od amerykańskiego kanału Fox Nation.
CZYTAJ DALEJ

Rocznica Orędzia Pojednania

2024-11-18 17:18

Magdalena Lewandowska

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

59. rocznica ważnych słów biskupów polskich do biskupów niemieckich: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

18 listopada przypada 59. rocznica „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”. Dokument, którego inicjatorem był kard. Bolesław Kominek, miał szczególny charakter pojednania i zawierał braterskie przesłanie do Kościoła i narodu niemieckiego o wzajemne wybaczenie krzywd i win. Z okazji rocznicy wrocławianie upamiętnili to wydarzenie pod pomnikiem kard. Kominka. – Kard. Kominek spojrzał na relacje polsko-niemieckie wbrew obowiązującej wówczas w Polsce narracji, że Polacy i Niemcy skazani są na odwieczna wrogość. Po pierwsze w dokumencie opisał te relacje jako nie zawsze wrogie. Po drugie podjął tematy tabu, m.in. opozycję antynazistowską w Niemczech czy cierpienia wypędzonych. Postanowił złamać dychotomię ofiara-oprawca proponując w to miejsce etyczny dyskurs o pojednaniu. Opisał 1000-letnią relację obu narodów mówiąc o pozytywnych i negatywnych stronach – nie zapominał o złu, ale widział także dobro. Kard. Bolesław Kominek myślał o pojednaniu i sformułował ideę pojednania w tym najbardziej znanym zdaniu „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – o znaczeniu orędzia opowiadał prof. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Centrum Historii "Zajezdnia". Podkreślał, że orędzie jest nie tylko elementem dziedzictwa Europejskiego, ale także światowego: – Dlatego w zeszłym roku w listopadzie trzech arcybiskupów – arcybiskup wrocławski, koloński i warszawski – wystąpili do Międzynarodowego Komitetu UNESCO o wpisanie trzech dokumentów na listę „Pamięć świata”. Rękopis orędzia znajduje się w archiwum archidiecezji wrocławskiej, finalny dokument podpisany przez 36 polskich biskupów w języku niemieckim znajduje się w archiwum archidiecezji kolońskiej, a odpowiedź Episkopatu Niemiec w języku polskim w archiwum archidiecezji warszawskiej. Te trzy dokumenty, tworzące korespondencję pojednania, są bardzo ważnym elementem, które Wrocław, Polska, Niemcy dają Europie i światu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję