Reklama

Z wizytą w parafii

„To jest nasz dom”

28 czerwca bp Roman Marcinkowski wizytował parafię pw. św. Leonarda w Łopacinie. Choć obecna świątynia parafialna jest dość młoda, to parafia powstała już pod koniec XIV lub na początku XV w. Pierwsze wzmianki o niej spotykamy w 1449 r.
Ok. 1500 r. najstarszy kościół zastąpiono nowym, który uległ zniszczeniu wskutek wichury w 1650 r. 5 lat później powstał nowy kościół, zastąpiony kolejnym z fundacji Jana Łopackiego (1776 r.). Niestety, ten kościół prawdopodobnie spłonął, następny wzniesiono w 1781 r. Również ta świątynia spłonęła w 1945 r. Obecny kościół wybudowano w latach 1947-53. W głównym ołtarzu umieszczono wykonaną przez Feliksa Koneckiego kopię pierwotnego cudownego obrazu „Janua Coeli” - tzw. Matki Bożej Łopacińskiej, który spłonął wraz z poprzednią świątynią w 1945 r.

Niedziela płocka 41/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Leonarda w Łopacinie

Patron parafii: św. Leonard
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: ciechanowski wschodni
Miejscowości: Bądkowo, Gutkowo, Jurzyn, Kosmy-Pruszki (część), Kubice (część), Łopacin, Nowa Wieś, Radziwie, Skrobocin, Spondoszyn
Proboszcz: ks. Roman Bogumił Godlewski
Organista: Elżbieta Olewnicka
Zakrystian: Czesław Dyoniziak
W parafii działają: koła Żywego Różańca, Akcja Katolicka, parafialne koło Caritas, asysta procesyjna, lektorzy i kantorzy, ministranci, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, rada parafialna, chór parafialny
Współpracuje z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna z Łopacina i z Bądkowa
Kaplica: w Pustelni
Msze św. w niedzielę: w kościele parafialnym - 9.00, 11.30
w maju i w czerwcu w Pustelni - 16.00

Charakterystyka parafii

Parafia Łopacin liczy 1478 osób (334 rodziny) i należy do parafii wiejskich. „Wszystkim wiadomo, że wieś coraz bardziej ubożeje, coraz więcej osób ze wsi przeprowadza się do miast, szukając pracy, niektórzy muszą dorabiać do swoich gospodarstw” - mówił kierujący parafią od 1999 r. ks. Roman Godlewski. Rodziny mają jednak problemy nie tylko materialne: dziewięć małżeństw żyje bez sakramentalnego związku, gdyż z powodu przeszkód nie mogą go zawrzeć, jedna para nie zawiera sakramentalnego związku, choć do zawarcia ślubu kościelnego nie ma żadnych przeszkód, dziewięć małżeństw żyje w separacji.
Na terenie parafii, w Bądkowie, istnieje szkoła podstawowa, w której katechizuje Ksiądz Proboszcz. Wszystkie dzieci są objęte katechizacją, co roku udają się też z pielgrzymką do Rostkowa, do miejsca urodzenia św. Stanisława Kostki. W niedzielnych Mszach św. regularnie uczestniczy 35% ogółu parafian.

Duszpasterstwo

Życie religijne parafii to nie tylko coniedzielna Eucharystia. Wydarzeniem, które ożywiło religijność, było nawiedzenie parafii przez obraz Jezusa Miłosiernego, po którym młodzież z KSM prowadziła apele w każdą pierwszą sobotę miesiąca, gromadzące licznie parafian. W roku Wielkiego Jubileuszu 2000 wierni brali czynny udział w uroczystościach diecezjalnych, m.in. w pielgrzymce nauczycieli, pielgrzymce strażaków czy pielgrzymce członków Caritas.
Co roku w październiku modlitwie różańcowej w kościele przewodniczą dzieci, młodzież i koła Żywego Różańca. Tradycją wspólnoty parafialnej są spotkania opłatkowe z radą parafialną i opłatek dla grup parafialnych, osób chorych i samotnych, organizowany w szkole w Bądkowie przez młodzież z KSM oraz grupy parafialne. W Wielkim Poście wierni chętnie uczestniczą w nabożeństwach okresowych. Niektóre z nich, jak Droga Krzyżowa do „Pustelni” z przeniesieniem krzyża misyjnego, który tam został ustawiony, czy ofiarowana za naszych zmarłych Droga Krzyżowa na cmentarz, zostały na długo w pamięci parafian.
Wpływ na życie religijne mają adoracje w pierwsze piątki i w pierwsze soboty miesiąca, 40-godzinne nabożeństwa 9 sierpnia każdego roku i w pierwsze niedziele miesiąca, połączone w okresie letnim z procesją wokół kościoła. Parafianie licznie gromadzą się na odpustach parafialnych na Zesłanie Ducha Świętego i uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8 września). Co roku na Zesłanie Ducha Świętego organizowane są po Mszy św. odpustowej festyny parafialne, zaś w niedzielę po 6 listopada (w odpust św. Leonarda) jest organizowana niedziela modlitw o powołania kapłańskie. Pogłębieniu wiary i wiedzy religijnej służą rozprowadzane w parafii czasopisma: Tygodnik „Niedziela”, „Na misyjnym szlaku”, „Wzrastanie”, „L’Osservatore Romano” czy „Rycerz Niepokalanej”.
Rada parafialna wznowiła swą działalność w maju 1999 r., w jej skład wchodzą sołtysi wszystkich wiosek, radni gminni oraz powołani przez Księdza Proboszcza parafianie. Oprócz angażowania się w prace materialne parafianie biorą czynny udział w zbiórkach na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego, KUL-u oraz ludzi dotkniętych klęskami żywiołowymi.
Posługę liturgiczną przy ołtarzu pełni 22 ministrantów, podzielonych na 2 grupy. Lektorzy i kantorzy podzieleni są na grupy i czytają Pismo Święte na każdej Mszy św. niedzielnej. Aktywnie formują się poprzez czytanie czasopism o tematyce religijnej, włączają się również w pielgrzymki. Asysta procesyjna liczy 52 osoby w różnych grupach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działa w parafii od 1995 r. Jego członkowie uczestniczą w zjazdach diecezjalnych, szkoleniach oraz pielgrzymkach, w Forum Młodzieży Mazowsza i pielgrzymkach do Rostkowa. Członkowie KSM przygotowują co roku wigilijne spotkania opłatkowe dla osób starszych i samotnych, starają się też systematycznie brać udział w Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Pomagali również czynnie w pracach parafialnych, takich jak: malowanie parkanu, dachu, a także przy pracach porządkowych.
Koło parafialne „Caritas” bierze udział w spotkaniach, podczas których omawiane są sprawy pomocy ludziom chorym, samotnym, biednym. Przed Bożym Narodzeniem jego członkowie sprzedają wigilijne świece, a przed Wielkanocą „chleb miłości”. Parafialne koło Akcji Katolickiej działa od 1994 r. We wszystkich działaniach ściśle współpracuje z radą parafialną, grupą charytatywną i KSM, wielu bowiem członków tych organizacji jest jednocześnie członkami Akcji Katolickiej.
W parafii działa 6 kółek różańcowych. Wraz ze wzbogaceniem modlitwy różańcowej przez Papieża o tajemnice światła członkowie kół włączyli je do odmawiania.
Od 11 lutego 2001 r. pracę jako organista rozpoczęła Elżbieta Olewnicka. W niedługim czasie powstał zespół parafialny, który uświetnia wszystkie ważniejsze święta i uroczystości, a także niedzielne Msze św. Zespół składa się z 6 osób (4 kobiety i 2 mężczyzn). W repertuarze oprócz ogólnie znanych pieśni znajdują się również utwory nowe, a także klasyczne. Od niedawna oprawę Mszy św. urozmaicają kantorzy. W śpiew również chętnie włączają się dzieci (np. podczas uroczystości komunijnych, rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, rekolekcji czy innych nabożeństw okolicznościowych).
Z parafią współpracują członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Łopacina i Bądkowa, uświetniając swoją posługą uroczystości parafialne, pomagając w pracach społecznych na rzecz wspólnoty. Warto dodać, że OSP w Łopacinie za 3 lata będzie obchodzić 50-lecie swojego istnienia, a OSP z Bądkowa - 80-lecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

„Wierni, pomimo ubożenia, spieszą z pomocą swoim braciom i siostrom dotkniętym klęskami żywiołowymi, organizujemy zbiórki pieniężne i zbiórki w naturze, przede wszystkim zboża” - mówił w swoim sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz. Parafianie wspomagają również finansowo wszelkie prace, jakie są wykonywane w parafii, wiele z nich wykonują w czynie społecznym.
W 1999 r. został zakupiony nowy katafalk. W następnym roku zostały wykonane tynki wewnątrz nowego domu parafialnego, zalano posadzki w piwnicy, zakupiono i wmontowano drzwi w piwnicy, ściany zaś wybiałkowano, zakupiono i wmontowano parapety, ocieplono strych. W kościele założono nową instalację elektryczną, przy cmentarzu postawiono nową toaletę.
W 2001 r. ogrodzono kościół nowym parkanem, wycięto krzewy, nawieziono żwir i zagospodarowano teren przy „Pustelni”. Nowy dom parafialny wybiałkowano wewnątrz, na zewnątrz położono tynki, a w pralni płytki. Organistówkę ogrodzono i obito szczyty deskami. W następnym roku w „Pustelni” wykonano nowe zadaszenie nad kapliczką i położono na nim blachę. W domu parafialnym zalano posadzki w kuchni i łazienkach, założono centralne ogrzewanie i wymieniono rury na plastikowe. W kościele zostało założone nowe nagłośnienie, a na drodze wiodącej do niego położono nowy asfalt. Parkan wokół kościoła pomalowano. Wykonano także generalny remont organów.
W 2003 r. w kościele na ławki przygotowano pokrycia i wykonano 4 nowe ławki. Wykonano najpotrzebniejszy remont dachu. Zamontowano alarm. W nowej plebanii położono płytki w łazienkach, kuchni i umeblowano te pomieszczenia. Płytki położono także w piwnicy. Dokonano wyrębu sosen z prywatnych lasów ofiarodawców z przeznaczeniem na podłogi, futryny i drzwi, pocięto je na deski w znajdującym się na terenie parafii tartaku. Wykonano i zainstalowano nowe futryny, drzwi i podłogi. Przy nowym domu parafialnym wykonano szambo oraz odpływ od rynien, a schody zewnętrzne i balkony wyłożono płytkami. Dom wewnątrz wymalowano. Stary dom parafialny rozebrano, a budynek gospodarczy przy organistówce wyremontowano z przeznaczeniem na garaż.
W listopadzie 2004 r. Ksiądz Proboszcz zamieszkał w nowym domu parafialnym. Poszerzono drogę wiodącą na cmentarz, wymalowano zakrystię, kruchtę kościoła i wejście do niego, wykonano również nowy podest na miejsce przewodniczenia. Zostały ponadto zrobione nowe schody w zakrystii, parkan wokół nowego domu parafialnego, wybetonowano chodnik wokół nowej plebanii, obłożono fundament i uporządkowano teren. Jak podkreśla dumny ze swych parafian ks. Godlewski, większość z tych inwestycji wykonano dzięki ich pracy społecznej.

Wizyta Księdza Biskupa

Pobyt Księdza Biskupa w parafii Łopacin rozpoczął się od odwiedzenia i modlitwy w „Pustelni” - miejscu, do którego przybywa coraz więcej ludzi, by modlić się do Maryi. Kolejnym punktem programu była wizyta i modlitwa za zmarłych na cmentarzu parafialnym. O 15.00 Biskup Roman spotkał się w kościele z przedstawicielami grup i stowarzyszeń działających w parafii.
„Słuchając dzisiaj waszych wypowiedzi, sprawozdań, mogę was podziwiać. To jest ogrom pracy materialnej i duchowej, która została wykonana. W takiej niewielkiej parafii tyle osób znalazło możliwość wypowiedzenia się, pokazania - mówił do przedstawicieli grup Ksiądz Biskup. - Przywykliśmy słuchać dzisiaj różnego rodzaju narzekań. Ludzie na wszystko narzekają, a tu nikt z was nie narzekał. To nie znaczy, że nie macie kłopotów, zmartwień, ale nikt z was nie narzekał, tylko każdy z radością, z przekonaniem cieszył się z tego, że on tu coś znaczy, że nie jest tu gościem. Mówiliście o tym, że tu jest wszystko wasze: to jest nasz kościół, to jest nasza parafia, to jest nasz dom, to jest nasz cmentarz, to jest nasza «Pustelnia». To piękne, że taki Boży duch jest w was. To jest rzecz niezmiernie cenna, niezmiernie wartościowa”.
Biskup Roman zaproponował również, żeby od tego roku wprowadzić w „Pustelni” odpust na 15 sierpnia, co wierni przyjęli z aplauzem. O godz. 17.00 odbył się uroczysty ingres Księdza Biskupa do świątyni oraz Msza św., podczas której udzielił on sakramentu bierzmowania zgromadzonej młodzieży. Po Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił budynek nowej plebanii.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców Warszawy

2024-05-27 10:31

[ TEMATY ]

krzyż

wobroniekrzyza.pl

W odpowiedzi na zarządzenie Rafała Trzaskowskiego zakazujące eksponowania symboliki religijnej w budynkach warszawskich urzędów, mieszkańcy stolicy, wspierani przez Instytut Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny, zainaugurowali obywatelską inicjatywę uchwałodawczą „Stań w obronie Krzyża!”.

Oświadczenie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej zostało już złożone w Biurze Rady Miasta Stołecznego Warszawy, co oznacza oficjalne rozpoczęcie zbiórki podpisów pod projektem uchwały. Zbiórka będzie trwała przez najbliższe tygodnie. Na stronie internetowej inicjatywy: wobroniekrzyza.pl od dzisiaj można wypełnić specjalny formularz umożliwiający pobranie projektu uchwały, list do zbiórki podpisów oraz regulaminu zbiórki. Podpisywać się pod projektem mogą tylko mieszkańcy Warszawy - czyli osoby posiadające prawo głosowania w wyborach do stołecznej Rady Miasta.

CZYTAJ DALEJ

Drzewicki Koncert Uwielbienia

2024-05-27 09:40

[ TEMATY ]

koncert

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższy czwartek, 30 maja 2024 r. w Boże Ciało o godz. 19.00, w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbędzie się po raz piąty Drzewicki Koncert Uwielbienia.

Hasło tegorocznego Koncertu - „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”, zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Jana, nawiązuje do najważniejszego wyzwania, jakie stawia przed nami Chrystus – przykazania miłości. W sposób heroiczny przykazanie to zrealizowała rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu. Kilka miesięcy temu, bo we wrześniu 2023 r. odbyła się uroczystość beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci: Stasia, Basi, Władzia, Frania, Antosia, Marysi i dziecka, które w momencie śmierci było jeszcze w łonie matki. Po raz pierwszy w historii Kościoła do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina wraz z nienarodzonym jeszcze dzieckiem. Ponieśli oni w dniu 24 marca 1944 roku śmierć męczeńską, ponieważ w swoim domu dali schronienie ośmiu Żydom, którzy także zostali zamordowani z rąk hitlerowców. W tym roku mija 80 lat od tego wydarzenia. W muzeum domu rodziny Ulmów do dziś znajduje się egzemplarz książki zawierającej historie biblijne. Można zauważyć, że nosi on wyraźne ślady używania. Znamienne jest to, że ktoś z rodziny podkreślił czerwonym kolorem jeden z tytułów: „Przykazanie Miłości – Miłosierny Samarytanin”, a obok niego dopisał słowo: „TAK”. Widać tu niezwykłą siłę obecną w Ewangelii uzdalniającą człowieka do realizacji miłości bliźniego, aż po ofiarę z własnego życia. Tegorocznemu Koncertowi, oprócz doskonałej muzyki i czasu na modlitwę, będą towarzyszyły sceny z życia błogosławionych męczenników, obecnych w znaku relikwii. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Biskup Radomski Marek Solarczyk. Patronat medialny zapewniają Redakcja Tygodnika Katolickiego "NIEDZIELA", Redakcja Radia Plus Radom, Redakcja "Gościa Niedzielnego". Organizatorami Koncertu są Parafia pw. św. Łukasza Ewangelisty w Drzewicy oraz Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. w przededniu Święta UKSW

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przewodniczył wczoraj Mszy św. „radiowej” w bazylice Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w intencji UKSW, które obchodzi w tym roku srebrny jubileusz istnienia.

Na Eucharystii zgromadziła się społeczność akademicka UKSW – władze uniwersytetu, przedstawiciele senatu uczelni, nauczyciele akademiccy, pracownicy administracji, studenci i doktoranci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję