Reklama

W drodze na Jasną Górę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przełom lipca i sierpnia to tradycyjnie już w naszej diecezji czas wymarszu pieszych pielgrzymek do Maryi, królującej w cudownym Jasnogórskim Wizerunku w Częstochowie. W tym roku nauczyciele wyruszyli w drogę po raz dziewiąty, pielgrzymka zielonogórsko-gorzowska po raz dziewiętnasty, a grupa głogowska po raz dwudziesty pierwszy. 12 sierpnia ponad 2 tys. pielgrzymów wejdzie razem na Szczyt Jasnogórski. Hasło tegorocznej pielgrzymki diecezjalnej brzmi: "Z Ewangelią w trzecie tysiąclecie".

Do Ochli autobusem

31 lipca Mszą św. pod przewodnictwem bp. Adama Dyczkowskiego, celebrowaną w kościele Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęły się " Warsztaty w Drodze", czyli ogólnopolska piesza pielgrzymka nauczycieli. Tradycyjnie już inauguracja miała miejsce w wigilię wymarszu na trasę, który nastąpił 1 sierpnia rano.

W wygłoszonej do nauczycieli homilii Ksiądz Biskup mówił m.in. o aktualnych obowiązkach szkoły i nauczycieli. Nawiązując do Wizerunku Jasnogórskiego, bp Dyczkowski wskazał na miłość Maryi jako model wychowania w rodzinie, który jest szczególnie aktualny w czasach kultu przyjemności. #Waszym zadaniem - apelował do zgromadzonych pedagogów - jest przekonanie młodzieży, że miłość jest ogromną szansą, że bez miłości życie nie miałoby sensu, pod warunkiem jednak, że będzie to miłość, która nie jest sprowadzana do erotyki". Następnie Kaznodzieja, przypominając o roli Maryi jako Królowej Polski, wskazał na konieczność wychowania patriotycznego: #Módlmy się, aby nasze szkoły też potrafiły wzbudzać tego ducha patriotycznego, zwłaszcza tam, gdzie rodziny nie potrafią tego dokonać". Ksiądz Biskup zauważył dalej, że dzisiaj jest to szczególnie trudne, gdyż miłość ojczyzny # nie wymaga daniny krwi, ale daniny potu".

Organizatorem pielgrzymki nauczycieli jest duszpasterstwo nauczycieli diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Nauczycieli #Warsztaty w Drodze". Stowarzyszenie gromadzi dzisiaj ponad 5 tys. nauczycieli z całej Polski. Jak powiedział podczas Mszy św. ks. Eugeniusz Jankiewicz, duszpasterz Stowarzyszenia, tegoroczna pielgrzymka stanowi swoiste Te Deum za minione 10 lat istnienia ruchu # Warsztaty w Drodze". Z tej okazji, na zakończenie pielgrzymki - 13 sierpnia w auli Jana Pawła II nastąpi wręczenie nagród im. Jana Zamoyskiego, które mają się stać formą wyróżnienia najbardziej zasłużonych dla ruchu i środowiska nauczycielskiego.

Szczególną patronką tegorocznego pielgrzymowania jest bł. Natalia Tułasiewiczówna - nauczycielka zamordowana przez Niemców w Ravensbruack. Przed Mszą św. odbył się koncert, na który złożyły się wiersze Błogosławionej recytowane przez Małgorzatę Wower przy akompaniamencie skrzypcowym Anny Tułasiewicz. W drugi dzień pielgrzymki uczestnicy #Warsztatów" wyruszyli do Skansenu w Ochli, gdzie zapoznali się z wystawą poświęconą bł. Natalii. Dzień wymarszu był dość nietypowy, gdyż z powodu wysokiego stanu wody na Odrze, pierwszy odcinek drogi pielgrzymi pokonali autobusami.

W drodze do Tej, która wskazuje drogę

Druga grupa pątników, pod kierownictwem ks. Krzysztofa Kocza, wyruszyła z Zielonej Góry 2 sierpnia rano. Uczestników pielgrzymki diecezjalnej po Mszy św. odprawionej w konkatedrze zielonogórskiej pw. św. Jadwigi wyprowadził biskup diecezjalny Adam Dyczkowski.

W wygłoszonej do pielgrzymów homilii Ksiądz Biskup wskazał na teologię Częstochowskiego Wizerunku, który należy do typu hodogetria - wskazująca drogę. Ksiądz Biskup mówił pątnikom o Maryi jako wzorze życia: "Maryja z Częstochowskiej Ikony usuwa się, by wskazać na swojego Syna - Jezusa i dać mu pierwsze miejsce. To na Niego wskazuje swoją dłonią przypominając nam słowa: "Cokolwiek wam powie, czyńcie". Msza św. z pątnikami była dla Biskupa Adama okazją do przypomnienia sobie pielgrzymiej przeszłości, gdyż - jak mówił - sam przez 10 lat brał udział w pieszych pielgrzymkach akademickich.

W tegorocznej pielgrzymce zielonogórsko-gorzowskiej bierze udział ponad 1600 pątników, którzy wyruszyli z kilku miejscowości diecezji. Od kilku bowiem lat pielgrzymka ma charakter gwiaździsty. Bp A. Dyczkowski żegnał gorzowskich pielgrzymów podczas porannej Mszą św. w katedrze 31 lipca. Najdłużej jednak maszerują pielgrzymi z Kostrzyna, którzy wyszli 29 lipca. Oni to wraz z pielgrzymami z Rzepina dołączają do 550-osobowej grupy gorzowskiej. We Mszy św. pielgrzymiej w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie uczestniczyło już 870 osób. Do pielgrzymki gorzowskiej dołącza także grupa świebodzińska, która wyruszyła 1 sierpnia. Tego dnia wyruszyli także pielgrzymi z Krosna Odrz., których na pierwszy nocleg przyjęli mieszkańcy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze. Wraz z nimi przybyli także pielgrzymi z Gubina, którzy rozpoczęli swój marsz już dwa dni wcześniej.

3 sierpnia jako ostatnia z diecezji pod przewodnictwem ks. Dariusza Karpezo wyruszyła na szlak grupa głogowska, która zdąża na Jasną Górę osobnym szlakiem. Do tej grupy dołączają pielgrzymi, którzy kilka dni wcześniej rozpoczęli swój marsz w Lubsku, Żarach i Kożuchowie. Pielgrzymów po Mszy św. w kościele pw. św. Mikołaja w Głogowie żegnał bp Edward Dajczak.

Pielgrzymka jest szczególna formą nabożeństwa. Można ją nazwać pobożnym marszem w jakiejś intencji. Podczas Mszy św. inaugurującej pielgrzymkę w Zielonej Górze bp Adam Dyczkowski apelował: #Wędrując w tej pielgrzymce polećmy Maryi wszystkie nasze prośby, podziękowania, naszą ojczyznę, nasze smutki, nasze radości i prośmy, aby Jej Syn wspierał swą łaską, swą mądrością każdego z naszych rodaków tak, aby nasza Matka i Królowa miała jak najwięcej okazji do uśmiechu a nigdy do smutku".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strefa Chwały 2026 - sześć dni uwielbienia, wspólnoty i wakacyjnego wypoczynku w Starym Sączu

2026-06-26 13:49

[ TEMATY ]

Strefa Chwały

Mat.prasowy/Piotr Babisz

W dniach 9 - 14 lipca 2026 roku Plac Papieski w Starym Sączu znów stanie się miejscem spotkania ludzi, którzy pragną budować swoje życie w oparciu o Ewangelię. Strefa Chwały to rekolekcje uwielbieniowe połączone z wakacyjnym wypoczynkiem — przestrzeń modlitwy, dobrej muzyki, inspirujących treści i radosnego świętowania, otwarta dla całych rodzin i wszystkich pokoleń.

Strefa Chwały to czas wypełniony codzienną Eucharystią, spotkaniami i wieczorami uwielbienia, podczas których posługuje zespół przygotowany przez Agnieszkę i Piotra Cudzichów. Ich muzyka i modlitwa tworzą przestrzeń wzrostu dla każdego uczestnika, zbliżając go do Prawdy, Dobra i Piękna. To rekolekcje, które - jak mówią sami uczestnicy - owocują przez cały rok i stają się miejscem podejmowania przełomowych życiowych decyzji.
CZYTAJ DALEJ

Lionel Messi - nie tylko czyni znak krzyża po zdobytych golach, ale też gra w... pobłogosławionych butach

2026-06-25 21:09

[ TEMATY ]

Lionel Messi

PAP/EPA/JEFFREY MCWHORTER

Argentyński piłkarz Lionel Messi, uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii piłki nożnej, publicznie wyznał swoją wiarę podczas meczu na Mistrzostwach Świata FIFA 2026 - informuje portal churchpop.com.

Argentyńczyk zdobył dwie bramki w meczu z Austrią, stając się samodzielnym rekordzistą pod względem liczby goli zdobytych w historii mundiali. Wcześniej, w spotkaniu z Algierią, ustrzelił pierwszy w karierze mundialowy hat-trick.
CZYTAJ DALEJ

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-26 17:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymowanie

archidiecezja częstochowska

Mazur/episkopat.pl

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jasna Góra to wyjątkowe miejsce na religijnej mapie Polski, Europy, a nawet całego świata, którego historia związana jest z obecnością Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Na przestrzeni wieków, pośród setek milionów osób, do Maryi w Jasnogórskim Sanktuarium pielgrzymowali ludzie wszystkich stanów i zawodów: królowie i ich poddani, bogaci i biedni, młodzi i starzy, dzieci i rodzice, kardynałowie i biskupi, księża i zakonnicy, a w naszych czasach papieże i prezydenci państw – pisze Arcybiskup Metropolita Częstochowski w swym słowie do diecezjan.

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję