Reklama

59. Tydzień Miłosierdzia

Przeciw marginalizacji społecznej

„Umiłować Chrystusa we wspólnocie z niepełnosprawnymi” - hasło rozpoczynającego się Tygodnia Miłosierdzia - nawiązuje do tegorocznego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który realizowany jest pod hasłem „Umiłować Chrystusa” oraz do obchodzonego obecnie w Europie Roku Osób Niepełnosprawnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wolontariat w parafiach

Reklama

59. Tydzień Miłosierdzia skłania do spojrzenia na ludzi niepełnosprawnych jako na „sprawnych inaczej”, do uwrażliwienia na ich obecność w społeczeństwie oraz stanowi szczególną okazję do refleksji nad rolą wolontariatu w parafiach. Osobom niepełnosprawnym, które w tym roku znajdują się w centrum rozważań Tygodnia Miłosierdzia, podejmowana tematyka uzmysławia, że nie są odrzucone, że istnieją dla innych ludzi, że ktoś o nich pamięta.
Tydzień Miłosierdzia w naszej diecezji obchodzony będzie w poszczególnych parafiach, gdzie na co dzień pracują wolontariusze skupieni w Parafialnych Zespołach Caritas. Nie wypracowano jednego programu do realizacji w Tygodniu Miłosierdzia przez Parafialne Zespoły Caritas, ponieważ w każdej parafii są inne potrzeby i możliwości. Obecność i praca wolontariuszy nie dotyczy likwidowania barier architektonicznych czy też udzielania fachowej pomocy medycznej, ale jest wsparciem i ratunkiem w borykaniu się z codziennością. Niestety, okazuje się, iż w wielu sytuacjach dla osób niepełnosprawnych dużo większym problemem niż brak podjazdu dla wózków, jest brak „chleba powszedniego” czy brak obecności „bratniej duszy”.
Parafialne Zespoły Caritas przez cały rok otaczają opieką rodziny, które żyją w cieniu niepełnosprawności wynikającej nie tylko z choroby fizycznej, ale przede wszystkim z choroby społecznej. „Ludzi niepełnosprawnych w wymiarze społecznym jest wokół nas bardzo wielu. Są to osoby starsze, chore, uzależnione, samotne, dzieci z rodzin nieporadnych życiowo. O nich trzeba pamiętać nie tylko teraz - rozpoczynając obchody kolejnego Tygodnia Miłosierdzia - ale w ciągu całego roku” - uważa ks. Andrzej Kołodziejczyk z Caritas diecezjalnej.
Niepełnosprawność niesie ze sobą wiele problemów. Jednym z bardziej dotkliwych jest samotność. Wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas docierają do wielu osób samotnych: chorych i starszych, okazując im pomoc i zainteresowanie. W swoich świadectwach często dzielą się później wątpliwościami, jednak - jak przyznają - już po pierwszym spotkaniu wątpliwości znikają, okazuje się bowiem, że często nie trzeba nic mówić, wystarczy słuchać i być z drugą osobą. W wielu parafiach powstają Kluby Seniora (np. w Bobrówku), organizowane są Dni Chorych (np. w Zwierzyniu, Zawadzie), udzielana jest pomoc chorym i niepełnosprawnym w dotarciu do kościoła na niedzielną Mszę św., przy codziennych zakupach itd.

Marginalizacja społeczna

Caritas w naszej diecezji odpowiada również na innego rodzaju niepełnosprawność, jaką jest marginalizacja społeczna. Problem ten dotyka wielu rodzin, a jej konsekwencje najdotkliwiej odczuwają dzieci. Aby skuteczniej przeciwdziałać temu zagrożeniu utworzona została Środowiskowa Sekcja Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Pomoc”, której zadaniem jest organizowanie i koordynowanie pracy świetlic profilaktyczno-wychowawczych. „Zakładanie świetlic dla dzieci jest jedną z form minimalizacji szkód. Obecnie w diecezji działa już trzydzieści sześć świetlic, a kolejne trzy niebawem powstaną. 700 wolontariuszy codzienną opieką otacza tu blisko 1200 dzieci” - podkreśla z radością ks. Andrzej Kołodziejczyk.
Jedną z nowych inicjatyw sekcji „Pomoc” jest tworzenie przy świetlicach tzw. grup rodziców. Ich zadaniem będzie wspomaganie dorosłych ludzi, którzy z różnych powodów nie dają sobie rady z życiem. Zdaniem ks. Kołodziejczyka „wartym podkreślenia jest fakt, iż często dzieci ze świetlic, po pewnym czasie, same stają się wolontariuszami i pomagają młodszym kolegom. Chcielibyśmy, żeby w przyszłości stawali się liderami w swoich środowiskach”.

Apostoł Jedności

Tydzień Miłosierdzia poprzedza niedzielę, która od trzech lat w Polsce obchodzona jest jako Dzień Papieski. Tradycyjnie już w tym dniu przeprowadzana jest kwesta, z której ofiary przeznaczane są na stypendia dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.
Decyzją biskupa diecezjalnego Adama Dyczkowskiego tegoroczna edycja Dnia Papieskiego w naszej diecezji przeprowadzona będzie na szczeblu lokalnym, koordynowana będzie przez Caritas, a zebrane pieniądze zasilą fundusz stypendialny dla młodych ludzi z naszej diecezji.
Zbiórka pieniędzy przeprowadzona zostanie w niedzielę 12 października. Kwesta odbywać się będzie nie tylko przy kościołach i kaplicach, ale w sobotę także na rynkach miast, w centrach wsi, przed sklepami, czy bankami.
Wolontariuszy będzie można rozpoznać po charakterystycznych identyfikatorach z pieczęcią Caritas diecezjalnej oraz puszkach z widocznym logo akcji. W zbieraniu funduszy na rzecz zdolnej, lecz ubogiej młodzieży pomagać będą przedstawiciele Parafialnych Zespołów Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Akcji Katolickiej, Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz parafialnych grup modlitewnych.
Pieniądze na rzecz Diecezjalnego Funduszu Stypendialnego przekazywać będzie można również na specjalny rachunek bankowy:

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, (nr subkonta funduszu)
PKO BP S.A. I O. Zielona Góra 48
10205402 11749005223
z dopiskiem „Stypendium”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja rzeszowska ma nowego biskupa koadiutora

2026-06-24 12:03

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, został mianowany biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła 24 czerwca 2026 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: szereg ważnych audiencji Ojca Świętego

2026-06-25 13:19

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Leon XIV przyjął już szereg ważnych osobistości, w tym nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, a po południu przyjmie biskupów Bangladeszu oraz uda się do Sekretariatu Generalnego Synodu - informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

- kardynała Víctora Manuela Fernándeza, prefekta Dykasterii do spraw Nauki Wiary;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję