Reklama

Polska

Sandomierz: rzesze wiernych pożegnały śp. bp. Wacława Świerzawskiego

Rzesze wiernych z diecezji sandomierskiej wraz z licznymi zaproszonymi gośćmi pożegnały śp. biskupa seniora Wacława Świerzawskiego, podczas uroczystości pogrzebowej, która odbyła się 16 października w Sandomierzu.

[ TEMATY ]

pogrzeb

zmarły

KEP

Uroczystości pogrzebowe bp. Wacława Świerzawskiego

Uroczystości pogrzebowe bp. Wacława Świerzawskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowa duchowej łączności z uczestnikami uroczystości pogrzebowej i wyrazy uznania dla szlachetnej pasterskiej postawy bp. Wacława Świerzawskiego napisał w specjalnym przesłaniu papież Franciszek, które przekazał abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

„Ojciec Święty dziękuje Bogu za szlachetną postawę biskupią śp. Zmarłego. Wyraża uznanie za troskę o powołania kapłańskie i zakonne, o kształcenie młodzieży, piękno liturgii, zachowanie i zabezpieczanie dziedzictwa duchowego i materialnego Sandomierza” - czytamy w przesłaniu papieża Franciszka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Salvatore Pennacchio, zwracając się do wiernych w katedrze podkreślił że jego obecność przy trumnie zmarłego jest także obecnością papieża Franciszka, który łączy się w bólu po odejściu bp. Wacława Świerzawskiego.

- Wyrażam moje kondolencje do całej wspólnoty diecezjalnej, dla arcybiskupa metropolity Stanisława i biskupa ordynariusza Krzysztofa, dla wszystkich kapłanów, sióstr zakonnych, wiernych świeckich oraz rodziny i bliskich bp. Wacława. Modlę się, aby bp Wacław był przyjęty w niebie z koroną i wieńcem chwały za jego trud i posługiwanie pasterskie. Niech jego życie, jako pasterza, będzie dla nas dobrym przykładem – mówił nuncjusz apostolski w Polsce.

Główne uroczystości pogrzebowe bp. Wacława Świerzawskiego rozpoczęły się w kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła, w którym wspólnota seminaryjna wraz z przybyłymi osobami zakonnymi modliła się jutrznią żałobną przy trumnie z ciałem zmarłego.

Przez całe popołudnie mieszkańcy Sandomierza oraz wierni, którzy przybywali na pogrzeb, mieli czas na osobistą modlitwę i pożegnanie z zmarłym emerytowanym pasterzem diecezji sandomierskiej.

Liturgię pogrzebową rozpoczął kondukt żałobny, który przeszedł ulicami Starego Miasta do bazyliki katedralnej. Co kilkadziesiąt metrów zmieniały się szóstki kapłanów, którzy nieśli na swoich ramionach trumnę z ciałem zmarłego.

Reklama

We wspólnej modlitwie uczestniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, 23 biskupów oraz tłumy wiernych przybyłych z całej diecezji wraz z duszpasterzami.

Wśród przybyłych gości obecna była delegacja rządowa na czele z sekretarzem stanu Pawłem Szrotem, zastępcą szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Beaty Szydło, parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, przedstawiciele środowiska akademickiego, służb mundurowych, administracji samorządowej oraz różnych instytucji.

Mszy św. pogrzebowej w bazylice katedralnej przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz na początku Liturgii zwrócił uwagę na to, że w ostatnich latach diecezjanie byli świadkami powolnego, lecz nieodwracalnego odchodzenia bp. Wacława Świerzawskiego.

- Wypełniała się jego zapowiedź z dnia święceń i ingresu: „Moim programem, programem biskupa sandomierskiego jest Jezus Chrystus. Ukrzyżowany i zmartwychwstały”. Patrząc na oblicze naznaczone chorobą, na ciało coraz bardziej zdane na innych, wsłuchując się w wypowiadane słowa, które niegdyś układały się w pasjonujące wykłady, artykuły, książki i homilie, a teraz wybrzmiewały coraz krócej i ciszej, obserwując to wszystko nie utraciłem nawet przez chwilę świadomości, że jestem nieudolnym kontynuatorem dzieła bp. Wacława. Modliliśmy się w jego intencji z całym Kościołem sandomierskim, pamiętając jednocześnie o tym, co było mu potrzebne w wymiarze doczesnym. Biskupie Wacławie, dzisiaj towarzyszymy ci w drodze do bram Nieba – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.

W homilii arcybiskup nominat Grzegorz Ryś, odwołując się do postaci proroka Jonasza wskazał, że jak osoba proroka była znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak osoba i życie biskupa Wacława Świerzawskiego były dla tych, których spotykał znakiem życia według orędzia paschalnego, w które wpisane jest przechodzenie ze śmierci do życia.

Reklama

Hierarcha podkreślał, że biskup szukając zakorzenienia w Chrystusie musiał dla wielu rzeczy obumrzeć, ale w ten sposób wydał dobry owoc swojego życia i posługiwania.

W imieniu kapłanów diecezjalnych słowa pożegnania wygłosił ks. Jerzy Dąbek, wikariusz generalny.

- Dziękujemy za pasterzowanie i przewodzenie nam w jakże wymagającym czasie nadawania kształtu duchowego i duszpasterskiego diecezji w nowych granicach administracyjnych. Dziękujemy za nieustanne przypominanie nam, czym jest kapłaństwo, gdzie jest jego istota. Dziękujemy za świadectwo umiłowania liturgii i modlitwy indywidualnej, za wspólne kontemplowanie Chrystusa Obecnego. Dziękujemy za błogosławienie nam – w szczególny sposób – znakiem krzyża kreślonym na naszych sercach – mówił ks. Dąbek.

W imieniu wiernych świeckich Andrzej Darowski, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej podkreślił, że wszyscy, którzy przychodzili do biskupa po słowo mądre, treściwe i zgodne z prawdą, jednocześnie uczyli się prawdziwej wiary.

- Uwrażliwiał nas, jako ludzi świeckich, że mamy być apostołami w naszych domach, rodzinach, pracy i w parafii. Braliśmy to sobie do serca, staraliśmy się żyć tak jak nauczał, realizować się w różnych wspólnotach i stowarzyszeniach – mówił prezes Andrzej Darowski.

Przesłanie premier Beaty Szydło odczytał sekretarz stanu Paweł Szrot, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W imieniu przedstawicieli władz wojewódzkich słowa pożegnania przedstawiła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Bardzo osobiste słowa pożegnania wyraziła siostra Marzena Władowska, przełożona generalna sióstr jadwiżanek założonych przez bp. Wacława Świerzawskiego. Po zakończeniu Mszy św. pogrzebowej trumnę z ciałem zmarłego złożono w kryptach katedralnych, miejscu pochówku biskupów sandomierskich.

Reklama

Bp prof. Wacław Świerzawski urodził się w Złoczowie (archidiecezja lwowska) 14 maja 1927 r. Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie. 11 grudnia 1949 r. święceń kapłańskich udzielił mu metropolita lwowski abp Eugeniusz Baziak. Sakrę biskupią otrzymał 28 kwietnia 1992 r. w katedrze sandomierskiej z rąk nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka.

Zmarły biskup senior sandomierski Wacław Świerzawski był wybitnym profesorem i naukowcem. W 1975 r.  został członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Uchwał Soboru Watykańskiego II. Był także przewodniczącym Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Wydawał i redagował Anamnesis – biuletynu komisji, który uczynił ogólnodostępnym pismem z tekstami z dziedziny duszpasterstwa liturgicznego. Był autorem 64 książek i około 1,3 tys. artykułów naukowych i popularnonaukowych z dziedziny teologii liturgii i duchowości.

Zmarł w wieku 90 lat w sobotę 7 października 2017 r. w Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu.

2017-10-17 08:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Meksyk: zmarł kard. Sergio Obeso Rivera

[ TEMATY ]

zmarły

Edyta Stein

Episkopat.pl

Archidiecezja Xalapa w Meksyku poinformowała, że minionej nocy (20.40 w Meksyku – 3.40 w Polsce) zmarł w 88 roku życia kard. Sergio Obeso Rivera.

Kard. Sergio Obeso Rivera – arcybiskup-senior archidiecezji Xalapa – urodził się 31 października 1931 w Xalapie (stolicy stanu Veracruz w środkowo-wschodniej części kraju). 23 stycznia 1944 wstąpił do seminarium duchownego, a po jego ukończeniu kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując licencjat z filozofii i doktorat z teologii. 31 października 1954 również w Wiecznym Mieście przyjął święcenia kapłańskie, po czym wrócił do kraju i do 1971 pracował tam duszpastersko oraz nauczał i był ojcem duchownym w swym dawnym seminarium a także udzielał się jako kapelan sióstr. 30 kwietnia 1971 r. został mianowany biskupem diecezji Papantli i otrzymał sakrę biskupią 29 lipca tego roku. 18 stycznia 1974 r. został mianowany arcybiskupem-koadiutorem archidiecezji Xalapa a 12 marca 1979 r. objął rządy tą diecezją. 18 listopada 1982 r. został wybrany przewodniczącym Konferencji Episkopatu Meksyku na dwie kadencje. W 1995 roku został wybrany po raz trzeci. 10 kwietnia 2007 r. Benedykt XVI przyjął w związku z osiągnieciem przewidzianego prawem wieku jego rezygnację z kierowania archidiecezją Xalapa. 28 czerwca 2018 r. papież Franciszek włączył go do kolegium kardynalskiego.

CZYTAJ DALEJ

Święta Maria Goretti

Niedziela Ogólnopolska 26/2007, str. 21

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Przyszła na świat w Corinaldo koło Ankony 16 października 1890 r. Jej rodzice Alojzy i Assunta przynieśli dziecię do chrztu św. w dniu jej urodzin i wybrali dla swej córki imię Maria. Jako 6-letnie dziecko otrzymała bierzmowanie z rąk kard. Juliusza Boschiego. W 1900 r. umarł ojciec i cały ciężar utrzymania rodziny spadł na matkę. 10-letnia Marysia pocieszała wówczas mamę: „Odwagi, mamusiu! Bóg nas nie opuści!”. Pobożne dziewczę brało często różaniec do rąk, modląc się o spokój duszy ojca. Maria pomagała mamie przy sprzątaniu i zajęciach domowych.

CZYTAJ DALEJ

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"

2024-07-05 13:41

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

YouTube.com

Mec. Krzysztof Wąsowski, adwokat ks. Michała Olszewskiego, przekazał redakcji list od aresztowanego kapłana. W liście ks. Olszewski dziękuje Tygodnikowi "Niedziela" oraz Włodziemierzowi Rędziochowi (naszemu korespondentowi z Rzymu) za wsparcie informacyjne i modlitewne.

Jak możemy wyczytać z treści listu ks. Michał bardzo dziękuje za wszelkie wsparcie i modlitwę. Nie zapomina w swoich modlitwach również o tych, którzy go oskarżają i źle mu życzą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję