Reklama

Kalendarium Archidiecezji Częstochowskiej 2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cały rok 2003 był przeżywany pod znakiem wielkiej Peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego po parafiach i domach zakonnych. 13 listopada 2002 r. Ojciec Święty Jan Paweł II w Rzymie pobłogosławił Obraz, a 30 listopada w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie rozpoczęła się jego peregrynacja w archidiecezji. Obraz „Jezu, ufam Tobie” nawiedził 305 parafii, 40 wspólnot zakonnych męskich i żeńskich, 15 filii parafialnych oraz 6 innych wspólnot.

4 stycznia - w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św., w czasie której nastąpił obrzęd posłania misjonarza ks. Adama Rudnickiego do pracy w Argentynie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

5 stycznia - w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Zajączkach Ksiądz Arcybiskup przewodniczył uroczystości posłania misjonarza ks. Krzysztofa Mońki do pracy w Argentynie.

6 stycznia - w uroczystość Objawienia Pańskiego, która jest świętem patronalnym ruchów, stowarzyszeń i bractw katolickich, została odprawiona w archikatedrze Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka.

16 stycznia - 18 stycznia - w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbywało się Sympozjum Katechetyczne dla katechetów naszej archidiecezji.

Reklama

25 stycznia - w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie zakończył się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, w którym uczestniczyli również przedstawiciele innych wspólnot chrześcijańskich.

28 stycznia - we wspomnienie św. Tomasza z Akwinu w Wyższym Seminarium Duchownym uroczyście obchodzono święto patrona teologii.

29 stycznia - zakończył się w Częstochowie VIII Archidiecezjalny Turniej Szachowy dla Dzieci i Młodzieży, organizowany przez Akcję Katolicką pod patronatem Metropolity częstochowskiego.

2 lutego - w święto Ofiarowania Pańskiego w bazylice jasnogórskiej Ksiądz Arcybiskup przewodniczył Eucharystii z udziałem osób życia konsekrowanego.

11 lutego - we wspomnienie NMP z Lourdes, kiedy świat obchodzi Dzień Chorego, abp Stanisław Nowak odprawił w archikatedrze Mszę św. w intencji chorych.

8 marca - odbył się w Częstochowie VII Krajowy Zjazd Unii Laikatu Katolickiego.

11-13 kwietnia - XVIII Światowy Dzień Młodzieży w archidiecezji częstochowskiej. Pielgrzymka młodych do archikatedry pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka.

17-19 kwietnia - Święte Triduum Paschalne.

29 kwietnia - 12 maja - odbywały się jubileuszowe X Dni Kultury Chrześcijańskiej w Działoszynie.

10 maja - w archikatedrze częstochowskiej odbyła się ceremonia inwestytury nowych członków Zakonu Bożogrobców. Nabożeństwu przewodniczył Wielki Przeor Zakonu - kard. Józef Glemp.

Reklama

16-21 maja - Pielgrzymka Narodowa do Rzymu, w czasie której miała miejsce kanonizacja bł. bp. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Urszuli Ledóchowskiej.

28 maja - Ksiądz Arcybiskup odprawił Mszę św. dziękczynną za kanonizację bł. Urszuli Ledóchowskiej w parafii pod jej wezwaniem w Częstochowie.

29 maja - w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Trębaczewie abp Stanisław Nowak udzielił święceń diakonatu 15 klerykom naszego Seminarium.

30 maja - 8 czerwca - miały miejsce IV Radomszczańskie Dni Rodziny

7 czerwca - w archikatedrze częstochowskiej Ksiądz Arcybiskup udzielił święceń prezbiteratu 22 diakonom.

9 czerwca - Relikwie Pięciu Pierwszych Męczenników Polski w związku z 1000-letnią rocznicą ich śmierci nawiedziły parafię pod ich wezwaniem w Częstochowie.

9 -14 czerwca - w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie odbywał się Tydzień Duchowości.

19 czerwca - Boże Ciało. Procesja z archikatedry na Jasną Górę.

22 czerwca - odbyła się uroczystość konsekracji kościoła filialnego w Jaroszowie (parafia Żarki Miasto).

22 czerwca - konsekracja kościoła parafialnego w Mokrej.

29 czerwca - uroczystości jubileuszowe 100-lecia parafii i kolegiaty pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

2 lipca - uroczystość wprowadzenia obrazu Matki Bożej do kościoła w parafii pw. św. Wawrzyńca w Borownie.

Reklama

6 lipca - w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Wąsoszu Ksiądz Arcybiskup poświęcił nową polichromię oraz uzupełnione o nowe kaplice dróżki kalwaryjskie.

27 lipca - abp Stanisław Nowak przewodniczył Eucharystii w czasie pielgrzymki Rycerstwa Niepokalanej do Niepokalanowa. Nad przebiegiem tegorocznego Dnia Modlitwy czuwały wspólnoty MI z archidiecezji częstochowskiej.

15 sierpnia - uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze.

17 sierpnia - w uroczystości 80. rocznicy koronacji figury Matki Bożej Gidelskiej wziął udział prymas Polski kard. Józef Glemp.

24 sierpnia - konsekracja kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kulejach.

25 sierpnia - w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej odbyła się procesja alejami na Jasną Górę, gdzie została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupów z Metropolii Częstochowskiej.

26 sierpnia - na Jasnej Górze odbyły się uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.

30 sierpnia - w archikatedrze odbyła się pierwsza konsekracja dziewicy Kościoła częstochowskiego. Ślub czystości, poświęcając się całkowicie Bogu, złożyła Grażyna Piłkowska z parafii św. Jana Kantego w Częstochowie.

8 września - Ksiądz Arcybiskup poświęcił nową siedzibę Radia Fiat przy ul. Ogrodowej w Częstochowie.

Reklama

8 września - abp Stanisław Nowak podczas uroczystości odpustowej w parafii pw. Narodzenia NMP w Myszkowie poświęcił pierwsze w naszej archidiecezji dróżki różańcowe wokół kościoła uzupełnione o nowe tajemnice światła.

20 września - odbyła się VII Pielgrzymka Przyjaciół i Czytelników Niedzieli na Jasną Górę.

21 września - odbył się I Kongres Częstochowian.

2 października - Ksiądz Arcybiskup poświęcił krzyż giewoncki na Makowym Wzgórzu w Praszce.

11 października - w ramach Dnia Papieskiego w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się sympozjum naukowe poświęcone Janowi Pawłowi II - Apostołowi Jedności.

15 października - procesja różańcowa z archikatedry na Jasną Górę w przeddzień 25. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

16 października - 3 listopada trwały Dni Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „25 lat nadziei” (Częstochowa, Wieluń, Myszków, Radomsko).

16 października - Ksiądz Arcybiskup poświęcił dzwonnicę przy kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie - wotum wdzięczności za 25 lat Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II.

20 listopada - w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbyła się Sesja Papieska zatytułowana Dar dla Kościoła i świata.

23 listopada - w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pajęcznie Ksiądz Arcybiskup celebrował Mszę św. rozpoczynającą czas przygotowania do koronacji obrazu Matki Bożej.

Reklama

29 listopada - w archikatedrze Ksiądz Arcybiskup przewodniczył Mszy św. na zakończenie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego, podczas której delegacje parafialne otrzymały z rąk Biskupów częstochowskich małą replikę obrazu Jezusa Miłosiernego. Od tego bowiem momentu rozpoczęła się peregrynacja obrazu po rodzinach we wszystkich parafiach archidiecezji.

29 listopada - o północy Ksiądz Arcybiskup odprawił Mszę św. na rozpoczęcie Wieczystej Adoracji w parafii pw. św. Jana Kantego w Częstochowie. Jest to pierwsze miejsce, gdzie adoracja będzie trwała nieustannie w dzień i w nocy.

6-13 grudnia - pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa odbywała się dziękczynna pielgrzymka archidiecezji częstochowskiej do Ojca Świętego za dar i owoce peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego.

21 grudnia - konsekracja kościoła pw. Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa w Radomsku.

25 grudnia - Ksiądz Arcybiskup przewodniczył na Jasnej Górze uroczystości Narodzenia Pańskiego.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ważny: trwa audyt w diecezji sosnowieckiej

2024-10-01 06:48

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Biskup sosnowiecki Artur Ważny poinformował PAP, że w diecezji trwa audyt - pracę rozpoczęła komisja ds. rozeznania i rozwoju, której zadaniem jest przyjrzenie się, jak działają instytucje i struktury w wymiarze duszpasterskim, administracyjnym, prawnym i finansowym. Druga komisja, która zajmie się wyjaśnieniem skandali z udziałem duchownych jest - jak powiedział biskup - na etapie umocowania.

Bp Ważny odniósł się również do zaplanowanego na listopad na Jasnej Górze spotkania biskupów i osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym. Zaznaczył, że w spotkaniu widzi "wielką szansę", bo tego typu wydarzenia "rodzą odpowiedzialność i solidarność".
CZYTAJ DALEJ

Rzecznik Praw Obywatelskich zainterweniuje w sprawie ks. Olszewskiego?

2024-10-02 08:06

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Telewizja Republika

Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

Niedawno minęło pół roku, odkąd ks. Michał Olszewski przebywa w areszcie, w którym traktowany jest jak groźny przestępca. Dzieje się to, pomimo że w świetle prawa cały czas jest osobą niewinną. Nie tylko sam areszt, ale także szereg innych okoliczności tej sprawy, rażąco naruszały prawa ks. Michała do obrony i uczciwego procesu, dlatego Fundacja Grupa Proelio przygotowała apel do Zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich o interwencję w tej sprawie Podpisało się pod nim ponad 25 tysięcy osób.

Dzięki tak licznemu zaangażowaniu apel został potraktowany bardzo poważnie - pomimo że Fundacja kierowała go do Zastępcy Rzecznika (zajmował się sprawą prześladowań ks. Michała w pierwszych dniach po jego zatrzymaniu), odpowiedział na niego sam Rzecznik Praw Obywatelskich.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo księdza: Doświadczyłem cudu uzdrowienia w czasie Eucharystii

2024-10-02 21:06

[ TEMATY ]

Eucharystia

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy Mszą Świętą, Eucharystią stanie się całe moje życie, zrozumiem Eucharystię - ks. Dominik Chmielewski.

W ołtarzu głównym parafii Bożego Ciała pod potężnym drewnianym krucyfiksem stoi gigantycznych rozmiarów malowidło: w jego centrum nakryty białym obrusem okrągły stół, za którym siedzi Chrystus, po bokach dwóch Apostołów. Chrystus, oparty o stół, łamie bochen chleba, przy jego prawej dłoni stoi bukłak z winem. Apostołowie ewidentnie nie bardzo rozumieją tę scenę. Na płótnie nie wyczuwa się napięcia, ale atmosferę rodzinnego rozluźnienia. Obraz nabiera kolorów i życia w chwili, kiedy w łomżyńskim kościele kapłan odprawia Eucharystię. Płótno bowiem wisi na takiej wysokości, iż wydaje się realnym tłem dla ołtarza. Kiedy kapłan podnosi hostię, a potem łamie ją, przecież za każdym razem ożywia scenę sprzed dwóch tysięcy lat…
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję