– Podpisanie umowy jest dla Poczty Polskiej zaangażowaniem się w rynek, na którym Spółka była dotychczas nieobecna. Dzięki współpracy z BGKN Poczta Polska zyska jednocześnie potężnego partnera finansowego i mam nadzieję, że z korzyścią dla Polaków, wspólnie zagospodarujemy tereny, na których - w dłuższej perspektywie - działalność Poczty nie będzie prowadzona i zostanie przeniesiona w inne miejsce. Na początek wybraliśmy pięć atrakcyjnych lokalizacji, ale liczymy na rozszerzenie współpracy o kolejne nieruchomości – powiedział prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.
Umowę ze strony Poczty Polskiej S.A. podpisali prezes Przemysław Sypniewski i członek zarządu Paweł Skoworotko, a ze strony BGK Nieruchomości S.A. prezes Mirosław Barszcz i wiceprezes Bartłomiej Pawlak. W spotkaniu wziął udział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Cieszę się, że Poczta Polska weźmie udział w realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus. Udostępnienie nieruchomości pocztowych na zasadach partnerskiej współpracy z BGKN będzie korzystne dla Poczty Polskiej. Umożliwi budowę mieszkań na wynajem z opcją wykupu i da stabilny oraz przewidywalny dochód z dotychczas niezbyt intensywnie wykorzystywanych nieruchomości – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.
Reklama
Spółka BGKN jest otwarta na rozmowy z kolejnymi partnerami, oferującymi grunty, które będą służyły realizacji projektów w obszarze budownictwa mieszkaniowego w ramach komercyjnej części programu Mieszkanie Plus. Współpraca z Pocztą Polską to dla programu Mieszkanie Plus nowe, atrakcyjne lokalizacje.
Mieszkanie Plus to najważniejszy pakiet rozwiązań Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego celem jest zwiększenie liczby mieszkań dostępnych zarówno dla osób o niskich i umiarkowanych dochodach, jak i tych, których dochody pozwalają na systematyczne oszczędzanie na cele mieszkaniowe. Pierwszy (rynkowy) filar pakietu obejmuje powstanie mieszkań na wynajem (z opcją dojścia do własności mieszkania przez najemcę) na zasadach rynkowych. Kolejne dwa dotyczą społecznego budownictwa czynszowego (filar II) – czyli inwestycji z udziałem środków publicznych, w wyniku których powstaną mieszkania komunalne lub społeczne czynszowe, oraz systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe w formule tzw. indywidualnych kont mieszkaniowych (filar III).
Działania pilotażowe w ramach filaru rynkowego prowadzi BGKN na zlecenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Dotychczas spółka zawarła porozumienia z 70 gminami z całej Polski, dzięki którym w przyszłości jest szansa na powstanie prawie 20 tys. mieszkań. Możliwość współpracy z BGKN jest otwarta dla wszystkich gmin, które dysponują odpowiednimi nieruchomościami gruntowymi. Gminy mogą się zgłaszać do programu wypełniając odpowiedni formularz, znajdujący się na stronie bgkn.pl. Każdej gminie przedstawiana jest indywidualna oferta współpracy.