Reklama

"Czas to miłość"

Niedziela zamojsko-lubaczowska 20/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MARZENA KRAJEWSKA: - Katolickie Stowarzyszenie Inteligencji w Zamościu co roku organizuje konkursy plastyczne i poetyckie. Jak zrodził się pomysł organizowania tego typu konkursów?

MARIA GMYZ: - Katolickie Stowarzyszenie Inteligencji w Zamościu powstało już dość dawno. Wstąpiłam do tego Stowarzyszenia w 1994 r. Z zawodu jestem architektem i plastyka nie jest mi obca, dlatego też zaproponowałam przeprowadzenie konkursu plastycznego w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Inteligencji. Pomysł się spodobał. Na początku napłynęło około 20 prac, później 100, 200 i tak z roku na rok ta liczba wzrastała. W ubiegłym roku pojawiło się około 600 prac, co było miłym zaskoczeniem dla nas wszystkich. Początkowo udział w konkursie brały tylko dzieci z Zamościa, później z pobliskich okolic, następnie z Tomaszowa, Hrubieszowa, a obecnie napływają także prace spoza naszej diecezji.

- Tematyka konkursów zazwyczaj koresponduje z danym rokiem.

- Tak, w tym roku organizowany jest Konkurs na temat osoby Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. W ub.r. mieliśmy Jubileuszowy Konkurs Plastyczny. Wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestników. Napłynęło ponad 600 prac plastycznych i ponad 50 prac poetyckich. Pierwszy konkurs, zorganizowany w 1997 r., zatytułowany był Moja Ojczyzna, kolejny Nasz Dom - Moja Rodzina. Trzeci temat konkursu związany był z przyjazdem Ojca Świętego do Zamościa i brzmiał: Nasz Ojciec Święty Jan Paweł II. Album z najpiękniejszymi fotografiami prac został ofiarowany Papieżowi jako dar. We wstępie do albumu napisaliśmy: " Najdroższy Ojcze Święty. Niełatwo wypowiedzieć słowami to, co chcemy dziś Ojcu przekazać w darze. Przynosimy album z rysunkami oraz nasze serca. Serca dzieci i młodzieży, tym gorętsze im słabsze fizycznie, niepełnosprawne. Najdroższy Ojcze Święty, przyjmij od nas ten skromny dar z zapewnieniem, że razem z tymi rysunkami składamy w darze Panu Bogu i Kościołowi naszą pracę, naukę i nieraz znaczne cierpienie. Obiecujemy, że będziemy o Tobie pamiętać w modlitwie i nie zawiedziemy naszej Matki Ojczyzny". Album ten został przekazany Ojcu Świętemu 12 czerwca 1999 r. Następny album pt. Mój dar dla Ojca Świętego, którego mottem jest fragment Listu do Dzieci Jana Pawła II: "Dziecko jest radością nie tylko rodziców, radością Kościoła i całego społeczeństwa", wydany jest w rok po wizycie Papieża. Ponieważ wspomnienia i wdzięczność dzieci była tak duża, postanowiliśmy jeszcze raz poświęcić go Ojcu Świętemu. Album ten zawiera także słowo ks. bp. Mariusza Leszczyńskiego, który napisał m.in.: "Dzieci z diecezji zamojsko-lubaczowskiej składają Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000, skromny dar serca i wdzięczności w postaci publikacji ze swoimi rysunkami, za jego miłość do dzieci i nauczanie oraz pamiętną wizytę w Zamościu, w dniu 12 czerwca 1999 r.". Na ręce Księdza Biskupa otrzymaliśmy także podziękowanie od Ojca Świętego. Papież udzielił nam apostolskiego błogosławieństwa, obejmując nim wszystkich, którzy nie szczędzili trudu i pomocy materialnej w zorganizowaniu tego konkursu plastycznego. Czas to miłość - to temat tegorocznego konkursu, który poświęcony jest wielkiemu Polakowi Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

W tym roku Katolickie Stowarzyszenie Inteligencji wraz z Diecezjalnym Komitetem Organizacyjnym Obchodów Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Duszpasterstwem Środowisk Twórczych w diecezji zamojsko-lubaczowskiej pod patronatem ks. bp. Jana Śrutwy organizuje konkurs związany z Kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Konkurs jest jak gdyby interpretacją licznych myśli Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Myślą wiodącą jest Czas to miłość. "Mówią czas to pieniądz, a ja wam powiem czas to miłość". Oprócz niej są jeszcze cztery myśli Prymasa Tysiąclecia: "Apostoł ma opowiadać nie siebie i swoje poglądy, lecz Ewangelię Jezusa Chrystusa", "Nie bójmy się, że Maryja przesłoni nam Chrystusa - Ona jest po to, aby do Niego prowadzić", "Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla Niej", "Kocham Ojczyznę bardziej niż swoje serce". Chodzi nam o taką własną interpretację tych przesłań. Głównym mottem jest także słowo Kardynała Wyszyńskiego: "Można dać bardzo wiele i serce zranić, a można bardzo malutko i serce rozradować jak gdyby skrzydła przypiąć komuś do ramion". Wszystkie te myśli są bardzo piękne. Sądzę, że młodzież w tych wszystkich licznych zapiskach znajdzie swoją wizję tych myśli i przeniesie je na papier.

- Co jest celem konkursu?

- Przede wszystkim zainteresowanie dzieci i młodzieży Ojczyzną, rodziną, ożywieniem i pogłębieniem wiary, na przykładzie wielkiego Polaka - Prymasa Tysiąclecia. Drugim naszym celem jest zwrócenie szczególnej uwagi, przez działanie w sercach Ducha Świętego, na odwagę dawania świadectwa wiary, na dobro ludzi i odpowiedzialność za bliźnich, jak to czynił Kardynał Stefan Wyszyński. Mamy także nadzieję uzyskać prace na wysokim poziomie artystycznym, ukazujące przeżycia, odczucia i przemyślenia autora.

- Kto może wziąć udział w tegorocznym konkursie?

- Konkurs jest konkursem integracyjnym. Ma charakter otwarty, dopuszcza prace wszystkich zainteresowanych: dzieci i młodzieży - wszystkich typów szkół, przedszkoli, świetlic, klubów z wyszczególnieniem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Ta młodzież bardzo dobrze czuje się w towarzystwie zdrowych dzieci. W naszym konkursie biorą udział głównie dzieci niepełnosprawne, ale nie tylko. Zawsze wszyscy uczestnicy otrzymują dyplomy, prezenty, nagrody. Każdy odchodzi z czymś.

- Jaką techniką należy wykonać prace?

- Konkurs dopuszcza wszystkie techniki plastyczne: malarstwo (olej, akryle, tempera, pastele, kredki, tusze kolorowe, collage i inne); rysunek (techniki dowolne); grafika ( linoryt, drzeworyt, monotypia, techniki mieszane i inne). Proponujemy dwie formy prac: logo obchodów Roku Stefana Kardynała Wyszyńskiego - format A-3 oraz prace ogólne - format i technika dowolna.

- W jakich kategoriach oceniane są prace konkursowe i kiedy upływa termin nadsyłania prac?

- Każde małe środowisko, które nadeśle nam prace, jest oceniane. Otrzymuje pierwszą, drugą i trzecią nagrodę oraz wyróżnienie. Jeżeli są to osoby pojedyncze bez jakiegoś zrzeszenia, to z tej grupy wybieramy najlepsze prace. Z tych najpiękniejszych wykonujemy albumy, które wydajemy co roku. Prace oceniamy razem z nauczycielami plastyki. Oprócz nagród mamy także wyróżnienia i dyplomy. Każde dziecko coś dostaje, nie odchodzi z niczym. Termin nadsyłania prac upływa 15 września br.

Konkurs kończy się uroczystą Mszą św., wręczeniem nagród i dyplomów oraz wystawą prac. Wszystkie nadesłane prace są eksponowane na wystawie zorganizowanej z okazji Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w dniach 23-30 września br. w kościele Ojców Franciszkanów w Zamościu. Na otwarciu ekspozycji autorzy wyróżnionych prac otrzymają nagrody. Prace te można oglądać przez około dwa tygodnie. Najlepsze są fotografowane i umieszczane w albumie.

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej?

2024-05-19 07:08

[ TEMATY ]

Duch Święty

Kard. Grzegorz Ryś

Materiał prasowy

Czy faktycznie jest równy Ojcu i Synowi? Jak działa? Czym są dary Ducha Świętego? Dlaczego tak mało o Nim wiemy? Duch Święty to niezaprzeczalnie najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej. Jest niewidoczny jak wiatr, a jednak działa.

W Starym Testamencie bywa przedstawiany jako potężna moc, którą posługuje się Bóg, a dzisiaj najczęściej kojarzymy Go z obrazem gołębicy, płomienia czy silnego podmuchu. Jego nieoczywista moc, o której mówią te wizerunki, może zdziałać cuda. Wystarczy poznać Go i dać się Mu poprowadzić. Dopiero w Nowym Testamencie ukazuje nam się nie jako jakaś siła, wiatr, tchnienie czy moc, ale Osoba Boża.

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty - Osoba czy energia?

Niedziela Ogólnopolska 22/2009, str. 22

[ TEMATY ]

Duch Święty

Karol Porwich/Niedziela

Wydaje mi się, że ciągle za mało mówi się w Kościele o Duchu Świętym. Miałem ostatnio w domu wizytę dwóch nachalnych pań, najwyraźniej nie z naszego wyznania, które próbowały mi udowodnić, że Duch Święty to po prostu jakaś Boża energia, siła, sposób działania. Na dowód tego przeczytały mi całą masę tekstów, w których nigdzie nie było mowy o tym, że Duch Święty choć trochę podobny jest do osoby. Na jakiej podstawie uznajemy, że Duch Święty to Trzecia Osoba Trójcy Świętej, a nie np. energia czy tchnienie, które wychodzi od Jedynego Boga?
Michał

CZYTAJ DALEJ

Film „Jedno życie” – historia człowieka, który walczył o ludzką przyzwoitość

2024-05-20 12:05

[ TEMATY ]

film

premiera

Jedno życie

Mat. prasowy

Na ekrany polskich kin, już 31 maja, wchodzi niezwykły i oparty na prawdziwych wydarzeniach film, zatytułowany „Jedno życie. W roli głównej dwukrotny zdobywca Oscara Anthony Hopkins, jako sir Nicholas Winton, który tuż przed wojną ocalił ponad 600 dzieci z rąk hitlerowców. Jego historia ujrzała światło dzienne dopiero po 40 latach i wzruszyła miliony ludzi na całym świecie.

Jest rok 1938, gdy młody Brytyjczyk Nicholas Winton podczas wizyty w Pradze odkrywa, że tysiące rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii, żyją w dramatycznych warunkach, często bez dachu nad głową i żywności. Niemiecka inwazja na Czechosłowację jest kwestią najbliższych tygodni, a wtedy los uchodźców będzie już przesądzony. Nicholas postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy, by ocalić jak najwięcej potrzebujących. Wraz z grupą współpracowników organizuje transporty dzieci, które podążają z Pragi do Anglii w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Jak wiele istnień uda się ocalić, zanim granice zostaną zamknięte? Po 40 latach Nicholas wciąż wraca wspomnieniami do tamtych dni, zadając sobie pytania o los ocalonych i obwiniając się o to, że nie udało mu się ocalić wszystkich. Tymczasem niepodziewanie los dopisze poruszający epilog do tej historii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję