Film „Historia Kowalskich w reżyserii Macieja Pawlickiego i Arkadiusza Gołębiewskiego, polski dokument fabularyzowany, opowiadający o Polakach, którzy oddali swe życie, by ratować swych sąsiadów Żydów, został zaprezentowany wieczorem 14 stycznia w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.
Po filmie odbyła się dyskusja z udziałem reżysera Macieja Pawlickiego oraz Wiesława Paszkowskiego, historyka z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy, badacza dziejów społeczności żydowskiej w Częstochowie, autora przewodnika biograficznego cmentarza żydowskiego w Częstochowie. - Film oparty jest na prawdzie. Dokument ten rodził się w bólach - mówił Maciej Pawlicki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Mówiąc o współczesnej Polsce reżyser filmu „Historia Kowalskich” zauważył, że „mamy do czynienia z polską pedagogiką wstydu, która usiłuje pokazać, że Polacy byli okrutni”.- Tymczasem polska racja stanu potrzebuje właściwej, prawdziwej historii - mówił Pawlicki.
Natomiast Wiesław Paszkowski, mówiąc o sytuacji Żydów w okresie II wojny światowej i pomocy, jaką nieśli Polacy wskazał na przykładzie Częstochowy na ogromną rolę Kościoła, zwłaszcza bp. Teodora Kubiny, w ratowaniu Żydów. - Warto zauważyć również fakt, że wielu księży włączyło się do pomocy częstochowskim Żydom - mówił Wiesław Paszkowski.
Reklama
Historyk Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy mówił również o tak trudnej sprawie jak „Judenrat” w Częstochowie, który „postawił na współpracę z Niemcami i odseparował się od społeczności polskiej". - Trzeba opowiadać historię w całej złożoności - podkreślił Paszkowski.
Z kolei Maciej Pawlicki zaznaczył, jak ważne jest to, aby „państwo polskie nagradzało swoich obywateli, którzy ratowali Żydów”
Dziękując wszystkim obecnym na pokazie filmu ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił „konieczność budowania pomników kultury, które pokażą prawdziwą historię, tak jak film „Historia Kowalskich”
Redaktor naczelny „Niedzieli” wspomniał również fakt, że ks. Antoni Marchewka redaktor naczelny „Niedzieli” w latach 1945-53 „w czasie okupacji hitlerowskiej uratował żydowskiego chłopca Artura Dreifingera, który już jako starszy mężczyzna przyjechał do naszej redakcji dać świadectwo o swoim ocaleniu.”
W spotkaniu w redakcji wzięli udział m. in. alumni Niższego Seminarium Duchownego, ludzie kultury, mediów, przedstawiciele Klubu Inteligencji Katolickiej oraz mieszkańcy Częstochowy.
Film „Historia Kowalskich” jest fabularyzowanym dokumentem prezentującym najpierw pokojową koegzystencję Polaków i Żydów w Ciepielowie k. Radomia, a następnie ukrywanie Żydów przez polskie rodziny, zakończone okrutną egzekucją 34 Polaków i Żydów - spalonych żywcem przez Niemców w jednym z domów.
Tragiczne wydarzenia miały miejsce 6 grudnia 1942 r., kiedy o świcie oddział niemieckiej żandarmerii otoczył dom rodziny Kowalskich, a także domy innych rodzin podejrzewanych o udzielenie pomocy Żydom: Obuchiewiczów, Kosiorów i Skoczylasów. Tego dnia w jednym z tych domów spalono żywcem 34 osoby: Żydów i ukrywających ich Polaków, wśród nich Adama i Bronisławę Kowalskich wraz z pięciorgiem ich dzieci.
Zobacz galerie foto ze spotkania: www.niedziela.pl.
Obejrzyj cały film w całości: www.tv.niedziela.pl.