Reklama

Dzień Papieski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa w bazylice archikatedralnej

Reklama

Centralną uroczystością obchodów Dnia Papieskiego w niedzielę 12 października była Msza św. w archikatedrze częstochowskiej sprawowana w intencji Ojca Świętego przez abp. Stanisława Nowaka. W Liturgii transmitowanej przez Radio „Fiat” wzięły udział władze miasta na czele z prezydentem Tadeuszem Wroną, liczne duchowieństwo z Kapitułą Bazyliki Archikatedralnej, przedstawiciele żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych a wśród nich Ojcowie Paulini z Jasnej Góry, rycerze Grobu Pańskiego, uczniowie i klerycy Niższego i Wyższego Seminarium Duchownego, poczty sztandarowe i liczni wierni archidiecezji częstochowskiej.
Metropolita częstochowski w okolicznościowej homilii podkreślił, iż przeżywany Dzień Papieski jest z woli Episkopatu Polski dniem przypominania nauczania papieskiego, skupił się zatem w swym rozważaniu na treści kolejnych encyklik i adhortacji Papieża-Polaka. - Papież jest papieżem społecznikiem. Jego encykliki są encyklikami społecznymi. Jest rzecznikiem pokoju. Jest człowiekiem sprawiedliwości. Papież jest papieżem maryjnym. Śpiewamy dziś Te Deum laudamus za dar Papieża - punktował Metropolita.
Niezwykłość chwili podkreślała piękna oprawa Liturgii i biało-żółte kompozycje kwiatowe strojące świątynię. Czytania mszalne i modlitwę powszechną odczytali aktorzy Czesława Monczka i Antoni Rot z Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie oraz Marian Florek z Teatru Rozrywki w Chorzowie, a oprawę muzyczną zapewnił chór archikatedry „Basilica Cantans” pod dyr. Włodzimierza Krawczyńskiego.

Tekst i fot. Margita Kotas

Bieg dla Papieża

Reklama

Dla tych, którzy Dzień Papieski uczcić chcieli fizycznym wysiłkiem, władze naszego miasta przygotowały w sobotę 11 października Bieg Papieski. Przed godz. 12.00 pod Jasnogórskim Szczytem zgromadziła się 1000-osobowa grupa chętnych do biegu. Byli wśród nich i zaprawieni biegacze, byli uczniowie częstochowskich szkół, była spora grupa dzieci i kilka rodzin wspólnie stających do tej radosnej rywalizacji. Każdy z uczestników musiał zarejestrować się przed startem, w zamian za co otrzymywał żółtą chustę - znak Papieskiego Biegu.
O godz. 12.00 prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona strzałem dał znak do rozpoczęcia 2,5-kilometrowego Biegu. Zawodnicy z werwą ruszyli al. Sienkiewicza w kierunku Jasnej Góry, by po chwili skręcić w aleję bp. Bareły, a stamtąd przez jasnogórski park obok pomnika St. Moniuszki skierowali się w aleję Najświętszej Maryi Panny. Następnie „żółty bieg” skręcił na pl. Biegańskiego w środkową alejkę, by stąd już prosto skierować się pod sam Szczyt, gdzie ustawiona była meta. Najszybszemu zawodnikowi - Grzegorzowi Urbanikowi z IV LO im. Henryka Sienkiewicza - przebycie całego dystansu zajęło niecałe 7 min., ale równie spontanicznymi oklaskami witani byli wszyscy uczestnicy tego biegu, którym szybciej lub wolniej udało się pokonać całą trasę.
Zawodnicy po zakończeniu biegu zapraszani byli na gorącą herbatę i ciastko oraz otrzymali upominki potwierdzające ich uczestnictwo w tym wyjątkowym Biegu Papieskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Piotr Kublicki

„Koncert Radości i Jedności”

W sobotnie popołudnie radosne śpiewy i dźwięki dedykowane Ojcu Świętemu wypełniły plac Biegańskiego. Na scenie ustawionej przed Ratuszem od godz. 16.00 prezentowały się młodzieżowe zespoły: „Agnae Dei” z Wielunia, „Missio”, animujący Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, oraz „T3” - dwa ostatnie z Częstochowy.
Zespołom towarzyszyli wdzięczni słuchacze: wspólnoty stowarzyszeń katolickich, wspólnoty oazowe, ministranckie, misyjne, wspólnota Duszpasterstwa Akademickiego „Emaus”, reprezentacje wielu szkół z wychowawcami i katechetami - które swoją obecność manifestowały w postaci rozpostartych transparentów - oraz liczni mieszkańcy miasta. W tłumie zrobiło się żółto od daszków, czapeczek i flag z logo Dnia Papieskiego, które można było zabrać ze stoiska przygotowanego przez Urząd Miejski. Swoje publikacje poświęcone Ojcu Świętemu prezentowały: Tygodnik Katolicki Niedziela, Edycja św. Pawła, Pomoc - Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa oraz Papieskie Dzieła Misyjne.
Zgromadzona publiczność z niecierpliwością oczekiwała na występ gwiazdy wieczoru - zespołu „2 Tm 2, 3”. Wraz z pojawieniem się na scenie liderów grupy - Tomka Budzyńskiego, Darka Malejonka i Roberta Friedricha zrobiło się naprawdę gorąco. Zjednoczeni częstochowianie, śpiewając wraz z „Tymoteuszem” hymny i psalmy uwielbienia, tańcząc, wznosząc okrzyki radości, składając dłonie w symbol Bożej Opatrzności, dziękowali Dobremu Bogu za dar 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego.
Koncert był wielkim świętem radości, ubogacającym wewnętrznie i prawdziwie jednoczącym mieszkańców Papieskiego Miasta.

Anna Wojciechowska

W duchu nauczania papieskiego

Hymnem Gaude Mater Polonia w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie zainaugurowano sympozjum naukowe pod hasłem Jan Paweł II - Apostoł Jedności.
Słowo wstępne wygłosił abp S. Nowak, który podkreślił wielki dar dla nas w osobie Jana Pawła II. Arcypasterz nazwał Ojca Świętego „człowiekiem dla wszystkich”, stojącym ponad wymiarami chrześcijańskimi, oraz „człowiekiem Maryjnym”, który pewną nutę tej Maryjności zawdzięcza także Jasnej Górze.
O niezaprzeczalnym związku Ojca Świętego z Częstochową mówił prezydent Tadeusz Wrona w swym wystąpieniu Częstochowa jako miasto Papieskie, nakreślając obraz wizyt Papieża w naszym mieście i związanych z tym przemian. Prezydent wyraził przekonanie, że słowa Ojca Świętego, noszącego od 15 sierpnia 1991 r. tytuł Honorowego Obywatela Częstochowy, zobowiązują samorząd oraz mieszkańców tego miasta do przełożenia ich na praktykę życia codziennego.
Ks. dr Jan Piotrowski, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, zwrócił uwagę na misyjne zaangażowanie Jana Pawła II. W oparciu o dokumenty papieskie (głównie encyklikę Redemptoris missio i list apostolski Novo millennio ineunte) Prelegent wskazał, że nauczanie Ojca Świętego jest źródłem pogłębiania świadomości misyjnej, szczególnie w dziedzinie zrozumienia natury misyjnej Kościoła, a także współpracy misyjnej i duchowości. Ks. Piotrowski zwrócił uwagę na dwa najważniejsze elementy misyjnej drogi wiary w nauczaniu Papieskim, jakimi są świętość i modlitwa.
Przedmiotem rozważań kard. Stanisława Nagy’ego, w imieniu którego referat wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, były trzy aspekty zaangażowania Jana Pawła II w sprawę jedności: kontekst kościelno-ekumeniczny, teoretyczne podejście do sprawy zjednoczenia chrześcijan oraz czynne zaangażowanie Papieża w odbudowywanie jedności. Ksiądz Kardynał, nazywając Ojca Świętego heroldem, a także architektem chrześcijańskiej jedności, rozważał kwestię ogromnego nacisku, jaki Papież w całym 25-letnim posługiwaniu kładzie na sprawę dialogu ekumenicznego. „Dlatego właśnie - stwierdził Ksiądz Kardynał - mamy prawo nosić w świecie wysoko podniesione czoło z tytułu Papieża Polaka, naprawdę Apostoła Jedności”.

Marta Bilonowicz-Hutna

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

W Watykanie rozpoczyna się nadzwyczajny konsystorz

2026-06-26 07:08

[ TEMATY ]

konsystorz

flickr.com/episkopatnews

Sytuacja na świecie i wyzwania dla Kościoła, poszukiwanie dróg dialogu w obliczu wojen- to niektóre tematy rozpoczynającego się w piątek w Watykanie nadzwyczajnego konsystorza, czyli zgromadzenia kardynałów, zwołanego przez papieża Leona XIV. Ważne zadanie otrzymał metropolita krakowski kardynał Grzegorz Ryś.

Pierwsze takie zgromadzenie odbyło się w styczniu tego roku, a jednym z jego zasadniczych tematów była przyszłość Kościoła i stojące przed nim wyzwania oraz ewangelizacja.
CZYTAJ DALEJ

89. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na JG

2026-06-26 18:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nauczyciele

#Pielgrzymka

wychowawcy

Krajowe Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców

89. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców odbędzie się na Jasnej Górze 1–2 lipca, pod hasłem „Uczniowie – Nauczyciele – Misjonarze”. W ramach pielgrzymki odbędzie się także sympozjum poświęcone podmiotowości uczniów. Centralnym punktem będzie Msza św., odprawiona 2 lipca na jasnogórskim Szczycie przez abp. Andrzeja Przybylskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców.

Zostanie zainaugurowana nowenna (dziewięciu) tygodni – modlitwa w intencji uczniów, rodziców, czyli pierwszych nauczycieli nowego pokolenia oraz całe środowisko oświatowe, za tych, którzy mają wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję