Reklama

Z życia Diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwa 50-lecia w Brzegach

Reklama

16 lipca br. we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (Szkaplerznej) parafianie i wierni z sąsiednich parafii licznie przybyli na odpust w Brzegach, gdzie XVII-wieczny obraz Madonny z Dzieciątkiem jest otaczany wielką czcią. Tegoroczny odpust miał szczególną wymowę: minęło bowiem 50 lat od uratowania obrazu z pożaru kościoła i 50 lat posługi kapłańskiej ks. Ireneusza Bronisława Baniaka, byłego proboszcza w Brzegach. To on ofiarował parafii dzwon jubileuszowy, który pierwszy raz odezwał się w czasie procesji odpustowej. Nawiązując do daru Jubilata, proboszcz ks. Krzysztof Leśniak powiedział: „Niech ten dzwon głosi chwałę Pana i budzi nasze sumienia”.
Jak wielka jest rola Matki Najświętszej w życiu Kościoła, Ojczyzny i każdego z nas ukazywał w homilii ks. Marek Cetera. „Maryja dała nam szkaplerz, który noszony przez wiernych jest znakiem przynależności do Niej i zobowiązuje do życia zgodnego z nauką Jej Syna”.
Sama uroczystość jubileuszowa ks. Baniaka poprzedziła odpust i odbyła się z inicjatywy Księdza Proboszcza. „Pełna jest ziemia łaskawości Pana, a wśród łask największych: obecność kapłana” - taki napis nad ołtarzem witał Jubilata w kościele wypełnionym wiernymi i liczną grupą ministrantów, a Msza św. rozpoczęła się wręczeniem Jubilatowi poświęconego krzyża. W homilii ks. Michał Majchrowicz nawiązał do napisu na obrazku Jubilata: „Dziękuję Ci, Panie, za to, że pozwoliłeś mi wejść na Drogę Krzyżową, przejść przez Ogrójec i wstąpić na Golgotę”. Życie ks. Baniaka było i jest znaczone różnymi doświadczeniami i krzyżami, a mimo to zachowuje on pogodę ducha i optymizm. Kaznodzieja przypomniał, że w latach 60. (bardzo trudnych dla Kościoła) Jubilat zorganizował od podstaw parafię w Radkowicach k. Starachowic. Z nadszarpniętym zdrowiem w 1984 r. przybył do Brzegów, aby pracować z całym oddaniem.
Wielka wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka i bezinteresowność zaowocowały zaufaniem, szacunkiem i życzliwością ze strony parafian. Toteż dziękowali koszem 50 róż oraz słowami: „Bogu niech będą dzięki za Twe powołanie, za to pasterskie dla ludu wybranie. A Tobie dziękujemy za pracę, za trudy. Za serce kapłańskie, za słowa prawdy świętej, za błogosławieństwa”.
Jubileuszową uroczystość uświetnił chór pod dyrekcją J. Bębenka. Pod koniec Mszy św. życzenia ks. Ireneuszowi Bronisławowi Baniakowi wraz z kwiatami i upominkami złożyli przedstawiciele rodziców, młodzieży, ministrantów i dzieci. Jubilat dziękując Księdzu Proboszczowi i wszystkim za modlitwę i za życzenia, zapewnił o modlitewnej pamięci oraz wręczył jubileuszowe obrazki.

Emilia Fert

Na pamiątkę czynu legionowego

Za sprawą radnych miasta Kielc w drodze aklamacji przyjęto rezolucję w sprawie 90. rocznicy wkroczenia do Kielc Strzeleckich Oddziałów Józefa Piłsudskiego, którą Prezydent miasta odczyta 12 sierpnia. Tekst rezolucji jest hołdem oddanym twórcom czynu legionowego, nawiązuje do doniosłych historycznie wydarzeń, jak i przypomina nam o obowiązku pamiętania o nich. Kielczanie mogą już teraz zapoznać się z tekstem rezolucji, gdyż jego treść dostępna jest na okolicznościowych kartkach pocztowych, upamiętniających rocznicę. Uroczystością rocznicowym będzie towarzyszyć szereg atrakcji, a wśród nich powitanie uczestników XXXIX Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kinga Nyga

Turniej Rycerski

Reklama

Z roku na rok powiększa się oferta turystyczna podkieleckich Chęcin. Ruiny zamku wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego przyciągają coraz więcej turystów z całej Polski.
Od niedawna w ruinach, w sezonie letnim turystów i mieszkańców Chęcin straszy nocą „duch królowej Bony” - w postać, której wcielił się jeden z mieszkańców gminy. Ubrany w białe szaty spaceruje po zamkowych murach. Władze gminy dostrzegły, że takie działania promocyjne zwiększają ruch turystyczny, więc podejmowane są kolejne inicjatywy. Na terenie zamku turysta może więc zrobić sobie zdjęcie np. w dybach czy też w rycerskiej zbroi. Co roku w Chęcinach organizowane są turnieje rycerskie, na które zjeżdżają miłośnicy dawnych tradycji rycerskich z całej Polski. W tym roku zjechało tu ponad 100 rycerzy. Ich obóz wyrósł u podnóża zamku, gdzie odbyły się turnieje i zabawy rycerskie. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko lokalnych mieszkańców, ale także turystów, którzy w okresie letnim coraz częściej odwiedzają Chęciny, a dodatkowa atrakcja - walki rycerskie - spowodowały, że grupa gości w tych dniach była większa. Zlot rycerzy trwał od 24 do 25 lipca. Zaprezentowano pokazy walk rycerskich, rekonstrukcje XV- i XVII-wiecznych bitew. Rycerze dali także pokaz swoich umiejętności łuczniczych, strzelając z łuku do tarczy. W rywalizacji wzięły udział również białogłowy, które swoją celnością niejednokrotnie przewyższały kolegów rycerzy.
Mimo iż w drugim dniu pogoda trochę pomieszała szyki organizatorom, imprezę można uznać za udaną.

Władysław Burzawa

Miniwakacje u sióstr urszulanek

Od 19 do 24 lipca br. w domu Sióstr Urszulanek w parafii Chrystusa Króla w Kielcach trwały miniwakacje dla dzieci.
Każdego dnia przychodziło ok. 40 dzieci. Były gry, zabawy i konkursy; odbyło się ognisko i wycieczka do Chęcin. Dla wielu dzieci to jedyna taka atrakcja w ciągu wakacji. W organizowaniu wolnego czasu dla najmłodszych Siostrom Urszulankom pomagali wolontaryjnie uczniowie z Liceum im J. Słowackiego w Kielcach oraz młodzież z parafialnej grupy „Emaus”.
W pomoc materialną przy organizacji miniwakacji włączyło się sporo ludzi dobrej woli oraz parafia.

K. D.

W Ognisku „Po drodze”

Reklama

Od 9 do 18 lipca w Piwnicznej wypoczywały 73 osoby z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w ramach tzw. wczaso-rekolekcji.
Organizatorem wyjazdu rodzin były Siostry Salezjanki. Tego typu forma wypoczynku, połączenie relaksu z nauką i modlitwą, skierowana do całych rodzin, cieszy się dużą popularnością i były to trzecie tego typu rekolekcje. Tegoroczne odbywały się pod hasłem: Komunia św. fundamentem rodziny. Za całość programu odpowiedzialna była s. Anna Pytka. Siostry Salezjanki, które prowadzą Ognisko „Po drodze”, przygotowały również przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Kielcach oraz Gminnej Komisji Alkoholowej letni wypoczynek dla swoich podopiecznych. Od 20 lipca do 3 sierpnia grupa 44 dzieci przebywała na koloniach w Nagłowicach. Wśród wielu atrakcji znalazł się spływ po rzece Kamiennej oraz wycieczki. W opiece nad dziećmi dyrektor Ogniska s. Renacie Żołnierzyk pomagała grupa wolontariuszy.

K. D.

Obiad za pracę

Z inicjatywy prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego ma powstać druga już w mieście restauracja, w której biedni ludzie będą mogli zjeść obiad w zamian za pracę.
Taka jadłodajnia mieści się już przy ul. Bodzentyńskiej pod nazwą „Jedenasta trzydzieści”. Druga ma być na ul. Lecha. Każdy, kto chce spożywać obiady w tego typu barze, musi udać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS), który zleci takiej osobie pracę. Zwykle są to prace porządkowe lub też sezonowe, np. grabienie liści czy odśnieżanie, czasami pomoc przy remoncie dróg. Po wykonaniu pracy otrzymuje się kartkę, która upoważnia pracownika jadłodajni do wydania takiej osobie obiadu. Obiad w restauracji „Jedenasta trzydzieści” kosztuje 5,50 zł, pieniądze za posiłek przesyła jadłodajni MOPS. Ludzie żywiący się tu mówią, że obiady są bardzo smaczne, cieszy ich również to, że mogą w zamian za pracę zjeść gorący posiłek.

Dominik Gołębiowski

Miasto zadba o seniorów

Jeszcze w tym roku ma zostać oddany do użytku Dom Seniora - zapowiedział prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Na miejsce jego powstania wybrano ul. św. Stanisława Kostki.
W pobliżu planowanego Domu Seniora znajduje się ogród, w którym jego mieszkańcy będą mogli mile spędzać czas. Na wyposażeniu Domu znajdą się również komputery i, co istotne, obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Ponadto do końca roku w mieście mają powstać nowe świetlice środowiskowe - przy ul. Narutowicza oraz przy ul. 1 Maja.

K. D.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan Chrzciciel

Pół roku przed narodzeniem Chrystusa czcimy narodzenie św. Jana Chrzciciela, który zapowiadał przyjście Chrystusa i wskazał Go ludowi. Jan Chrzciciel urodził się jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety (por. Łk 1, 5-80) prawdopodobnie w Ain Karim leżącym w Judei, ok. 7 km na zachód od Jerozolimy. Pędził żywot anachorety – pustelnika. Gdy miał 30 lat, zaczął występować publicznie i nauczać. Podjął to dzieło nad Jordanem. Było to w 15. roku panowania cesarza Tyberiusza (por. Łk 3, 1), czyli w 30 r. naszej ery. Nad Jordanem Jan udzielił chrztu Chrystusowi.
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Pięć nowych samochodów dla podopiecznych Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

2026-06-24 09:48

mat. pras

Dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zakupiła pięć nowych samochodów przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami, w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pojazdy trafiły do placówek w Dobroszycach, Henrykowie i Małkowicach, gdzie każdego dnia będą służyć uczestnikom terapii, uczniom oraz seniorom wymagającym specjalistycznego transportu.

Wszystkie zakupione busy są wyposażone w rampy lub najazdy umożliwiające bezpieczny transport osób poruszających się na wózkach. To nie tylko nowe pojazdy, ale przede wszystkim większa dostępność rehabilitacji, edukacji, opieki medycznej i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym dla naszych podopiecznych. Łączna wartość zakupionych pojazdów wyniosła 872 070 zł, natomiast łączna kwota dofinansowania ze środków PFRON to 741 019,25 zł.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję