Reklama

„Gaudeamus igitur”

Mówi się, że wakacje tak naprawdę kończą się z chwilą rozpoczęcia nauki przez studentów, więc tegoroczny odpoczynek można uważać za skończony, bowiem we wszystkich uczelniach wyższych rozpoczęto już naukę. Tak też było w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie i w sosnowieckim oddziale Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Klerycy rozpoczęli naukę 1 października. Po uroczystej Eucharystii sprawowanej w seminaryjnej kaplicy przez bp. Adama Śmigielskiego SDB odbyły się wykłady monograficzne. Pierwszy wygłosił sosnowiecki ordynariusz, a drugi ks. kan. Stefan Wyporski. Mniej pracowicie, za to równie uroczyście, rozpoczęto 4 października rok akademicki w sosnowieckim oddziale „Ignatianum”. Mszy św. w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu przewodniczył bp Piotr Skucha, a wykład inauguracyjny wygłosił ks. prof. dr hab. Jan Janicki. W seminarium kształci się w sumie 68 alumnów, najliczniejszy jest rok I - 16 kleryków i VI, na którym studiuje 14 diakonów. W sosnowieckim „Ignatianum” naukę pobiera 260 osób w dwóch specjalnościach pedagogiki religijnej z katechetyką oraz pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej.
Zarówno bp Adam Śmigielski, jak i bp Piotr Skucha zwrócili uwagę na radość wypływającą z rozpoczęcia nowego roku edukacji i formacji. „Choć nie wiemy, co przyniosą kolejne miesiące, oczekujemy ich z radosnym napięciem. Dzieje się tak dlatego, gdyż przeczuwamy, że poszukujemy prawdy. A prawda nas wyzwala i prowadzi do Chrystusa, bo On jest ostatecznie drogą, prawdą i życiem” - podkreślił bp Piotr Skucha. „Ale prawda Chrystusowa wymaga jeszcze jednego heroicznego czynu, polegającego na ogołoceniu się z samego siebie, porzuceniu własnych pragnień i całkowitemu zaufaniu Jezusowi, bowiem „kto rękę przykłada do pługa, nie może oglądać się wstecz”, tymi słowami zwrócił się do seminarzystów bp Adam Śmigielski.
Rozpoczęcie roku akademickiego jest oczywiście ważnym wydarzeniem, ale w seminarium podobnych zdarzeń jest dużo więcej. Wiążą się one ze specyficzną formacją intelektualno-pastoralno-telogiczną. Formacja w seminarium zaczyna się dwa tygodnie przed rozpoczęciem nauki. Wtedy to - wcześniej niż pozostali klerycy - do seminarium przyjeżdżają ci, którzy właśnie rozpoczynają I rok swojej formacji. Tydzień potem wspólnota seminaryjna jest już w komplecie. Każdy rok rozpoczyna się kilkudniowymi rekolekcjami. Przez pierwsze dwa lata kleryk nie różni się w ubiorze od zwykłego studenta. Dopiero na początku III roku mają miejsce „obłóczyny” - przyjęcie stroju duchownego: sutanny. Także na III roku przyjmuje się pierwszą z dwóch posług - posługę lektoratu. Kolejną posługą jest akolitat, który przyjmują klerycy IV roku. Od tego momentu mogą rozdawać Komunię św. i wystawiać Najświętszy Sakrament. Kolejnym etapem jest admissio - uroczyste wyrażenie pragnienia podjęcia drogi kapłańskiej wobec wspólnoty Kościoła. Pół roku potem kandydaci na księdza przyjmują pierwszy stopień sakramentu święceń - diakonat. Święcenia kapłańskie są udzielane przez biskupa w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Są one zwieńczeniem sześcioletniej formacji seminaryjnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

89. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na JG

2026-06-26 18:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nauczyciele

#Pielgrzymka

wychowawcy

Krajowe Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców

89. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców odbędzie się na Jasnej Górze 1–2 lipca, pod hasłem „Uczniowie – Nauczyciele – Misjonarze”. W ramach pielgrzymki odbędzie się także sympozjum poświęcone podmiotowości uczniów. Centralnym punktem będzie Msza św., odprawiona 2 lipca na jasnogórskim Szczycie przez abp. Andrzeja Przybylskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców.

Zostanie zainaugurowana nowenna (dziewięciu) tygodni – modlitwa w intencji uczniów, rodziców, czyli pierwszych nauczycieli nowego pokolenia oraz całe środowisko oświatowe, za tych, którzy mają wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

„Leon w Rzymie” – wkrótce premiera filmu o rzymskich latach Papieża

2026-06-27 10:16

[ TEMATY ]

film

premiera

Papież Leon XIV

Leon w Rzymie

rzymskie lata

Vatican Media

Wkrótce premiera filmu "Leon w Rzymie"

Wkrótce premiera filmu Leon w Rzymie

1 lipca o godz. 18.00 na kanałach Vatican News zostanie opublikowany w trzech językach (angielskim, włoskim i hiszpańskim) film dokumentalny, poświęcony czasom, które obecny Papież spędził w Rzymie, przed wyborem na Stolicę Piotrową. Pokaz przedpremierowy dla dziennikarzy, akredytowanych w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się tego samego dnia, o godz. 17.00 w Filmotece Watykańskiej.

„Leon w Rzymie”, to - po filmach „Leon z Peru” i „Leon z Chicago” - trzeci dokument, przygotowany przez Radio Watykańskie - Vatican News, poświęcony obecnemu Papieżowi. Opowiada o latach, które Robert Francis Prevost spędził w Rzymie na różnych etapach swojego życia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję