Reklama

Historia powstania Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Bielsku Podlaskim

Historia nutami pisana

Niedziela podlaska 18/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W styczniu 1994 r pod patronatem Kazimierza Leszczyńskiego ówczesnego burmistrza miasta z inicjatywy radnego Jana Radkiewicza i radnych miejskich odbyło się spotkanie przedstawicieli różnych instytucji poświęcone powołaniu orkiestry. W trakcie dyskusji obecni Jan Bartoszuk, komendant Straży Pożarnej, Sergiusz Łukaszuk, dyrektor BDK, Leszek. M. Karbowski, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Józef Deniziak. Zastanawiając się nad przyszłym kształtem orkiestry postanowili, że tworzyć ją będą przedstawiciele policji, straży, a także dawni członkowie orkiestry działającej na przełomie lat 60. i 70. Jej skład mieli uzupełniać uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1.
Gdy była już wystarczająca ilość osób, 14 lutego 1994 r. Józef Deniziak rozpoczął przesłuchania zainteresowanych. Zweryfikowani kandydaci, którzy przeważnie wcześniej nie mieli kontaktu z instrumentami muzycznymi i nutami rozpoczęli żmudną i mozolną naukę gry. Pierwszy publiczny występ odbył się 10 listopada 1994 r. podczas szkolnej akademii z okazji 76. rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Jeszcze w tym dniu Orkiestra wystąpiła podczas miejskich obchodów święta w BDK.
Od chwili powstania instytucją finansującą Orkiestrę jest Urząd Miasta w Bielsku Podlaskim, zaś od 1996 r. współfinansuje ją Podlaski Kurator Oświaty, a od 2000 r. Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim.
W 1999 r. w Zespole Szkół utworzono Liceum Techniczne. W szkole rozpoczęły naukę dziewczęta, które tworząc grupę „tamburmajorek” włączyły się do orkiestry. Po raz pierwszy wystąpiły z orkiestrą z bogatym układem choreograficznym 4 czerwca 2000 r., w trakcie obchodów Dni Bielska Podlaskiego
W 1999 r. patronat nad orkiestrą objęli Urszula i Edward Siecińscy oraz Monika i Arkadiusz Jaworowscy, właściciele firmy „Suempol”, którzy pokryli znaczną część kosztów umundurowania i ubiorów dziewcząt.
Nieco wcześniej, w grudniu 1993 r. Jan Radkiewicz wystąpił z inicjatywą powołania przy Bielskim Domu Kultury chóru kultywującego polskie tradycje patriotyczne i narodowe. Jego inicjatywę poparło lokalne środowisko i Sergiusz Łukaszuk, dyrektor BDK. O historii powstania Chóru Polskiej Pieśni Narodowej i Jubileuszowym koncercie, który odbył się 17 stycznia br. informowaliśmy w nr. 10 Niedzieli Podlaskiej. Wówczas to ze względu na podobny repertuar wystąpiła z krótkim koncertem bielska orkiestra
Z każdym rokiem repertuar się poszerzał. Orkiestra wykonuje utwory kompozytorów polskich i zagranicznych, patriotyczne, wojskowe, religijne, a także rozrywkowe. Wielokrotnie akompaniowała Chórowi Polskiej Pieśni Narodowej, a ostatnio wspólnie z łączonym Męskim Chórem Cerkiewnym z parafii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny i zespołem „Kuranty” z BDK prowadzonym przez Ireneusza Ławryszuka wykonuje utwór Conquest of paradise (Odkrycie raju).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

„Leon w Rzymie” – wkrótce premiera filmu o rzymskich latach Papieża

2026-06-27 10:16

[ TEMATY ]

film

premiera

Papież Leon XIV

Leon w Rzymie

rzymskie lata

Vatican Media

Wkrótce premiera filmu "Leon w Rzymie"

Wkrótce premiera filmu Leon w Rzymie

1 lipca o godz. 18.00 na kanałach Vatican News zostanie opublikowany w trzech językach (angielskim, włoskim i hiszpańskim) film dokumentalny, poświęcony czasom, które obecny Papież spędził w Rzymie, przed wyborem na Stolicę Piotrową. Pokaz przedpremierowy dla dziennikarzy, akredytowanych w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się tego samego dnia, o godz. 17.00 w Filmotece Watykańskiej.

„Leon w Rzymie”, to - po filmach „Leon z Peru” i „Leon z Chicago” - trzeci dokument, przygotowany przez Radio Watykańskie - Vatican News, poświęcony obecnemu Papieżowi. Opowiada o latach, które Robert Francis Prevost spędził w Rzymie na różnych etapach swojego życia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję