Reklama

100-lecie pobytu Sióstr Maryi Niepokalanej w Klenicy

Posługa anioła stróża

2 października Siostry Maryi Niepokalanej obchodziły podwójny jubileusz: 100-lecia pobytu w Klenicy oraz 150-lecia założenia zgromadzenia. „Jubileusz sióstr w Klenicy obchodzimy w dniu Świętych Patronów Stróżów - przypomniał bp Paweł Socha. - Duch Święty chce nam przez to powiedzieć, że posługę sióstr wobec zagrożonych, czy to chorobą duchową, czy fizyczną, rozumie jako posługę samego Anioła Stróża. Tak zresztą były tutaj witane siostry w maju 1905 r. przez ówczesnego proboszcza” - dodał Ksiądz Biskup, który przewodniczył jubileuszowej Mszy św.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziękuję Bogu za siostry

Reklama

Podczas homilii Ksiądz Biskup przypomniał, iż na początku XX w. w Klenicy liczna była grupa katolików - liczyła około 1400 osób. Klenicki proboszcz dwukrotnie prosił o przysłanie tu sióstr, których pomoc w formacji dzieci i młodzieży oraz w opiece nad starszymi była bardzo potrzebna. Przychylna decyzja o wysłaniu do Klenicy Sióstr Maryi Niepokalanej została ogłoszona 28 grudnia 1904 r. Pięć miesięcy później, 20 maja 1905 r., pierwsze siostry: przełożona - s. Leonarda i s. Ildefonsa zamieszkały w Klenicy. „Ówczesny proboszcz ks. Paweł Pruschwitz sprowadził siostry, aby opiekowały się staruszkami, chorymi, dziećmi i tę pracę siostry przez szereg lat w naszej parafii wykonywały - powiedział na wstępie jubileuszowej Mszy św. proboszcz klenickiej parafii - ks. kan. Dionizy Łyduch. - Jesteśmy wdzięczni Bogu za to, że nam dał te siostry do parafii, dziękujemy Bogu za wszystkie łaski, jakie przez ich modlitwy spłynęły na jej mieszkańców”.
Siostry Maryi Niepokalanej posługują jednak nie tylko w Klenicy, pracowały w Sokoli Dąbrowej, Niegosławicach, Skwierzynie, Gorzowie Wlkp. Bp Paweł Socha wyraził w imieniu biskupa diecezjalnego Adama Dyczkowskiego, biskupa pomocniczego Edwarda Dajczaka oraz swoim własnym podziękowania za wiele lat prawdziwie anielskiej służby dla ludu Bożego tej diecezji. „Z woli założyciela, sługi Bożego Jana Schneidera, jesteście zwiastunami obecności zbawczej Boga, pomagacie przyjąć od Boga Jego pokój, miłość i prawdę oraz wszelkie dary duchowe. Niech więc Święci Aniołowie Stróżowie będą dla was przewodnikami i pomocnikami w służeniu braciom i siostrom potrzebującym pomocy” - powiedział bp P. Socha.

Od żłobka do zakładu

Pierwszą placówką, jaką założyły siostry, była ochronka dla małych dzieci. Siostry organizowały też szkolenia w zakresie prac ręcznych i gospodarstwa domowego. Od 1917 r. prowadziły żłobek, później także przedszkole. Od początku siostry zajmowały się pielęgnacją chorych w: Klenicy, Swarzynicach, Karszynie i Siadczy.
W 1927 r. Dom Macierzysty we Wrocławiu podjął wezwanie wybudowania nowego klasztoru dla sióstr w Klenicy: „Caritas św. Józefa”. Początkowo służył on jako dom rekolekcyjny. Na rekolekcje przybywali tu nie tylko miejscowi, ale także mieszkańcy najbliższych powiatów, m.in.: Zielonej Góry, Wschowy, Głogowa, Babimostu i Sulechowa. Organizowane były także kolonie letnie dla dzieci.
W 1961 r. istniejące przedszkole zostało przekształcone w Zakład Leczniczo-Wychowawczy dla dzieci, a w 2000 r. w Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla dzieci z niedorozwojem fizycznym i psychicznym prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej. Zakład ten jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najważniejsze są dzieci

Reklama

Ośrodek w Klenicy jest placówką ponadlokalną, ogólnodostępną dla dzieci z terenu całego kraju. Przeznaczony jest dla dzieci od 3. miesiąca życia i posiada 31 miejsc. Przebywają w nim dzieci upośledzone umysłowo, fizycznie, z porażeniem mózgowym, wodogłowiem, małogłowiem, niedowładem kończyn górnych i dolnych, padaczką i zespołem Downa. Dzieci są pod stałą opieką lekarską, rehabilitacyjną, pielęgnacyjną. Prowadzone są także ćwiczenia stymulacji intelektualno-manualnej.
Obecna dyrektorka zakładu - s. Małgorzata nie ma wątpliwości, że najważniejsze są dzieci. Opieka nad nimi, miłość im okazywana są bowiem wyrazem tego, co zapisano w konstytucjach Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej: „Z naszej działalności apostolskiej powinni ludzie doświadczyć, że opuściłyśmy wszystko, aby naszym życiem dać świadectwo miłości Boga”. Trudnej pracy na rzecz chorych dzieci siostry jednak nie podołałyby same. Ich działania wspiera szerokie grono przyjaciół. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej z Obry są częstymi gośćmi w Klenicy i nie mogło ich zabraknąć na uroczystościach jubileuszowych. Oni także przygotowali oprawę liturgiczną i muzyczną Mszy św.
Przyjaciółmi dzieci z Klenicy są także młodzi ludzie z Belgii. Dzięki ich pomocy odnowiono w zeszłym roku wszystkie sale dla dzieci, zakupiono nowy sprzęt, dokonano niezbędnych remontów. Nie można zapomnieć o samych kleniczanach i uczniach tutejszej szkoły podstawowej, którzy z okazji jubileuszu posprzątali teren wokół szkoły i kościoła parafialnego, a także uporządkowali groby zmarłych dzieci pochowanych na miejscowym cmentarzu, oraz o młodzieży przebywającej w miejscowym Ośrodku Socjoterapii. Im wszystkim na koniec podziękowała s. Małgorzata.

Służebnice sług

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej zostało założone przez sługę Bożego ks. Jana Schneidera, który był kapłanem niestrudzonym w czynieniu miłosierdzia. Jego kapłańskie życie odznaczało się głęboką wiarą, niezłomną nadzieją i ofiarną miłością. Często mawiał do sióstr: „Służcie tym, którymi świat pogardza. Bądźcie służebnicami sług”. Szczególną nadzieję pokładał w Maryi Niepokalanej. I Jej to powierzył swoje dzieło. W Konstytucji nowego zgromadzenia zapisano: „Duchowość Sióstr Maryi Niepokalanej wyraża się w gotowości do radosnej służby za przykładem Matki Bożej”.
Za Konstytucją Zgromadzenia bp Paweł mówił: „Siostry swoje pierwsze zadanie widzą w służbie dziewczętom, aby im pomóc w urzeczywistnianiu chrześcijańskiego życia w miłości”. Realizacja tego zadania możliwa jest dzięki szczególnemu nabożeństwu do Maryi Niepokalanej oraz do patronów: św. Józefa, św. Augustyna, św. Jadwigi Śląskiej, św. Róży z Limy. Drugim wnioskiem, jaki według Księdza Biskupa płynie z zagłębiania się w charyzmat zgromadzenia, jest przesłanie ks. Jana Schneidera, który mówił, że wielką rzeczą jest podać rękę upadłemu, aby się znów podźwignął, ale nieskończenie większa to zasługa, gdy ktoś poda rękę przed upadkiem. „Życzę więc, by te 100 lat pracy sióstr w Klenicy i 150 lat istnienia zgromadzenia były okazją do wielkiego dziękczynienia Bogu za wielkie łaski, których dokonał Bóg przez ręce wielu bohaterskich i świętych sióstr” - zakończył bp Paweł Socha.

150 lat miłości

Modlitwa, organizacja rekolekcji, praca w szpitalach, katechizacja, świadectwo życia, pomoc w parafii, działania misyjne, opieka nad dziećmi i młodzieżą - to codzienna realizacja posłannictwa sióstr. „150 lat kongregacji to 150 lat miłości odzwierciedlanej w wypełnianiu woli Bożej poprzez śluby sióstr - powiedziała na koniec jubileuszowej Mszy św. s. Małgorzata. - To dzięki Sprawcy wszystkiego we wszystkich charyzmat założyciela zgromadzenia ma swoją nową jakość poprzez posługę sióstr chorym dzieciom”.
Jubileuszowym uroczystościom w Klenicy towarzyszył obraz Matki Bożej, patronki Zgromadzenia, przed którym 150 lat temu pierwsze siostry składały śluby zakonne. Peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, czczonej przez założyciela Kongregacji - ks. Jana Schneidera i przez pierwsze siostry odbyła się w niedzielę 26 września. Przez tydzień obraz Matki Bożej wystawiony był w prezbiterium klenickiego kościoła. Przed Mszą św., odprawioną przez ks. Jana Guzikowskiego SCh, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Klenicy przedstawiły montaż słowno-muzyczny.
Za datę powstania Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej uważa się 8 grudnia 1854 r., w którym członkinie Stowarzyszenia dla Ochrony i Podniesienia Moralności Dziewcząt Służących uroczyście poświęciły się Najświętszej Marii Pannie Niepokalanie Poczętej. Obłóczyny pierwszych sióstr odbyły się 26 maja 1863 r., w święto Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. 2 lipca 1867 r. biskup wrocławski H. Förster uznał siostry za zgromadzenie na prawie diecezjalnym i podjął starania o jego uznanie na prawie papieskim. Obecnie zgromadzenie znajduje się na terenie 8 krajów: Włoch, Polski, Niemiec, Tanzanii, Łotwy, Ukrainy, Francji i Białorusi.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej otrzymało dekrety kierujące na pierwsze parafie

2026-06-05 08:28

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

zmiany kapłanów

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kard. Grzegorz Ryś podczas święceń nowych kapłanów

Kard. Grzegorz Ryś podczas święceń nowych kapłanów

Diakoni Szczepan Kaleciak, Maciej Kawaler, Kacper Lendecki oraz Paweł Natkaniec przyjęli w katedrze na Wawelu święcenia prezbiteratu. Szafarzem sakramentu był kard. Grzegorz Ryś, który w czasie homilii powiedział, że jedyna skuteczna władza to „władza ukrzyżowanej miłości”. – Jak nie kochasz ludzi, nie masz prawa od nich czegokolwiek oczekiwać. Jak ich nie kochasz, nie masz prawa im głosić słowa. Jak ich nie kochasz, to im nie mów o moralności, nie próbuj ich rozgrzeszać – zwrócił się do neoprezbiterów metropolita krakowski.

W czasie homilii kard. Grzegorz Ryś nawiązał do pytania arcykapłanów, uczonych w Piśmie i starszych o władzę, jakie stawiali wobec Jezusa – skąd ją ma, co jest jej źródłem? Metropolita krakowski zaznaczył, że w dniu święceń prezbiteratu to pytanie mają prawo stawiać kandydaci do kapłaństwa, ponieważ w momencie święceń otrzymają tę władzę – Jezus się nią z nimi dzieli. – Otrzymacie władzę, która jest absolutnie niezwykła. Tym bardziej macie prawo pytać o jej źródło i o to, w oparciu o co można ją wypełniać – mówił kardynał, wyrażając nadzieję, że kandydaci do święceń będą stawiali te pytania, ale inaczej niż ci, którzy to robili w czasach Jezusa. Metropolita zauważył, że Jezus nie udzielił uczonym w Piśmie odpowiedzi na to pytanie, a to rzadka postawa Jezusa, bo nie widział sensu w odpowiadaniu na pytanie stawiane z wątpliwych motywów. Podkreślił, że w życiu księdza warto pytać o władzę Jezusa wtedy, kiedy się jej poddaje.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Niech ta świątynia będzie miejscem, gdzie można rozpalić swoją wiarę

2026-06-22 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

90. rocznica konsekracji kościoła sanktuarium maryjnego w Skoszewach Starych

90. rocznica konsekracji kościoła sanktuarium maryjnego w Skoszewach Starych

Niech Pan Bóg Was prowadzi przez następne lata tej parafii. Niech ta świątynia będzie tym miejscem, gdzie można uwielbiać Pana, spotykać Go i rozpalać swoją wiarę po to, by potem iść i głosić ją całemu światu - mówił bp Wołkowicz podczas liturgii w Skoszewskim Sanktuarium.

Jak możemy przeczytać w podaniach historycznych - Ordynariusz łódzki biskup Wincenty Tymieniecki ufundował skoszewskiej parafii nowy obraz, który był wierną kopią spalonego obrazu Matki Bożej Skoszewskiej z Dzieciątkiem. Kopia cudownego obrazu została wykonana w Rzymie, a jej autorką jest Maria Mrozińska. Obraz ozdobiony był srebrnymi sukniami i pozłacanymi koronami. Poświęcił go w pałacu watykańskim Ojciec Święty Pius XI w dniu 8 października 1934 roku. Wprowadzenie obrazu do nowej świątyni nastąpiło podczas uroczystości jej konsekracji dnia 20 czerwca 1936 roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję