Reklama

Wydarzyło się...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Znaki obecności Matki Bożej

3 października w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie uroczystego poświęcenia obrazu Jasnogórskiej Matki i Królowej (ufundowanego przez grupę Żywego Różańca) i figury Najświętszej Maryi Panny (przywiezionej z Fatimy) dokonał ks. inf. dr Marian Mikołajczyk. Dostojny Gość podkreślił w homilii ważność obecności Matki Bożej w naszym życiu oraz siłę modlitwy różańcowej, do której Niepokalana wciąż wzywa świat.
Każdego dnia w tej parafii Różaniec nie tylko towarzyszy 7 różom (6 róż dorosłych i 1 młodzieżowa; dziecięca jest w trakcie tworzenia), ale stanowi przygotowanie wiernych do uczestniczenia w Najświętszej Ofierze.

Mira Bodak

Msza św. dla ICPE

6 października abp Stanisław Nowak celebrował Mszę św. dla Międzynarodowej Wspólnoty Misyjnej ICPE w Masłońskich k. Częstochowy. „Nowa ewangelizacja jest dobrem, które trzeba cały czas odnawiać - powiedział Ksiądz Arcybiskup. - Musimy wydobywać z siebie nowe złoża miłości do Boga i do człowieka”. Zwracając się do świeckich misjonarzy, Arcypasterz podkreślił, że wiara jest chodzeniem w ciemności i niemożliwe jest dla człowieka doskonałe poznanie Boga w perspektywie ziemskiej. Możemy jednak zbliżyć się do naszego Ojca dzięki modlitwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ewa Nocoń

Krakowiak w Podstawówce

Reklama

7 października w Szkole Podstawowej nr 47 w Częstochowie odbyło się spotkanie z nauczycielami z zaprzyjaźnionych szkół w Hiszpanii i Anglii, w związku z realizacją programu „Socrates Comenius”. Goście zwiedzili Klasztor Jasnogórski oraz obejrzeli prezentację ludowych tańców polskich w wykonaniu uczniów Szkoły.

Maria Malczewska

Pielgrzymka różańcowa

7 października, w dniu Wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Mstowskiej Miłosierdzia nawiedziła 300-osobowa grupa czcicieli Różańca. Pielgrzymkę wdzięczności wobec Maryi za osoby odmawiające Różaniec na antenie radia „Fiat” zorganizował wicedyrektor Radia - ks. Ryszard Umański. W programie były: Msza św., modlitwa różańcowa oraz śląskie biesiadowanie.

E. N.

Przygotowania do I Komunii św. w Chotowie

Reklama

Na niedzielnej Sumie, 10 października br., w parafialnym kościele św. Idziego w Chotowie zgromadzili się rodzice z dziećmi klas II, które przygotowują się do I Komunii św. Po Eucharystii ks. kan. Zygmunt Błaszczyk - proboszcz parafii, podczas specjalnego nabożeństwa poświęcił pamiątkowe różańce i wręczył je rodzicom, by ci z kolei przekazali je swoim dzieciom. Skierował jednocześnie prośbę, by Różaniec był regularną modlitwą w ich rodzinnych wspólnotach.
Na codzienne nabożeństwa październikowe dzieci z chotowskiej parafii wraz z dorosłymi uczęszczają bardzo chętnie, a każdego dnia temu nabożeństwu przewodniczy inna klasa. Ponieważ parafia jest rozległa, Ksiądz Proboszcz zachęca do duchowej łączności z modlącymi się w kościele i przybycia do świątyni przynajmniej raz w tygodniu.
W poniedziałek gromadzą się na modlitwie ministranci i mieszkańcy wsi Piaski, we wtorek mieszkańcy wsi Srebrnica, w środę - Brzezin i Kazimierz, w czwartek - Słupsko i Mamzerówka, w piatek - Górale i Mątewki I i II i w sobotę - Chotów. Wierni z Turowa odmawiają Różaniec codziennie w miejscowym kościele pw. św. Barbary.

Ks. Paweł Maciaszek

Wieczornica

10 października w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej młodzież Ruchu Światło-Życie, pod kierunkiem ks. Mariusza Łydżby, przygotowała w hołdzie Ojcu Świętemu Wieczornicę Poetycką. Wspomnienia i refleksje Karola Wojtyły, wypowiadane ustami młodych, uświadomiły słuchającym bliskość i miłość Papieża Polaka. Po części artystycznej młodzież wraz z wiernymi modliła się w intencji Jana Pawła II.

Ewa Nocoń

Szkoły katolickie zainaugurowały rok szkolny

Uroczystą Mszą św. w Jasnogórskiej Bazylice koncelebrowaną przez abp. Stanisława Nowaka 11 października br. zainaugurowały nowy rok szkolny: Gimnazjum Katolickie, Katolicka Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna oraz Katolicka Szkoła Przysposabiająca do Pracy. Zgromadziły się na niej także osoby zaangażowane w działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. „Szkoła jest jak matka - karmi i wychowuje. Takiej jakości edukacji Wam życzę” - stwierdził w kazaniu Częstochowski Ordynariusz. Po Mszy św. w Sali Papieskiej odbyło się spotkanie, na którym uroczyście ogłoszono powstanie nowych katolickich szkół - KZSZS i KSPdP.

Piotr Kublicki

Pielgrzymka na Krym

Reklama

W pierwszej połowie września br. odbyła się ogólnopolska pielgrzymka na Krym, w której uczestniczyli także wierni archidiecezji częstochowskiej z ks. dr. Bronisławem Prederem. Był to czas poznania wiary i codziennych problemów mieszkańców Krymu. Po 1990 r. oddano katolikom tylko 4 kościoły: w Jałcie, Kerczu, Aleksandrówce i Kolczugino. Kapłani sprawują więc Eucharystię w kaplicach, urządzanych w mieszkaniach księży, w prywatnych domach i wynajmowanych okolicznościowo salach. Dla ok. 3 tys. krymskich Polaków Kościół staje się dziś na nowo głównym ośrodkiem scalającym. Mając na uwadze trudną sytuację materialną parafii, uczestnicy pielgrzymki przekazali dary pieniężne, jak i materiały o treściach religijnych. Warto pamiętać, że wielu Polaków przelewało krew za wolność Krymu, m.in. kandydat na ołtarze Romuald Traugutt.

Jan Nitecki

Zaufali Bożemu Miłosierdziu

Uroczysta Eucharystia w dniu wspomnienia św. Faustyny zgromadziła w kościele pw. Miłosierdzia Bożego nie tylko parafian z Blanowic, ale i wiernych z pobliskiego Zawiercia i okolic. Propagowany przez proboszcza ks. Tadeusza Wójcika kult Bożego Miłosierdzia przyciąga wiernych z okolicznych terenów. Dlatego też w tym kościele, jak zapewnił metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, sprawujący Eucharystię z okazji 3. rocznicy wmurowania kamienia węgielnego, utworzone zostanie w przyszłości sanktuarium Bożego Miłosierdzia. „Bóg pragnie jednak, abyście wznieśli nową świątynię, na wzgórzu, by przypominała odwieczną prawdę, że Bóg Miłosierny istnieje i woła nas do siebie” - mówił Ksiądz Arcybiskup.
Pierwszy etap budowy świątyni Miłosierdzia Bożego - wznoszenie murów - wierni z Blanowic mają już za sobą. Kościół, w stanie surowym, góruje nad Zawierciem. Pozostaje drugi etap - wykończenie i wyposażenie wnętrza. A ten odcinek prac, jak podkreślił abp Stanisław Nowak, będzie zauważany tylko przez tych, którzy włączą się w życie parafii.
„Zdajemy sobie sprawę z tego, jak niepojęte jest miłosierdzie Boga względem ludzi. Od początku istnienia parafii chcemy Go za tę łaskę wielbić i wypełniać Jego wolę ” - zaznaczył Ksiądz Proboszcz.

Piotr Grzybowski

Sukces częstochowskiej Stacji Pogotowia

IV miejsce zajęła ekipa wyjazdowa częstochowskiego Pogotowia Ratunkowych we wrześniowych III Międzynarodowe Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Drogowym i Medycznym, które odbywały się w Krynicy Górskiej. Organizatorem Mistrzostw jest Instytut Medycyny Praktycznej, zajmujący się doszkalaniem w dziedzinie ratownictwa. W tym roku na linii startu stanęło niemal 100 załóg. Mistrzostwa miały charakter międzynarodowy; obecne były drużyny z Grecji, Słowacji i Izraela. Częstochowę reprezentowały zespoły: reanimacyjny i wyjazdowy. Przy silnej konkurencji grupa wyjazdowa Stacji Pogotowia przy ul. Kilińskiego w składzie: dr Marta Zdziechowicz, Hubert Wojciuk i Paweł Tomalski zajęła IV miejsce. Jak powiedział dr Dariusz Kopczyński, zastępca dyrektora ds. medycznych, „udział w Mistrzostwach, które stawiają przed uczestnikami wielopłaszczyznowe zadania, pozwala im nieustannie doskonalić warsztat medyczny, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki i wiedzy medycznej, etycznej oraz uczy współpracy z innymi służbami”. Gratulujemy sukcesu i życzymy sięgnięcia po najwyższe laury.

Mira Bodak

Sukcesy Teatru

Wśród laureatów III Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2004 znalazł się Teatr im. Mickiewicza w Częstochowie. Nagrodę Polskiego Radia „PiK” przyznano Andrzejowi Sadowskiemu - reżyserowi spektaklu Skrzyneczka bez pudła za wysokiej próby poczucie humoru scenicznego.
Spektakl spotkał się z bardzo dobrym odbiorem publiczności oraz żywym zainteresowaniem innych zespołów aktorskich i reżyserów. Uzyskał także pochlebne recenzje prasowe.

Jury VIII Międzynarodowego Festiwalu Komedii „ Talia” w Tarnowie przyznało Grand Prix i statuetkę „Tarnowskiej Talii” dla Skrzyneczki bez pudła za niezwykle dowcipną teatralizację i ekranizację prozy Wiesława Dymnego.

Agnieszka Mrozek

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy nie straciłeś z oczu Jezusa?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

BP KEP

Rozważania do Ewangelii Łk 19, 1-10.

Wtorek, 19 listopada
CZYTAJ DALEJ

Medalistka igrzysk nie widzi na jedno oko. "W sporcie bogowie nie istnieją"

2024-11-19 07:05

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Aleksandra Kałucka

wspinaczka sportowa

diament

Autorstwa Simon Legner (User:simon04) - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/

Aleksandra Kałucka

Aleksandra Kałucka

Aleksandra Kałucka, brązowa medalistka olimpijska we wspinaczce sportowej, przyznała w rozmowie z PAP, że w sporcie bogowie nie istnieją. Jak wskazała, nawet słynny jamajski sprinter Usain Bolt miał swoje ułomności, a ona sama od urodzenia musi się zmagać z dużą wadą wzroku.

"To takie trochę małe Boże Narodzenie" - oceniła 22-letnia Kałucka odbierając podczas gali olimpijskiej diament i obraz. To jedne z nagród, które otrzymała od PKOl za medal olimpijski z Paryża.
CZYTAJ DALEJ

Zacznij Adwent śpiewająco

2024-11-19 12:34

[ TEMATY ]

warsztaty

adwent

Kłobuck

muzyka liturgiczna

parafia św. Marcina

Materiały organizatora

Trwają zapisy na II Kłobuckie Warsztaty Muzyki Liturgicznej, które będą się odbywać w dniach 29 listopada – 1 grudnia w kościele św. Marcina w Kłobucku.

Prowadzącym będzie Hubert Kowalski, wybitny polski dyrygent i kompozytor, szczególnie ceniony wśród chórzystów i instrumentalistów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję